NEZGODNO PITANJE
CRVENO-ZELENA ELEGANCIJA
Omiljeni božićni cvijet podrijetlom je iz Meksika, dugo se nije mogao uzgajati u teglama, a uz pravilno održavanje duže će biti blistav i zdrav
Početkom adventa, prije nego ukrasimo jelku i okružimo se treperavim lampicama, u mnoge hrvatske domove stiže i ona. Božićna zvijezda. Prekrasna biljka širokih zelenih listova i jarko crvenih cvjetova postala je jedan od simbola blagdanskog razdoblja i samog Božića. No, znate li kako je ova biljka uopće stigla u Europu i postala dio blagdanskog dekora? I kako ju najbolje čuvati i održavati da bi što duže trajala i cvjetala? Što je uopće božićna zvijezda, gdje ju smjestiti u domu i kako ne zeznuti održavanje, samo su neka od pitanja na koja odgovor donosimo u nastavku!
BOŽIĆNA ZVIJEZDA TRAŽI PAŽLJIVO ODRŽAVANJE I BRIGU KAKO BI ŠTO DUŽE BLISTALA
Božićna zvijezda u teglici danas je prosinački ukras u brojnim domovima diljem svijeta, no dolazi sa sasvim drugog kontinenta i nekad se koristila isključivo kao rezano cvijeće. U Europi djeluje i udruženje europskih uzgajivača božićnih zvijezda Stars for Europe, a njihov je cilj promocija ove biljke i edukacija kupaca. Božićna zvijezda traži pomno održavanje kako bi što duže blistala u punom sjaju, a s nekoliko trikova koje otkriva ovo udruženje crvenit će se dugo nakon što prođu blagdani.
PODRIJETLOM JE IZ MEKSIKA, A U EUROPU SU JU DONIJELI ŠPANJOLCI
Ovaj divan cvijet podrijetlom je iz Meksika, gdje raste kao grm koji može narasti i do pet metara visine. Kroz povijest su Asteci njome ukrašavali hramove, proizvodili boju za odjeće, a koristila se čak i kao lijek. Nakon španjolskog osvajanja Meksika, Europljani su se oduševili ovom biljkom i dali joj ime ‘Estrella de Navidad’, odnosno božićna zvijezda. Već u 17. stoljeću se pojavljuje u procesijama kao kršćanski simbol, često zvana i ‘Flor de Nochebuena’, odnosno cvijet svete noći.
BOŽIĆNA ZVIJEZDA DUGO SE KORISTILA ISKLJUČIVO KAO REZANI CVIJET
Za globalni uspjeh početkom 20. stoljeća najviše je zaslužan njemački iseljenik u Ameriku Albert Ecke. On je primijetio kako divlje božićne zvijezde na njegovoj farmi baš u prosincu postaju crvene, što mu je dalo ideju da ih uzgaja i prodaje kao rezano cvijeće uoči Božića. Dugo se pokušavala uzgojiti božićna zvijezda u posudi, no bez uspjeha.
Tek 1950., Paul Ecke uspijeva razviti vrstu koja može podnijeti sobne uvjete i niže temperature. Nije htio otkriti tajnu što mu je omogućilo godine monopola u prodaju zvijezda u posudi. Na kraju je jedan sveučilišni profesor otkrio način i od tada se uzgoj božićnih zvijezda na ovaj način proširio svijetom.
IDEALNO ZALIJEVANJE JE „ODOZDO“, IZ TEGLICE ILI TANJURIĆA
Božićna zvijezda najljepša je u prosincu, no brzo gubi lišće i pravilno održavanje ključno je kako bi što duže zadržala prosinačku ljepotu. Zato su ovi savjeti udruženja Stars of Europe neprocjenjivi. A oni kažu: božićnu zvijezdu bolje je zalijevati premalo nego previše! Naravno, ni premalo nije dobro, ali previše vode dovodi do truljenja korijena.
Kako bi zvijezda sama „uzela“ vode koliko joj treba, najbolje ju je zalijevati „odozdo“, odnosno ulijevati ju u tanjurić ili teglicu. Kad vidite da je nestala, dodajte još u biljka će ju popiti kad bude žedna. I još jedan važan savjet! Ne ulijevajte zvijezdi hladnu vodu, već koristite onu sobne temperature.
ŠTO AKO ZVIJEZDI OTPADA LIŠĆE?
Kako znati dobiva li vaša božićna zvijezda dovoljno vode ili joj održavanje odgovara? Najbolje ćete to primijetiti po listovima. „Ako božićnoj zvijezdi listovi padaju, zemlja je presuha. Korijenje ne nalazi dovoljno vode da bi je poslalo u lišće. Najprije odumiru pojedinačne biljne stanice, zatim cijela božićna zvijezda. S druge strane, ako su listovi mlitavi i žuti, to je od previše vode,“ ističu u udruženju Stars of Europe. Da, vaša božićna zvijezda je zahtjevna biljka, ali će vam svu brigu vratiti svojom ljepotom.
GDJE U DOMU SMJESTITI BOŽIĆNU ZVIJEZDU
Pravilno zalijevanje vjerojatno je najvažniji dio njege božićne zvijezde, no valja ju i smjestiti na pravo mjesto u stanu, ono na kojoj će joj biti najugodnije. „Božićnim zvijezdama je ugodno na konstantno toplim temperaturama između 15 i 22 stupnja Celzijusa.
To znači da ne vole ni hladnoću ni ekstremnu vrućinu. U pregrijanoj dnevnoj sobi biljkama brzo postane pretoplo,“ kažu u udruženju Stars od Europe. Dakle, ne stavljajte ju uz peć i radijator, ali ni na balkon. Što je prostorija toplija, to ćete trebati češće zalijevati. Slobodno ju stavite na prozor i na mjesto s najviše dnevne svjetlosti u stanu. Kao i sve biljke, i božićna zvijezda ga voli.
KAKO IZABRATI BOŽIĆNU ZVIJEZDU? PREGLEDAJTE LISTOVE, CVIJET, ZEMLJU...
I za kraj, ako tek trebate kupiti svoju božićnu zvijezdu, za koju ste sad svladali održavanje, evo nekoliko savjeta kako da izaberete onu najbolju. „Pažljivo pogledajte lišće božićne zvijezde: je li gusto i zeleno? Izgledaju li zeleni i obojeni listovi jako i zdravo?
Jesu li neoštećeni, nisu promijenili boju ili čudno deformirani? Ima li božićna zvijezda sve lišće? Odlično! Biljka je prošla prvi test kvalitete!,“ piše Stars od Europe. Za više savjeta o božićnim zvijezdama provjerite njihovu stranicu, gdje ćete naći i niz savjeta za dekoracije s ovom biljkom, i uživajte u svojem živom božićnom ukrasu!