Ova planina nekad se smatrala svetim mjestom, a danas je aktivni vulkan i omiljeno odredište ljubitelja prirode

Njegov pravilni, pet mjeseci godišnje snježnom kapom prekriveni stožac jedna je od najpoznatijih svjetskih ‘razglednica’. On je i jedna od najpopularnijih planinarskih destinacija na svijetu, sveto mjesto gdje ključaju legende i vječna inspiracija brojnim umjetnicima i ljubiteljima prirode… On se zove Fuji. Planina Fuji, još uvijek aktivni stratovulkan ili kompozitni vulkan, jedan je od glavnih i najvoljenijih simbola dalekog Japana, a moguće i jedna od najpoznatijih svjetskih planina. Osvajanje tog vrha ili pak samo mogućnost gledanja njegova predivnog obrisa, san je brojnih putnika i zaljubljenika u prirodu.
FUJI SE MOŽE VIDJETI I IZ 100 KILOMETARA UDALJENOG TOKIJA
Oni koji su imali sreće posjetiti tu 3776,24 metra visoku planinu morali su se zaputiti na japanski otok Honshu, unutar granica Nacionalnog parka Fuji-Hakone-Izu. Ako su prvotno posjetili glavni japanski grad, Tokio, možda su imali prilike baciti pogled na Fuji i od tamo. Naime, za jasnih dana predivni Fuji vidi se i iz oko 100 kilometara udaljene japanske prijestolnice. Inače, Fuji je najviša planina u toj zemlji, drugi najviši vulkan na otoku u Aziji (nakon planine Kerinci na indonezijskoj Sumatri) te sedmi najviši otočni vrh na svijetu.
JEDNA OD TRI SVETE JAPANSKE PLANINE
Fuji se smatra jednim od tri japanske svete planine, uz planine Tate i Haku. Podliježe mnoštvu kategorija zaštite u samom Japanu, primjerice proglašen je jednim do tamošnjih povijesnih lokaliteta, ali isto tako je 22. lipnja 2013. godine postao i zaštićenom puzzleom u globalnoj slagalici svjetske baštine, odnosno upisan je na popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a, koji Fuji opisuje kao ‘sveto mjesto i izvor umjetničke inpiracije’. Unutar samog zaštićenog područja, UNESCO prepoznaje čak 25 mjesta od kulturnog interesa. Među njima je i šintoistički hram Fujisan Hongū Sengen Taisha.
‘STARI FUJI’ NASTAO PRIJE OKO 600 TISUĆA GODINA
U biti, kad se pobliže promotri, stratovulkan Fuji, kao vulkan kojeg čini mnogo slojeva očvrsnule lave, sastoji se od tri ‘vulkana’. U samom njegovom podnožju, dakle u bazi nalazi se vulkan Komitake, tzv. stari Fuji, koji je prvotno eruptirao prije oko 600 tisuća godina. Nakon toga uslijedile su još dva perioda erupcija koja su, s vremenom, dovela do njegova trenutnog izgleda. Što se tiče ‘novijih’ erupcija, on je od 781. godine eruptirao 16 puta, posljednji put u prosincu 1707. godine, i to 49 dana nakon što je zemlju pogodio drugi najsnažniji potres ikada. Od tada je u mirovanju.
JEDNA OD NAJPOPULARNIJIH PLANINARSKIH DESTINACIJA NA SVIJETU
Planina Fuji slovi za jednu od najpopularnijih planinarskih destinacija na svijetu. Naime, u planinarskoj sezoni koja traje nešto više do dva mjeseca, posjeti je u prosjeku gotovo 300 tisuća planinara. Posjećenosti kumuje ne samo činjenica da se nalazi blizu najvećeg metropolisa na svijetu, već i sama njegova pristupačnost radi čega ga mogu ispenjati i profesionalci, ali i rekreativci.
No, upravo zbog te njegove iznimne popularnosti aktivno se krenulo i s nametanjem ograničenja kako bi se olakšao pritisak na planinu – od plaćanja ulaznica za staze do dnevnih ograničenja te zatvaranja za posjetitelje u poslijepodnevnim te noćnim satima, osim za one koje noće u tamošnjim objektima.
Što se tiče prvog uspona na vrh planine, on se pripisuje budističkom svećeniku En no Gyoji 663. godine, a sve do 1872. godine uspon na vrh bio je strogo zabranjen ženama (jer su bile smatrane nečistima zbog menstruacije). Prva koja ga je ispenjala bila je nekoliko godina ranije velška novinarka Fanny Parkes i navodno je upravo taj njezin uspon bio vjetar u leđa za ukidanje zabrane. Što se tiče samog penjanja, planina vrvi planinarima u srpnju i kolovozu, a većina onih koji se odluče na uspon penju noću kako bi izlazak sunca dočekali kod vrha.
VRH PLANINE JE U PRIVATNOM VLASNIŠTVU HRAMA
Uz Fuji se veže još nekoliko zanimljivih činjenica. Primjerice, on je dom dva japanska rekordera. Na planini se, iznad 3700 metara nalaze i najviši poštanski ured u Japanu, ali i najviši toalet u toj državi. Sam vrh planine je pak, potpuno neočekivano, u privatnom vlasništvu spomenutog šintoističkog hrama Fujisan Hongū Sengen Taisha koji se nalazi u gradu Fujinomiya u podnožju planine. Vrh planine bio je svojedobno i nacionaliziran, no vlasniku je službeno vraćen 2004. godine. Planina Fuji, na kojoj se moguće i vjenčati, bila je isto tako i mjesto prvog skijališta u Japanu – s njega su se 1911. godine spustila dva austrijska vojnika.
ZLOGLASNA ŠUMA SAMOUBOJSTAVA U PODNOŽJU PLANINE
No, čak ni to nije sve. U podnožju planine, na njezinoj sjeverozapadnoj strani, nalazi se i svjetski poznata i ozloglašena Aokigahara, koju se naziva ‘more drveća’ ili pak morbidno ‘šuma samoubojstava’. Ta je šuma oduvijek bila povezivana s najrazličitijim pričama, o duhovima i demonima, a bila je i jedno od mjesta gdje bi siromašni ostavljali djecu i starije za koje se nisu mogli brinuti. Trenutno ju najčešće vežu uz samoubojstva. Najveći broj samoubojstava zabilježen je 2002. godine, njih 80, a vlasti su u međuvremenu tamo čak postavile i znakovlje koje ljude odvraća od tog čina i nutka ih da se predomisle.












