Mjesta

Grad omeđen visokim bedemima nekad je bio malo ribarsko mjesto, a danas se ponosi prekrasnim plažama, lijepim starim gradom, a ima i vlastite “Havaje”

Budva, nekad malo i tiho primorsko mjesto, s vremenom se prometnulo u moderno središte crnogorskog turizma. Stari dio grada, omeđen visokim bedemima i prepun tragova uglavnom venecijanske kulture, ponosno čuva svoje povijesno i kulturno blago – rimsku nekropolu i oltar, antičke stupove, pretkršćansku baziliku, brojne crkve i tvrđavu Citadelu. Prema legendi, Budvu je osnovao Kadmo, sin feničkog kralja Agenora i kraljice Telefose. Bio je osvajač i vladar Beotije, pokrajine u Grčkoj, a kad je sa suprugom Harmonijom bio protjeran iz grada Tebe, utočište je pronašao kod ilirskih Enheleja. Kadmo je u Budvu navodno ušao na volovskoj zaprezi, a grad je upravo po njoj dobio i ime – naime, butoe na grčkom jeziku znači volovi. Evo što sve posjetiti u Budvi, biseru Crne Gore koji osvaja na prvi posjet!

nevjerojatna priča iz DaljaU nerazvikanom mjestu na istoku Hrvatske rođen je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena! Ulaznica za centar posvećen njegovom liku i djelu iznosi svega euro i pol
Nastavi čitati

STARI DIO GRADA KOJI ODOLIJEVA ZUBU VREMENA I POVIJEST KOJA IZVIRE NA SVAKOM KORAKU

Jedna od najvećih atrakcija unutar Starog grada Budve je crkva Svetog Ivana, koja je sagrađena na ostacima crkve iz 7. stoljeća, s tim da joj današnji izgled potječe iz 15. stoljeća. Ova trokatna bazilika s gotičkim detaljima na pročelju čuva i dragocjenu ikonu Presvete Bogorodice s Kristom. Prema legendi, autor joj je Sveti Luka, no stručnjaci su ipak skloniji mišljenju da je ista nastala puno kasnije, negdje u 13. stoljeću.

Od njezinog postanka, Budvu su nastanjivali brojni narodi – Iliri, Feničani, Grci, Rimljani i drugi, a Slaveni, koji su došli u srednjem vijeku, na kraju su i ostali. Ovaj crnogorski dragulj spominjao se još u starim djelima Grka i Rimljana, ali tek se 1937., kad je pri kopanju temelja za izgradnju hotela Avala slučajno otkrivena budvanska nekropola, došlo do iznimno vrijednih saznanja o bogatoj antičkoj povijesti grada. Dragocjene predmete iz tog razdoblja, među kojima su zlatni i srebrni nakit, posuđe, staklo, keramika i oružje, danas možete vidjeti u prekrasnom budvanskom arheološkom muzeju.

Korisni savjeti iz prve rukeSandra je posjetila Japan i ima nekoliko savjeta za nezaboravno putovanje: „Svima preporučujem da prije puta istraže pravila ponašanja u toj zemlji“
Nastavi čitati

LABIRINT ULIČICA, TRGOVA, BEDEMA I KULA

Stari grad spominjao se još u antičkom dobu, a sama Budva, stara više od 2500 godina, smatra se jednim od najstarijih urbanih središta na Jadranu. Njezina jezgra doživjela je velika oštećenja u razornim potresima 1667. i 1979. godine, no svaki put je obnovljena, postavši još ljepšom nego što je prije bila. Zbog isprepletenih ulica, trgova, bedema i kula, u Starom gradu osjećat ćete se kao da ste u nekom čarobnom, povijesnom labirintu. A kad padne noć, shvatit ćete da je Budva grad koji zapravo nikad ne spava. Intenzivan noćni život, prepuni kafići i klubovi – zabava ondje ne prestaje do jutra.

No, ono što najviše privlači turiste su bajkovite plaže – pješčane, kamene i šljunčane. Jedna od najpopularnijih je Mogren, nalazi se u neposrednoj blizini Starog grada, a gosti je vole i hvale zbog finog pijeska, čistog mora i skrovite lokacije. Mogren zapravo čine dvije plaže koje su međusobno povezane tunelom, a dobila je ime po španjolskom moreplovcu Mogriniju, koji je ondje pronašao utočište poslije strašnog brodoloma pa sagradio crkvicu i posvetio je svom zaštitniku, sv. Antunu.

PREKRASNE PLAŽE OD KOJIH ZASTAJE DAH

Valja izdvojiti i plažu Richardova glava, nazvanu po američkom glumcu i producentu Richardu Widmarku, koji je 1963. na toj lokaciji snimao film “Dugi brodovi“. Ova šljunčana plaža leži odmah ispod zidina Starog grada, prepuna je kafića i restorana, a jedan njezin dio rezerviran je i za pse. Za mlade željne zabave idealna je pak pješčana Slovenska plaža. I ona je smještena u neposrednoj blizini Starog grada, a gostima nudi dinamičan noćni život, puno koktel barova i klubova uz more.

Budvanska rivijera može se pohvaliti i svojim Havajima – tako, naime, tepaju otoku Sveti Nikola, koji se smjestio točno preko puta grada. Do njega se može doći taksi brodovima, a onda vam slijedi uživanje u nevjerojatno plavom moru, suncu te mirisima i okusima Mediterana. Ondje ćete sresti jelene, zečeve, srne, ptice, diviti se rijetkim biljkama te gustim borovim i smrekovim šumama. Iako je otok djelomično privatiziran, Sveti Nikola i njegove ljepote definitivno su vrijedne istraživanja.

BAJKOVITI OTOČIĆ S KAMENIM KUĆICAMA, BUNAROM ŽELJA I MEDITERANSKIM BILJEM

Osim njega, tu je i nezaobilazan Sveti Stefan, još jedno mondeno ljetovalište, otok koji je pješčanim sprudom povezan s kopnom. Staro crnogorsko pleme Paštrovići u 15. stoljeću koristilo je ovo mjesto za obranu od neprijatelja, a danas na to podsjećaju topovi i otvori za njih koji su sačuvani kao povijesno blago ovog prekrasnog otoka. Sveti Stefan zovu i oazom za elitne turiste željne glamura. Brojne svjetske zvijezde najčešće odsjedaju u čuvenoj vili 118, koja je dio hotelskog kompleksa Sveti Stefan, a u kojoj početna cijena noćenja iznosi nevjerojatnih 1500 eura – nije za svačiji džep.

S obzirom na povoljne Ryanairove letove, koji izravno povezuju Zagreb i crnogorsku prijestolnicu Podgoricu, Budva i njezina rivijera nikad vam nisu bili bliže. Iskoristite priliku i upoznajte ovu megapopularnu ljepoticu južnog Jadrana, nećete požaliti!

Aktualno

Pročitajte još