Kvizovi
Mjesta
Grad omeđen visokim bedemima nekad je bio malo ribarsko mjesto, a danas se ponosi prekrasnim plažama, lijepim starim gradom, a ima i vlastite “Havaje”
Budva, nekad malo i tiho primorsko mjesto, s vremenom se prometnulo u moderno središte crnogorskog turizma. Stari dio grada, omeđen visokim bedemima i prepun tragova uglavnom venecijanske kulture, ponosno čuva svoje povijesno i kulturno blago – rimsku nekropolu i oltar, antičke stupove, pretkršćansku baziliku, brojne crkve i tvrđavu Citadelu. Prema legendi, Budvu je osnovao Kadmo, sin feničkog kralja Agenora i kraljice Telefose. Bio je osvajač i vladar Beotije, pokrajine u Grčkoj, a kad je sa suprugom Harmonijom bio protjeran iz grada Tebe, utočište je pronašao kod ilirskih Enheleja. Kadmo je u Budvu navodno ušao na volovskoj zaprezi, a grad je upravo po njoj dobio i ime – naime, butoe na grčkom jeziku znači volovi. Evo što sve posjetiti u Budvi, biseru Crne Gore koji osvaja na prvi posjet!
STARI DIO GRADA KOJI ODOLIJEVA ZUBU VREMENA I POVIJEST KOJA IZVIRE NA SVAKOM KORAKU
Jedna od najvećih atrakcija unutar Starog grada Budve je crkva Svetog Ivana, koja je sagrađena na ostacima crkve iz 7. stoljeća, s tim da joj današnji izgled potječe iz 15. stoljeća. Ova trokatna bazilika s gotičkim detaljima na pročelju čuva i dragocjenu ikonu Presvete Bogorodice s Kristom. Prema legendi, autor joj je Sveti Luka, no stručnjaci su ipak skloniji mišljenju da je ista nastala puno kasnije, negdje u 13. stoljeću.
Od njezinog postanka, Budvu su nastanjivali brojni narodi – Iliri, Feničani, Grci, Rimljani i drugi, a Slaveni, koji su došli u srednjem vijeku, na kraju su i ostali. Ovaj crnogorski dragulj spominjao se još u starim djelima Grka i Rimljana, ali tek se 1937., kad je pri kopanju temelja za izgradnju hotela Avala slučajno otkrivena budvanska nekropola, došlo do iznimno vrijednih saznanja o bogatoj antičkoj povijesti grada. Dragocjene predmete iz tog razdoblja, među kojima su zlatni i srebrni nakit, posuđe, staklo, keramika i oružje, danas možete vidjeti u prekrasnom budvanskom arheološkom muzeju.
LABIRINT ULIČICA, TRGOVA, BEDEMA I KULA
Stari grad spominjao se još u antičkom dobu, a sama Budva, stara više od 2500 godina, smatra se jednim od najstarijih urbanih središta na Jadranu. Njezina jezgra doživjela je velika oštećenja u razornim potresima 1667. i 1979. godine, no svaki put je obnovljena, postavši još ljepšom nego što je prije bila. Zbog isprepletenih ulica, trgova, bedema i kula, u Starom gradu osjećat ćete se kao da ste u nekom čarobnom, povijesnom labirintu. A kad padne noć, shvatit ćete da je Budva grad koji zapravo nikad ne spava. Intenzivan noćni život, prepuni kafići i klubovi – zabava ondje ne prestaje do jutra.
No, ono što najviše privlači turiste su bajkovite plaže – pješčane, kamene i šljunčane. Jedna od najpopularnijih je Mogren, nalazi se u neposrednoj blizini Starog grada, a gosti je vole i hvale zbog finog pijeska, čistog mora i skrovite lokacije. Mogren zapravo čine dvije plaže koje su međusobno povezane tunelom, a dobila je ime po španjolskom moreplovcu Mogriniju, koji je ondje pronašao utočište poslije strašnog brodoloma pa sagradio crkvicu i posvetio je svom zaštitniku, sv. Antunu.
PREKRASNE PLAŽE OD KOJIH ZASTAJE DAH
Valja izdvojiti i plažu Richardova glava, nazvanu po američkom glumcu i producentu Richardu Widmarku, koji je 1963. na toj lokaciji snimao film “Dugi brodovi“. Ova šljunčana plaža leži odmah ispod zidina Starog grada, prepuna je kafića i restorana, a jedan njezin dio rezerviran je i za pse. Za mlade željne zabave idealna je pak pješčana Slovenska plaža. I ona je smještena u neposrednoj blizini Starog grada, a gostima nudi dinamičan noćni život, puno koktel barova i klubova uz more.
Budvanska rivijera može se pohvaliti i svojim Havajima – tako, naime, tepaju otoku Sveti Nikola, koji se smjestio točno preko puta grada. Do njega se može doći taksi brodovima, a onda vam slijedi uživanje u nevjerojatno plavom moru, suncu te mirisima i okusima Mediterana. Ondje ćete sresti jelene, zečeve, srne, ptice, diviti se rijetkim biljkama te gustim borovim i smrekovim šumama. Iako je otok djelomično privatiziran, Sveti Nikola i njegove ljepote definitivno su vrijedne istraživanja.
BAJKOVITI OTOČIĆ S KAMENIM KUĆICAMA, BUNAROM ŽELJA I MEDITERANSKIM BILJEM
Osim njega, tu je i nezaobilazan Sveti Stefan, još jedno mondeno ljetovalište, otok koji je pješčanim sprudom povezan s kopnom. Staro crnogorsko pleme Paštrovići u 15. stoljeću koristilo je ovo mjesto za obranu od neprijatelja, a danas na to podsjećaju topovi i otvori za njih koji su sačuvani kao povijesno blago ovog prekrasnog otoka. Sveti Stefan zovu i oazom za elitne turiste željne glamura. Brojne svjetske zvijezde najčešće odsjedaju u čuvenoj vili 118, koja je dio hotelskog kompleksa Sveti Stefan, a u kojoj početna cijena noćenja iznosi nevjerojatnih 1500 eura – nije za svačiji džep.
S obzirom na povoljne Ryanairove letove, koji izravno povezuju Zagreb i crnogorsku prijestolnicu Podgoricu, Budva i njezina rivijera nikad vam nisu bili bliže. Iskoristite priliku i upoznajte ovu megapopularnu ljepoticu južnog Jadrana, nećete požaliti!