Kultura i Život

Jeste li znali da 43 svjetske zemlje još uvijek na tronu imaju kraljevsku obitelj?

Japanski car Akihito priredio je veliku svečanost u tradicionalnom stilu u carskoj palači u Tokiju. Odjeven u tradicionalno ruho, u najelegantnijoj dvorani carske palače od 370 četvornih metara, objavio je svoje povlačenje s trona. To je ujedno bila prva abdikacija japanskog cara u posljednjih 200 godina. Akihito se odrekao carskih vladarskih prava, drevnog mača i dragulja, ključnih dokaza carske vlasti, koji su u prostoriju unijeti u kutijama. Odrekao se i svetog ogledala koje nikad ne napušta svoje mjesto u svetištu u palači.

USKORO U NOVOM RUHUMoćna tvrđava iz 19. stoljeća, smještena na krajnjem jugu Hrvatske, čuvala je zaljev od napada, a uskoro bi trebala postati nova turistička atrakcija
Nastavi čitati

Car Akihito je služio Japanu cijeli svoj život, a zbog narušenog zdravlja abdicirao je 2019. te je preuzeo titulu cara emeritusa. Naslijedio ga je njegov stariji sin Naruhito. Sa svojih 88 godina, Akihito je najdugovječniji japanski car u zabilježenoj povijesti. I jedan od rjeđih monarha u povijesti koji je dao otkaz.

Čak i 2022. godine 43 zemlje diljem svijeta još uvijek imaju monarha kao šefa države. Ima ih 13 u Aziji, 12 u Europi, 9 u Americi, 6 u Oceaniji i 3 u Africi. Vjerojatno se najpopularnije monarhije na svijetu nalaze na europskom kontinentu, ali Europa sadrži samo 12 od 43 svjetske monarhije. Azija, najveći kontinent, ima najviše zemalja s monarhijama; 13 zemalja u Aziji ima vladajuću obitelj. To su Bahrein, Butan, Brunej, Kambodža, Japan, Jordan, Kuvajt, Malezija, Oman, Katar, Saudijska Arabija, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati.

VRH PLANETEGorostasi visoko iznad oblaka zbog kojih mnogi riskiraju živote: upoznajte pet najviših planina svijeta
Nastavi čitati

MONARHIJE RASPRŠENE PO SVIJETU

Ostatak monarhija raspršene su diljem svijeta, s devet u Americi, tri u Africi i šest u južnom Pacifiku. Oni u Americi povezani su s Ujedinjenim Kraljevstvom, a svih devet imaju kraljicu Elizabetu za svog monarha; to su Antigva i Barbuda, Bahami, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Sveti Kitts i Nevis, Sveta Lucija i Sveti Vincent i Grenadini.

Tri afričke monarhije su Eswatini, Lesoto i Maroko, dok svih šest u južnom Pacifiku imaju kraljicu za svog monarha, s izuzetkom Tonge, koja ima vlastitog kralja. Pet s kraljicom Elizabetom kao monarhom su Australija, Novi Zeland, Papa Nova Gvineja, Salamunovi Otoci i Tuvalu.

APSOLUTNE, USTAVNE ILI FEDERALNE MONARHIJE

Nisu sve monarhije iste i razlikuju se ovisno o obliku – apsolutne, ustavne ili federalne. Ustavne monarhije, gdje postoji ograničenje moći vladara i zajedničko donošenje odluka u skupini, najpopularniji su oblik. U nekim ustavnim monarhijama, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Švedske, monarh je nepolitička figura.

Izvan Europe, Kambodža, Japan, Lesoto i Malezija su ustavne monarhije. Butan, Bahrein, Jordan, Kuvajt, Maroko, Katar i Tonga smatraju se poluustavnim ili izvršnim monarhijama. Vladari ovih zemalja imaju značajnu moć, ali nisu apsolutni monarsi. Apsolutne monarhije su kada kralj ili kraljica imaju apsolutnu moć; ovaj oblik vladavine uobičajen je na Bliskom istoku i u Africi. Primjerice, Brunejima, Omanom i Saudijskom Arabijom vladaju apsolutni monarsi.

KADA PRIJESTOLJE OSVOJE KRALJ I NJEGOVA MAJKA

U južnoj Africi, Kraljevina Eswatini je apsolutna monarhija s twistom; mogla bi se nazvati i diarhijom jer njome vladaju kralj i njegova majka. Na snazi je vladajući sustav dvoje ljudi koji kontrolira vlast. Postoji i parlament, a kralj ne može izabrati svog nasljednika. Kada kralj umre, vijeće će odlučiti o “velikoj ženi”, a sin te žene bit će sljedeći monarh.

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) smatraju se federalnom monarhijom. UAE se sastoji od sedam emirata, od kojih svaki ima svog emira: Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah i Umm al-Quwain. Šef federalne monarhije, koji se naziva emir, bira se među vladarima emirata. Oni vladaju kao apsolutni monarsi u svojim emiratima.

MONARH KOJEG SE NE MOŽETE SJETITI

Kraljevska obitelj Saudijske Arabije, na primjer, čvrsto drži vlast otkad je kraljevina utemeljena 1935. godine. Sin prvog kralja još uvijek je na prijestolju. Maroko, Jordan, Oman, Kuvajt, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein također imaju monarhe na vlasti. Malo dalje, malena istočnoazijska nacija Brunei ima sultana, dok kralj Mswati III vlada Swazilandom u Africi. A tu je i monarh kojeg se možda ne možete odmah sjetiti: papa Franjo. Papa Franjo je vladar Vatikana, koji je pravno grad-država.

VLADARI KOJI DIJELE MOĆ

Nekoliko zemalja ima monarhe koji imaju određenu moć, ali ne vladaju sami. Tajlandski kralj Bhumibol Adulyadej spada u ovu kategoriju. Kao i mladi kralj Butana, male himalajske zemlje Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, koji je na prijestolju tek 9 godina. On i njegova supruga kraljica Jetsun Pema dospjeli su u središte međunarodne pozornosti kada su ih princ William i njegova supruga Catherine posjetili tijekom njihove turneje po Aziji. Europske kneževine Monako i Lihtenštajn te pacifička država Tonga također imaju monarhe s određenim izvršnim ovlastima.

POJAVLJUJU SE U CEREMONIJAMA, ALI NEMAJU STVARNU MOĆ

Japanski car i većina monarha u Europi zapravo su šefovi država samo po imenu, pojavljuju se u ceremonijalnim prilikama, ali nemaju stvarnu moć. Kraljevi Belgije, Španjolske, Švedske, Norveške, Nizozemske, kraljica Danske i veliki vojvoda – da, veliki vojvoda – od Luksemburga, svi su figurativni vladari. Kao i prinčevi Andore. Kralj Letsie III od Lesota, male nacije okružene Južnom Afrikom, također je simbolična figura, kao i kralj Norodom Sihamoni od Kambodže i sultan Abdul Halim Mu’adzam Shah od Malezije.

A TU JE I KRALJICA ELIZABETA II…

Kraljica Elizabeta II je šefica država 16 kraljevstava širom svijeta, ona je u posebnoj kategoriji. Ona je najdugovječniji i najstariji britanski monarh u povijesti. Iako je i ona uglavnom figura. Ali ona je i šefica država 15 drugih nacija ili “kraljevstava”, kako ih naziva britanska monarhija. Neki su tek točkice na karti, poput Tuvalua. Ali oni također uključuju ogromne zemlje kao što su Australija i Kanada. I naravno, tu je samo Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje se nacionalna himna, “God Save the Queen”, čini malo vjerojatnom da će se uskoro promijeniti.

Aktualno

Pročitajte još