Dvorac okružen zelenilom izgrađen je prije 400 godina isključivo za razuzdane zabave! Najveći su hit špilje i fontane koje “izvode trikove” i špricaju posjetitelje

Foto: Shutterstock
piše Lana Mindoljević

Zamislite da ste na zabavi. Pojelo se, popilo, netko je sigurno i zapjevao. Odjednom, svim gostima iz stolica krene špricati mlaz vode. Nekoliko minuta kasnije, voda oko njih radi pravu „zavjesu“. Svi se zbunjeno pogledavaju, mokri su, neočekivani ih je mlaz poprilično otrijeznio. Domaćin umire od smijeha. Njegova smicalica je još jednom uspjela. Tako su, otprilike, izgledale razuzdane zabave koje je početkom 17. stoljeća organizirao salzburški princ nadbiskup Markus Sittikus. Mjesto radnje bio je raskošan dvorac Hellbrunn, izgrađen isključivo za zabave i odmor. Ovaj dvorac na jugu Salzburga jedna je od atrakcija Mozartova grada, cijeli vrt s biskupovim fontanama i smicalicama i danas je očuvan, a mi smo ga imali priliku obići prije nekoliko dana.

Znate li koji grad u BiH leži na čak devet rijeka? Ovaj povijesni dragulj nerazvikana je tajna susjedne zemlje, a posjetitelje oduševljava nevjerojatnom prirodom

PRINC NADBISKUP SA SMISLOM ZA HUMOR KOJI JE VOLIO ZABAVE

Dvorac Hellbrunn izgrađen je u rekordnom roku, u samo tri godine od 1612. do 1615. Ime koje nosi posvećeno je upravo moći vode koja ga okružuje i znači: bistar izvor. Salzburgom je to vrijeme vladao princ biskup, već spomenuti šaljivdžija Markus Sittikus. Hellbrunn je izgradio isključivo kako bi bio mjesto za zabavu i opuštanje. Zato dvorac, primjerice, uopće nema spavaću sobu! Ideju za „fontane trikova“, koje su najveća atrakcija perivoja dvorca, Sittikus je dobio u Italiji, gdje je proveo puno vremena kao mladić.

Tu je važno naglasiti, čisto za razumijevanje priče, da je Salzburg imao specifičan status u to vrijeme. Dio Austrije je tek posljednjih 200 godina, a prije toga je  bio autonomna biskupija kojom je vladao princ nadbiskup. Tako je on u gradu imao kraljevski status i ovlasti, a sam Salzburg i danas više nalikuje Rimu nego drugim austrijskim carskim gradovima.

FONTANE KOJE IZVODE TRIKOVE I DANAS IMPRESIONIRAJU SVOJIM SLOŽENIM MEHANIZMOM

Markus Sittikus bio je princ nadbiskup od 1612. do svoje smrti 1616. godine. To znači da je gradnja dvorca bila jedan od njegovih prvih poteza u vrijeme vladavine. Povijesni izvori navode da je bio čovjek sa smislom za humor, pa je oko dvorca izgradio „fontane koje izvode trikove“ i različite vodene atrakcije. Neke od njih impresivno su napredne za to vrijeme, kad nije bilo pomoći struje i složene mehanizacije. U to smo se uvjerili iz prve ruke ovih dana u obilasku prekrasnog dvorca i „trik fontana“.

U ovim prekrasnim i nerazvikanim zemljama ćete biti stvarno dobrodošli: dok se mnogi žale da im je dosta turista, ovdje ih žele što više

Dvorac nas dočekuje uredne, žute fasade, a bujno zelenilo koje ga okružuje kao da mu daje posebnu nijansu. Za obilazak samog dvorca, kao i fontana, dobro je uzeti audio vodič ili angažirati lokalnog vodiča, kako bi čuli sve uzbudljive priče koje ovo zdanje krije.

