impresivno zdanje
Mjesta
Nevjerojatnih 775 soba, privatno kino, bazen, heliodrom… Unatoč luksuzu i veličanstvenom izgledu, u najpoznatijoj palači na svijetu nitko ne želi živjeti
Nevjerojatnih 775 soba, od toga 188 spavaćih soba za zaposlenike, 52 gostinjske sobe, 92 ureda, 78 kupaonica, 19 soba za državne posjete, kuhinje, spremišta, kantine za osoblje… Pa vrt, najveći u Londonu, površine 16 hektara. I kino. Pa bazen, kapelica, dvorana za operacije, bankomat, policijska stanica, heliodrom, teniski teren, 350 vrsta divljeg cvijeća i 30 vrsta ptica. Zatim 40 tisuća žarulja i ukupno 760 prozora od kojih se svaki čisti barem jednom svakih šest tjedana te ogromna zbirka satova, njih 350, kao i najmanje 800 zaposlenika, od čistača do vrtlara pa sve do čovjeka kojem je jedina zadaća skrbiti za zastave na posjedu… Da, sve pobrojano je Buckinghamska palača. I sve to, čini se, nije dovoljno za sretan život na „kraljevskoj nozi“.
KRALJ CHARLES SELI TEK 2027. GODINE
Naime, čini se da to sjedište monarhije nijednom monarhu, pa ni ovom aktualnom, nije po volji ni primamljivo, u totalnom kontrastu s turistima koji se pokušavaju nekako ugurati u „prozor“ u trajanju od 10 tjedana koliko je velebna palača otvorena za javnost godišnje. Praksa je pokrenuta još 1993. godine, kako bi se pribavila dodatna sredstva nakon velikog požara u Windsoru, a u budućnosti, kad završi veliki projekt obnove zdanja, koji je započeo 2017. godine, taj bi se period (kao i dijelovi palače podložni razgledavanju) trebao dobrano proširiti.
Obnova, u sklopu koje će se potrošiti 369 milijuna funti, trebala bi trajati 10 godina. Dakle, završit će 2027. godine, kada bi se u Buckinghamsku palaču, prema najavama, trebao preseliti i sam kralj Charles, koji će tada već biti u 80-im godinama života. Mnogi sumnjaju da će se to ikada dogoditi.
FIZIČKA REPREZENTACIJA ODGOVORNOSTI
U Buckinghamskoj palači, pišu britanski mediji, nije željela živjeti ni sama kraljica Elizabeta. Kao i aktualni kralj i kraljica Camilla, i ona se s princom Philipom smjestila u Clarence House. Nikako ga nije htjela napustiti. Kolaju priče da ju je na taj potez natjerao premijer Winston Churchill, no uvijek je preferirala Windsor, u kojem je provela i većinu djetinjstva. Tko će natjerati Charlesa na preseljenje, ako su govorkanja točna, nije jasno. Pogotovo nakon što se zna da je obnovio Clarence House upravo po svom guštu te da tamo živi već 20 godina.
Naime, Buckinghamska palača, od svih 12 rezidencija koje su na raspolaganju kralju, najmanje nalikuje udobnom domu. Monarsi stoga tamo borave samo kada rade, odnosno ona za njih, piše Telegraph, predstavlja „fizičku reprezentaciju teške odgovornosti koju nose na svojim ramenima“. Balmoral u Škotskoj, Sandringham, Windsor ili pak Highgrove predstavljaju, iako posao nužno ne staje, šansu da ipak malo predahnu.
LUKSUZ KOJI NIJE PO MJERI KRALJEVA
Isto tako, luksuz Buckinghamske palače navodno nije baš na razini kakvu bismo očekivali ili pak zamišljali. „Ironično, odaje u kojima živi kralj ili kraljica u Buckinghamskoj palači ne možete opisati kao veličanstvene. Kada privatni građani kupe veliku kuću, oni je koriste cijelu kao svoj životni prostor, no u Buckinghamskoj palači oni su svedeni na mali kut zdanja u kojem se osjeća propuh. Govorimo o spavaćoj sobi, kupaonici, dnevnoj sobi, sobi za primanja i to je to“, kažu upućeni.
ŽIVOT U PALAČI KAO “KAMPIRANJE U MUZEJU”
U biti, palaču nisu voljeli ni mnogi drugi članovi kraljevske obitelji, a ne samo njezini aktualni članovi. Edward VIII se žalio da je sumorna. Tvrdio je da bi se obitelj „smrznula“ čim bi kročila u nju. Godine 1937., kada je donedavna kraljica još bila princeza i uselila tamo s ostatkom obitelji, palača je na spisku zaposlenika imala i osobu koja se redovito rješavala miševa, a boravak u palači uspoređivao se s kampiranjem u muzeju. Miševi su, usput rečeno, navodno još uvijek tamo, barem su bili, piše taj britanski list, kad su tamo odsjedali bivši američki predsjednik Barack Obama i njegova supruga Michelle 2011. godine. Navodno se Barack bojao da će Michelle, koja se boji miševa, to saznati. Također su bili smješteni u predsjedničkom gostinskom apartmanu koji nije imao kupaonicu pa su morali prelaziti hodnik kako bi obavili higijenu.
PROBLEMI S GRIJANJEM I CURENJEM VODE
U Buckinghamskoj palači isto tako postoji i problem s grijanjem. Naime, kralj Charles se toliko zgrozio nad računima za grijanje Buckinghamske palače da je uveo “termostatski pravilnik”: maksimalnih 19 stupnjeva Celzijevih zimi, ako se sobe ne koriste maksimalnih 16, a vikendom zatvoreni radijatori. Zabranio je i grijanje bazena. Među problematične stvari ubraja se navodno i azbest u palači, a mediji su pisali kako je ona nesigurna za život. Navodno je princezi Anne 2007. godine zamalo pao komad plafona na glavu. Općenito govoreći, električne instalacije, cijevi, sustav grijanja – ništa nije unaprijeđeno od 1950-ih godina, a navodno su se po zdanju svojedobno postavljale i kante kako bi u njih kapala voda koja je procurila na stropovima.
NEIZVJESNA BUDUĆNOST NEODRŽIVOG ZDANJA
S obzirom na sve navedeno, kralj Charles “veliku kuću”, kako je zove, ne vidi kao održiv budući dom ili zdanje koje odgovara svrsi današnjice, ni u pogledu troškova, održavanja ili pak ekološke perspektive. No, ako kralj odustane od preseljenja, unatoč važnosti njezina poznata balkona i večera, ručkova i balova koje je tijekom vladavine kraljice Elizabete pohodilo čak 50 tisuća gostiju, koja je sudbina planetarno poznate zgrade? Neki misle da bi, osim što bi bila dulje vrijeme otvorena javnosti, možda mogla biti pretvorena u muzej.