Diljem ove zemlje postavljeni su “poeziomati”, strojevi koji reproduciraju stihove i glazbu na javnim površinama. Svaki sadrži potpuno različite pjesme

Foto: Poesiomat Facebook

Nekad su samoposlužni aparati prodavali uglavnom slatkiše masovne proizvodnje ili topla pića. Potom su se diljem Hrvatske pojavili mljekomati, jajomati, potom i aparati koji prodaju sir ili čak kruh… Potpuno novu svrhu aparata na javnim površinama ima takozvani “poeziomat”. Poeziomati su strojevi koji na zahtjev reproduciraju stihove, glazbene brojeve i tekstove koji su neki način povezani s mjestom na kojem se nalaze. Ova inovativna ideja potječe iz Češke, u kojoj su ovi neobični automati već postavljeni u brojnim gradovima, selima, pa čak i u nekoliko dvoraca diljem zemlje.

POEZIOMATI IZGLEDAJU POPUT CIJEVI KOJA VIRI IZ ZEMLJE, A SKRIVAJU BLAGO

Ovaj češki izum na prvu izgleda neobično, poput cijevi ili periskopa koji viri iz zemlje. Inovativni “strojevi za poeziju” izrađeni su od čelika, visoki su oko 180 cm i sastoje se od tri sklopljena dijela. Unutar svakog od njih nalazi se zvučnik i elektronički softver koji sadrži 20 različitih mp3 datoteka. Prolaznici mogu vrtjeti ručku koja je postavljena s jedne strane stroja i birati koji će zvuk reproducirati. Iza cijelog projekta stoji ugostitelj i kulturni aktivist Ondřej Kobza, kojem je cilj bio stvoriti javno dostupni “džuboks” koji će promicati kulturu, poeziju i jezik, te ih učiniti lako dostupnima masovnoj publici.

PRVI JE POSTAVLJEN U PRAGU, A DANAS IH IMA PO CIJELOJ ZEMLJI I U ŠEST DVORACA

Prvi automat za poeziju postavljen je u glavnom gradu Češke, Pragu, na trgu Mir još 2015. godine. Od tada se ideja proširila na brojne češke gradove, a nekoliko je čeličnih periskopa postavljeno i u dvorcima. Zanimljivo je da svaki automat nudi drugačiju vrstu sadržaja, odnosno sadržaj je prilagođen lokaciji na kojoj se nalazi. Ne postoje dva ista.

Primjerice, nedavno postavljen poeziomat u Brnu, drugom po veličini gradu u Češkoj, krije stihove čeških pjesnika koji su bili zatočeni u tamošnjem zatvoru. U Bratislavskoj ulici u Brnu možete poslušati i autentična sjećanja političkih zatvorenika, ali i stihove, pjesme i tekstove suvremenih čeških autora.

SVI STIHOVI I GLAZBA POVEZANI SU NA NEKI NAČIN S MJESTOM NA KOJEM SE POEZIOMAT NALAZI

Kako se navodi na stranici projekta, poeziomati su zapravo “javni džuboks s pjesmama, tekstovima i zvukovima koje su na neki način vezani uz određeno mjesto. To je kip koji govori. Zvučna memorijalna snimka. Kako se ručica okreće, proizvodi se energija i može se poslušati jedna od dvadesetak snimki.” Navode kako svako mjesto ima neko sjećanje koje može “govoriti” kroz cijev.

Važni su, navode, i drugi zvukovi iz okoline, poput pjeva ptica, buke autobusa, dječjeg plača… Sve to zajedno čini umjetnost trenutka u javnom prostoru.

SVE JE POKRENULA UDRUGA KOJA SE GODINAMA BAVI OŽIVLJAVANJEM JAVNIH PROSTORA

Inicijatori su udruga Street Piano, koja se intervencijama u javnom prostoru bavi više od deset godina. Postavljaju klavire na ulice, šahovske ploče u razne kutke grada, organiziraju koncerte klasične glazbe na krovovima i kolodvorima…

“Uživamo kada ljudi koriste javni prostor grada, započinju međusobne razgovore i doživljavaju nešto neobično i nesvakidašnje. To je naša misija. Zbližavanje ljudi, kako u gradu, tako i na selu,” naveli su na svojoj stranici.

Pročitajte još