Najviša zgrada na svijetu, najviša samostojeća struktura na svijetu, najveći broj katova, najviši stan na svijetu, najviši lift, najviši ljudskom rukom izgrađeni ‘vidikovac‘ na otvorenom… Slavni Burj Khalifa u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima vlasnik je brojnih ‘visinskih rekorda’ i samim time čudo inženjerskog i graditeljskog umijeća, nevjerojatni spoj upečatljive statistike i fantastičnog pogleda na grad i okolicu te, nesumnjivo, jedna od najpoznatijih svjetskih atrakcija. Burj Kalifa krije brojne zanimljivosti, a u nastavku otkrivamo neke od njih!
NAJVIŠA ZGRADA NA SVIJETU DOSEŽE VISOKIH 828 METARA
Burj Khalifa, kao najviša zgrada na svijetu, proteže se u nebo do visokih 828 metara te broji više od 160 katova. Neboder je toliko visok da ga se, za vedrih dana, može vidjeti s udaljenosti i do 95 kilometara, a temperatura na njegovu vrhu čak je 15 stupnjeva niža nego na prizemlju, odnosno pri tlu. Na visokih 385 metara u Burj Khalifi nalazi se, primjerice, najviši ‘stan’ na svijetu, dok se najviše dizalo u tom zdanju od njih ukupno 57 penje na čak 504 metara visine i to brzinom od 60 kilometara na sat.
No, Burj Khalifa ima, naravno i stepenice. Do 160. kata vodi njih 2909, a do vrha ljestve, navodi se na službenoj internet stranici zdanja, dok je za izgradnju cijelog zdanja trebalo ukupno 22 milijuna radnih sati (da ga je gradila samo jedna osoba trebalo bi joj 7534 godina).
VRTOGLAVO VISOKI RESTORAN I TERASA
No, Burj Khalifa, iako je i sam atrakcija, ima niz vlastitih ‘podatrakcija’. Primjerice, restoran na 122 katu, kao jedan od najviših restorana na svijetu, u kojem možete uživati u jelu i uživati u pogledu s visine od 441 metra. Isto tako, tu je i najviši ‘ljudskom rukom’ izgrađeni svjetski vidikovac na otvorenom, to jest terasa-vidikovac na 148 katu, odnosno na 555 metara nadmorske visine. Zdanje je također ukrašeno i nizom posebno naručenih i izrađenih umjetničkih djela, primjerice skulptura ili pak instalacija kao što je ona pod imenom World Voices.
Dapače, na služenim stranicama zdanja čak ga nazivaju ‘najvišom umjetničkom galerijom na svijetu’ u kojoj su izložena djela 85 umjetnika iz cijelog svijeta. Burj Khalifa je dom i prvog Armani hotela na svijetu te najviše knjižnice na svijetu.
ČIŠĆENJE SVIH PROZORA BURJ KHALIFE TRAJE ČETIRI MJESECA
Sama gradnja Burj Khalife (u prijevodu, ‘toranj Khalifa’) počela je 2004. godine, a radovi su bili privedeni kraju 2010. godine. Najvišu zgradu na svijetu gradilo je, na vrhuncu radova, 12 tisuća radnika, u izazovnim uvjetima, većinom iz južne Azije. Zabilježeni su i smrtni slučajevi, no koliko je točno ljudi stradalo tijekom gradnje nije poznato . Neki izvori kažu jedan smrtni slučaj, neki najmanje četiri. Njegova izgradnja doista je bila nevjerojatan pothvat. Naime, za izgradnju Burj Khalife bilo je iskorišteno čak 330 tisuća metara kubičnih betona. To je jednako težini 100 tisuća slonova, a iskorišteno je aluminija težine pet zrakoplova Airbus A380.
Kad pak biste u jednu liniju posložili sve čelične šipke koje su korištene u njegovoj izgradnji, njima biste mogli opasati četvrtinu zemaljske kugle. Također, Burj Khalifa je obložen s 26 tisuća staklenih panela, a čišćenje svih njegovih prozora traje od tri do četiri mjeseca, dok sama zgrada može primiti 35 tisuća ljudi.
DIZAJN ZGRADE INSPIRIRAN BILJKOM ‘SPIDER LILY’
Prema prvotnom planu, Burj Khalifa se trebao zvati Burj Dubai, no onda mu je ime promijenjeno u čast šeika Khalife, vladara Dubaija. U njegovu su dizajnu primijenjeni zavidni standardi energetske održivosti. Primjerice, pazilo se na izolaciju. Na njemu instalirani solarni paneli zagrijavaju dnevno čak 140 tisuća litara vode, dok se tamošnji vrtovi zalijevaju zahvaljujući kondenzaciji iz klimatizacijskog sustava.
Oblik zdanja, koje je projektirao arhitekt Adrian Smith, inspiriran je tradicionalnom islamskom arhitekturom i pustinjskim cvijetom ‘spider lily’. Impozantna je i okolica najviše zgrade na svijetu. Okružuje je ogromna Dubai fontana, koja je i sama ‘poprište’ popularnog glazbeno svjetlosnog spektakla.
NAJVIŠI USPON NA ZGRADU I NAJVIŠI BASE JUMP
S obzirom na to da se radi o visinskom rekorderu, na Burj Khalifi oboreni su i neki drugi popratni rekordi. Primjerice, najviši uspon na zgradu, u izvedi Alaina Roberta odnosno tzv. francuskog Spidermana. Do vrha mu je trebalo oko šest sati. Isto tako, na Burj Khalifi je oboren i najviši base jump, ponovno u izvedbi Francuza, dvojca Freda Fugena i Vincea Reffeta.
UBRZO OSTAJE BEZ PRESTIŽNE TITULE NAJVIŠEG NEBODERA NA SVIJETU
No, Burj Khalifa bi relativno brzo trebao ostati bez nekih od svojih prestižnih titula. Naime, postat će druga najviša zgrada na svijet u nakon Kingdom Towera u Džedi u Saudijskoj Arabiji. To bi zdanje, prema planovima, trebalo biti završeno 2025. godine te prelaziti visinu od 1000 metara.