Carski grad kojim teče ljekovita voda, okružen prekrasnim planinama i jezerima, prepun je povijesti, tradicije i ljepote, a obiluje i kulturnim događanjima

Foto: Shutterstock

Mirne, uredne ulice. Tradicionalna alpska arhitektura spaja se s raskošnim ljetnikovcima iz austrougarskog razdoblja. Moćne planine bijelih vrhova, koje se naziru u daljini, najljepši su ukras kamo god skrenuli pogled. A sve to je tek prvi dojam. Kad zagrebete ispod površine, čekaju vas priče o “bijelom zlatu”, odnosno soli, bogatoj kulturi, tradiciji, ljekovitoj vodi, umjetnosti. Sve je to austrijski grad Bad Ischl, koji leži na rijeci Traun, izvorima termalne vode i bogatim rudnicima soli. Posjetili smo ga ovog travnja i provjerili što sve nudi, kao i koje programe su u njemu pripremili ove godine u kojoj ponosno nosi titulu Europske prijestolnice kulture.

SESTRINSKI GRAD NAŠE OPATIJE PUN JE ELEGANTNIH AUSTROUGARSKIH VILA

Bad Ischl sestrinski je grad naše Opatije. Već je na prvi pogled jasno zašto. Oba su se razvila u vrijeme Habsburgovaca i bila omiljena ljetna destinacija brojnim velikašima tog doba. Dok je u Opatiji pozadinska scenografija za austrougarske vile modri Jadran, u Bad Ischlu su to Alpe koje ga okružuju. Ali arhitektura je slična, podjednako lijepa i elegantna. Najveća atrakcija Bad Ischla je carska palača cara Franje Josipa i carice Elizabete, poznatije pod nadimkom Sisi. Dvorac je smješten na imanju punom zelenila. Svaka prostorija u ovom raskošnom zdanju priča dio priče o carskoj obitelji, njihovim ljetima koje su provodili u ovom gradu.

POSJETITE SOBU U KOJOJ JE SLUŽBENO ZAPOČEO PRVI SVJETSKI RAT

Upravo je u Bad Ischlu car upoznao Sisi, ubrzo su se zaručili i dobili carsku palaču kao vjenčani dar od carevih roditelja. Palača je prepuna carevih lovačkih trofeja, originalnog namještaja i ukrasa, vrijednih dokumenata i slika. Šetnja palačom uistinu omogućuje mnoge nevjerojatne uvide u privatni život cara. Najdojmljivija je ipak prostorija u kojoj je započelo teško razdoblje u svjetskoj povijesti – Prvi svjetski rat. Naime, upravo je u Bad Ischlu, u jednoj od soba ovog impresivnog dvorca, car Franjo Josip 1914. potpisao odluku o ratu sa Srbijom, nakon što je u Sarajevu ubijen njegov nasljednik Franjo Ferdinand.

MRAMORNI DVORAC NA BREŽULJKU BIO JE UTOČIŠTE CARICE SISI

Unutar parka, na brežuljku iznad palače, nalazi se još jedna carska atrakcija. To je mramorni dvorac, izgrađen između 1856. i 1861., u kojem je posebno voljela boraviti carica Sisi. U njemu je pisala pjesme, jahala okolnim livadama, ugošćavala prijatelje. Dvorac je i danas u vlasništvu obitelji, a ne države ili lokalne zajednice, pa nema stalni postav, već se u dogovoru s vlasnicima povremeno otvara za događanja i tematske izložbe.

TERMALNO LJEČILIŠTE PRIVLAČI VIŠE OD 400.000 TURISTA GODIŠNJE

Osim carske obitelji i njihovog nasljeđa, najveća atrakcija grada su terme, odnosno termalno lječilište, koje svake godine privlači više od 400.000 turista. Planinski zrak, sol, termalna voda poput magneta privlače one koji žele potpuno opuštanje u slikovitom okruženju. U ovom gradu i njegovoj okolici nalaze se najvažnija nalazišta soli u Austriji, koja pokrivaju 27 posto ukupnih potreba zemlje.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Sarah ???? Simon | Natur | Berge | Wandern (@lovecanmovemountains)

U gradu vrijedi razgledati i prekrasnu crkvu svetog Nikole, zgradu kazališta, prošetati Sofijom promenadom… A u šetnji nema bolje okrijepe od tradicionalnog deserta. Njega možete kušati u slastičarnici Zauner, koja posluje još od 1832. Tamo svakako probajte Zaunerstollen, kolač od lješnjaka i nugata preliven čokoladom, koji je nastao baš u Bad Ischlu.

“KULTURA JE NOVA SOL” I VIŠE OD 150 DOGAĐANJA U SLIKOVITOJ REGIJI SALZHAMMERGUT

Zbog neraskidive veze ovog kraja s bijelim zlatom, slogan ovogodišnjih kulturnih događanja je “kultura je nova sol”. Po prvi put je europskom prijestolnicom kulture proglašeno alpsko, ruralno područje koje ne uključuje samo slikoviti Bad Ischl, već i cijelu pokrajinu Salzkammergut. Tijekom ove godine u ovoj prekrasnoj regiji možete doživjeti više od 150 različitih kulturnih projekata.

Salzkammergut se proteže od Salzburga sve do planine Dachstein, a kroz njega protječe rijeka Traun koja je pritoka Dunava. Poznat je po prekrasnim jezerima, kojih krije više od 70, uključujući i kristalno čisto jezero Attersee. Ono je najveće jezero u Austriji koje je cijelom površinom unutar granica zemlje!

Jednu od izložbi imali smo priliku razgledati u slikovitom gradiću Bad Aussee u Muzeju Kammerhofmuseum na izložbi “Putovanje slikama”. Od povijesnih nošnji Gornje Austrije, primjera tradicionalne gradnje, sve do priče o tradiciji i baštini koji se i danas njeguju, ovaj nam je postav otkrio da je titula prijestolnice kulture zaista otišla u dobre ruke.

Izlet u Bad Ischl uvijek je dobra ideja. Bilo da se želite “predozirati” vrhunskim kulturnim događanjima, opustiti u termama, uživati u prekrasnoj prirodi i krajolicima, ili se na tren vratiti u carsku prošlost Austrije – ovaj grad ima ponešto za svakoga!

Pročitajte još