Preporuke

Dokumentarac idealan za svježe jesenske večeri na kauču nadahnut će vas, odvesti u nevjerojatne dubine i prikovati za ekran

Došlo je hladnije vrijeme, sunce više ne grije kao prije, mrak pada sve ranije i vizija idealnog provoda sve češće počinje uključivati toplu dekicu, kokice i dobar film. Jedan od takvih, koji će vas ‘zalijepiti za ekran’, odvesti u nevjerojatne dubine (doslovno), upoznati s nevjerojatnim ljudima i njihovim nevjerojatnim životnim pričama, pa čak potencijalno primorati da posegnete za maramicom zove se The Deepest Breath, ili u prijevodu Najdublji dah. Dugačak sat vremena i 50 minuta, ovaj dokumentarni film djelo je redateljice Laure McGann, premijerno je prikazan ove godine, a trenutno ga se može pogledati na Netflixu.

Neotkrivena strana EuropeEuropska država s najmanje turista pravi je skriveni dragulj: dom je vrhunskih vina, slikovitih sela i zelenih brežuljaka, a godišnje ju posjeti tek 11 tisuća ljudi
Nastavi čitati

THE DEEPEST BREATH: DOKUMENTARAC KOJI PRATI DVIJE ŽIVOTNE PRIČE

Riječ je o dokumentarističkom uratku koji zaranja u fascinantni, ali s druge strane i pomalo zastrašujući svijet ronjenja na dah, preispituje granice ljudskog tijela i psihe u toj disciplini te, najvažnije, prati sudbine dviju osoba – svjetske prvakinje i rekorderke u ronjenju na dah, Talijanke Alessije Zecchini i sigurnosnog ronioca Stephena Keenana.

Prelijepim kadrovima, ovaj će vam dokumentarac pokazati kako to izgleda zaroniti u plavetnilo, a zatim nestati u crnilu, u dubini. Istražuje gdje se i zašto javlja potreba da se ide u dubine gdje svaka greška može značiti propast i kraj, a istovremeno prepričava dvije ljudske sudbine sve dok ih naposljetku i ne spaja.

VOŽNJA ZA PAMĆENJEJedini europski vlak koji se ukrcava na trajekt spaja “vječni grad” i jedan od najljepših mediteranskih otoka, panoramsko putovanje traje i do 11 sati
Nastavi čitati

ONA ZNALA JOŠ KAO MALA, ON PROPUTOVAO SVIJET KAKO BI SE ‘NAŠAO’

Kod Alessije priča o njezinoj nevjerojatnoj želji o svladavanju dubine, obaranju svih rekorda koje je svojedobno postavila legendarna Natalia Molchanova, koja je nestala 2015. godine dok je ronila kod Ibize, i o požrtvovnosti koju takav cilj podrazumijeva. Kod Keenana također priča o ovoj potonjoj osobini, no u sigurnosnom kontekstu, kako je on kao sigurnosni ronilac (koji ronioce na dah dočekuje na određenoj dubini te ‘uskače’ ako im je potrebna pomoć) spreman žrtvovati apsolutno sve za drugu osobu.

U njihove priče McGann ulazi detaljno – Zecchini je poziv osjetila još kao djevojčica. Keenan je proputovao svijet kako bi se našao, i to u Egiptu, u malom gradu po imenu Dahab, u čijoj se okolici, samo nekoliko kilometara udaljena, nalazi famozna “Blue hole”, jedno od najopasnijih mjesta na svijetu za ronjenje, i kako je ona, baš kao i mnoge druge, privukla i Alessiju. I kako su njih dvoje, zajedničkim snagama i neodoljivo povezani, krenuli ostvariti podvig života…

OD BAHAMA DO DAHABA U EGIPTU

Fascinantnosti dokumentarne priče doprinosi i niz izjava osoba koje su bile najbliže dvojcu, među ostalim njihovih očeva, koji su morali zanemariti strah i dopustiti svojoj djeci da žive život koji ih ispunjava, ali i niz snimki, među ostalim dramatične snimke ronioca na dah koji izranjaju na površinu bez svijesti. Dokumentarac nas vodi i na različite krajeve svijeta, primjerice na Bahame i tamošnje, svjetski poznato natjecanje u ronjenju na dah pod imenu Vertical Blue na kojem se Alessia upisala u povijest postavivši rekord, upravo uz podršku Keenana (rekorde postavlja i dan danas – ove je godine primjerice postavila novi, 109 metara u ronjenju s konstantnim opterećenjem s bi-perajama). Vodi nas i u već spomenuti Dahab u Egiptu, u Blue hole, sve do njezina zloglasnog Archa koji ronioce privlači poput magneta i za mnoge, nažalost, znači kraj.

U ‘PLAVOJ RUPI’ ŽIVOT IZGUBILO IZMEĐU 130 I 200 RONIOCA

Dahab, mali egipatski gradić, poznat je i po jedrenju na dasci i kitesurfingu, no najviše upravo po ronjenju i spomenutoj Blue Hole. Pristupačna praktički odmah s obale, ‘Plava rupa’ duboka je oko 100 metara, a u njoj se nalaze tzv. Saddle (sedlo), odnosno plitki otvor prema moru na dubini od šest metara te zloglasni ‘Arch’, tunel dugačak 26 metara čiji se strop nalazi na dubini od 55 metara, dok mu je dno na oko 120 metara dubine.

Kako je nadomak obale te u njoj nema struje, Blue Hole je iznimno popularna među roniocima. No, ujedno je i iznimno opasna. Smatra se da je u njoj dosad život izgubilo između 130 i 200 ronioca, na što podsjeća niz plaketa na tamošnjoj stijeni, te već dugo slovi kao najopasnije mjesto za ronjenje na svijetu.

OPASNI ARCH PODRAZUMIJEVA TEHNIČKO RONJENJE

Kroz povijest, beduinska plemena koja su naseljavala područje izbjegavala su Blue Hole, a u nju je neka skupina ronilaca s modernom ronilačkom opremom prvi put zaronila 1968. godine. Radilo se o izraelskim roniocima koji su tom prilikom vidjeli i famozni Arch, odnosno podvodni prolaz koji podrazumijeva tehničko ronjenje. Naime, da bi se prošlo kroz njega potrebna je odgovarajuća oprema, prikladna mješavina plinova i dostatan broj boca. Isto tako, opasnosti doprinosi mogućnost dezorijentacije, ali i podcjenjivanje težine samog prolaska kroz prolaz – ono traje duže i zahtjevnije je nego što se očekuje.

Aktualno

Pročitajte još