Početak turizma u Hrvatskoj

Najstariji hotel na Jadranu izgrađen je u samo deset mjeseci: i danas je otvoren, a nekad se u njega nije moglo ući bez odijela i leptir mašne

Šarmantna Opatija nikada ne izlazi iz mode. „Stara dama Kvarnera“ i danas poput magneta privlači goste iz cijelog svijeta koji hrle na njezine uredne ulice i pitomu obalu. Smještena podno impozantne Učke i obasjana morem, Opatija je pravo blago prepoznatljivo po svojoj bogatoj povijesti, elegantnoj arhitekturi i bezvremenskom šarmu. Među brojnim zanimljivostima koje ovaj grad skriva, ističe se hotel Kvarner – prvi hotel na Jadranu, čija je gradnja označila početak jedne nove ere elitnog turizma na ovim prostorima.

HOTEL KVARNER IZGRAĐEN JE U REKORDNOM ROKU OD SAMO DESET MJESECI

Poznata kao kolijevka turizma u Hrvatskoj, Opatija je davne 1884. godine dobila prvi hotel koji se smatra najstarijim na istočnoj obali Jadrana. Quarnero, danas poznat kao hotel Kvarner, izgrađen je u rekordnom roku od samo deset mjeseci. Od samog je početka simbolizirao procvat luksuznog turizma u Opatiji, ali i cijeloj Hrvatskoj te je privlačio bogatu klijentelu iz svih krajeva Europe. Njegova gradnja označila je prekretnicu za ovaj primorski gradić te ga pretvorila u glamuroznu destinaciju poznatu po sofisticiranoj atmosferi i besprijekornim uslugama koje su ga svrstale među najpoželjnija odredišta toga doba.

Glavni i odgovorni za izgradnju hotela Kvarner, od ideje do realizacije, bili su ljudi iz Društva južnih željeznica na čelu s ravnateljem Friedrichom Juliusom Schülerom. Kako piše Novi list, izvorni je plan bila izgradnja sanatorija za plućne bolesnike, budući da je Opatija od samog nastanka, kao klimatsko lječilište bila magnet za bogatu klijentelu željnu oporavka organizma i ulaganja novca u smjeru „kupovine zdravlja“. Danas se hotel Kvarner smatra začetnikom turističke tradicije ovoga kraja te je tijekom povijesti ugostio mnoge slavne ličnosti poput austrijskog cara Franje Josipa I i plesačice Isadore Duncan.

NEKAD SE U NJEGA NIJE MOGLO UĆI BEZ ODIJELA I LEPTIR MAŠNE

Južni dio hotela je najstariji, dok je njegov sjeverni dio u početku udomljavao tople kupke povezane s hotelom natkrivenim hodnikom. Pred hotelom, do same obale mora, bila je terasa, u ono vrijeme uz kavanu koja je bila među najpoznatijima u Europi, a koja je kasnije povučena s obalnog puta. Na mjestu gdje su se ranije nalazile tople kupke, podignuta je 1913. jedna od najpoznatijih dvorana u Opatiji, čuvena Kristalna dvorana koja i danas ugošćuje najsvečanije opatijske događaje i balove poput primjerice Bečkog bala i maturalnih zabava.

zaštitnik grada KarlovcaNikad osvojena utvrda u srcu Hrvatske čuva stoljetne tajne plemića i vojnika, a prema legendi ju s gradom povezuje mistični tunel
Nastavi čitati

Kako su nekadašnji djelatnici hotela Kvarner ispričali za Novi list, u zlatnim vremenima opatijskog turizma, u ovom su se kultnom hotelu dnevno posluživale i stotine kilograma vrhunskih delicija – čak do 550 kilograma škampi pripremljenih a la carte. Gosti su uživali u škampima na buzaru, na žaru, pohanima, ali i u raskošnim jelima s jastozima, što je dodatno naglašavalo njegovu luksuznu atmosferu. U to doba, pravila elegancije bila su stroga. Na slavnu terasu hotela Kvarner nije se moglo zakoračiti bez odijela i leptir-mašne. Dolazak u Kvarner bio je simbol prestiža i društvenog statusa.

Hotel Kvarner posluje i danas i dio je grupacije Liburnia hoteli. U cijelosti je renoviran i kategoriziran je s 4*. Ima 53 sobe i apartmana, restoran, terasu, bazene, a trenutno je na stranici navedena cijena jedinice od 187 eura za sobu naviše.

DUH STARE OPATIJE I DANAS JE MOGUĆE OSJETITI LAGANOM ŠETNJOM KROZ GRAD

Slavna prošlost ovog grada seže još u doba Austro-Ugarske kada su Opatiju posjećivali kraljevi i kraljice, vojvode i princeze te pripadnici bogatog građanskog staleža. Davne 1889. godine službeno je proglašena klimatskim lječilištem za tadašnju aristokraciju. Već 1913. godine u Opatiji su bili izgrađeni brojni hoteli, pansioni, vile te prekrasni botanički vrtovi i morska kupališta. Glazbena legenda Ivo Robić otpjevao je ovaj grad stihovima ‘Opatijo bajna, biseru našeg mora’, a njegova serenada postala je evergreen, baš kao i sama Opatija i njene raskošne vile, ljetnikovci, uvale i šljunčane plaže.

Aktualno

Pročitajte još