KAMENI STOL I STOLICE IZ KOJIH ŠPRICA VODA

Ulazimo u vrt s fontanama ne znajući što nas zapravo čeka i što su točno „trik fontane“. Obilazimo plitko jezerce s kristalno čistom vodom i kamenim spomenicima pa ubrzo dolazimo do atrakcije, odnosno trika s početka teksta. Masivni kameni stol sa stolicama izgleda kao idealno mjesto za odmor, no mi se, prema savjetu vodiča, sklanjamo na sigurnu udaljenost. Aktiviranjem poluge skrivene u zidu iz svake stolice kreće skakati voda, a odjednom počinje špricati i iz okolnih zidova. Upravo je Markus Sittikus, kad bi se njegovi gosti smjestili na stol s bokalima vina, povukao polugu i uživao u njihovom iznenađenju i vriskovima.

GERMAUL KOJI PLAZI JEZIK I OKREĆE OČIMA SIMBOLIZIRA SAMOG SITTIKUSA

Puteljak dalje vodi kroz park i otkriva nam neobične, često i prilično bizarne skulpture, kao i izvore vode koji nas „zaskakuju“ s potpuno neočekivanih mjesta. Mi smo šetali parkom prilično hladnog travanjskog dana, no mogli smo zamisliti kako su ovi neočekivani izvori dobrodošlo osvježenje na vrući ljetni dan. Uređenje je inspirirano grčkom i rimskom mitologijom, a osim fontana na otvorenom, na imanju je i nekoliko impresivnih pećina.

Svi mehanizmi i danas su pokretani samo snagom vode, baš kao i prije 400 godina. U Neptunovoj špilji iznenadio nas je prizor Germaula, čije se lice pomiče snagom vode, koluta očima i plazi jezik. Saznajemo da on navodno simbolizira samog Markusa Sittikusa, koji plazi jezik svima koji ga prozivaju za preveliku rastrošnost!

MEHANIČKO KAZALIŠTE SA 163 FIGURICE STARO JE GOTOVO 300 GODINA

U nizu nevjerojatnih fontana, vodenih trikova i zabavnih skulptura, izdvojit ćemo još mehaničko kazalište. Ono nije iz Sittikusova vremena, izgrađeno je između 1748. i 1752. godine i najnovija je atrakcija pokretana vodom u Hellbrunnu. Sastoji se od 142 pokretne i 21 nepokretnih figurica koje se pri pokretanju mehanizma (ponovo, bez ikakve struje!) okreću, pomiču i „plešu“ na glazbenu pozadinu. Prizor je gotovo nevjerojatan, pogotovo kad se sjetite da je osmišljeno prije skoro 300 godina!

MJESTO KOJE ODUŠEVLJAVA, IZNENAĐUJE I NEIZMJERNO ZABAVLJA

Dvorac Hellbrunn, a posebno njegov vrt, mjesto je koje oduševljava, ali i iznenađuje posjetitelje. Baš kao i Sittikusovi gosti, iz parka ćete teško otići potpuno suhi (iako se voda uz upute vodiča može i izbjeći, ali gdje tu zabava?). Neke bi vas skulpture mogle šokirati, neke čak i uvrijediti, no većina će vas samo ludo zabaviti. Kao što je krajem 17. stoljeća o ovom mjestu zapisano: “Ne dopušta se biti uvrijeđen, bez radosti i zadovoljstva, i mora se smijati, unatoč nedostatku pristojnosti.”

DVORAC I VRT OTVORENI SU OD PROLJEĆA DO JESENI, ZIMI SE NE MOGU OBIĆI

Dvorac Hellbrunn neka vam bude obavezna postaja pri istraživanju Salzburga. Do njega iz centra grada vozi autobusna linija 25, a vožnja traje oko 13 minuta. Dostupan je, dakako, i automobilom ili taksijem. Ulaznica stoji 15 eura za odrasle, 6.50 eura za djecu, a postoje i različite varijante obiteljskih karata. Zimi su dvorac i vrtovi zatvoreni. Ove su godine otvoreni 23. ožujka i mogu se razgledati sve do 3. studenog. U blizini dvorca je i salzburški zoološki vrt, pa ako planirate obići obje atrakcije ulaznice će vas doći nešto povoljnije. U samom dvorcu postoji i restoran u kojem možete probati poznate austrijske specijalitete i zasladiti se slavnom štrudlom od jabuka.

PODIJELI ČLANAK