
Pozdrav proljeću
DRAGULJ GOTIČKE ARHITEKTURE
Crvenkasta opeka u savršenom je kontrastu sa zelenilom stabala i bršljana te plavetnilom uspavane rijeke. Slikoviti tornjevi, visoke obrambene zidine, uski prozori i debeli zidovi… Zidovi koji čuvaju nevjerojatne povijesne priče o križarima, vitezovima, važnim odlukama i dvorskim damama. Već i sam pogled na dvorac Malbork ostavlja bez daha, a oduševljenje samo povećava njegova uzbudljiva povijest i fascinantne zanimljivosti. Krenimo od najvažnije: poljski dvorac Malbork najveći je dvorac u Europi, a po površini i najveći na svijetu. No, Malbork je puno više od svoje impresivne veličine…
Smješten u sjevernoj Poljskoj, u istoimenom gradu Malbork na obali rijeke Nogat, ovaj je dvorac jedno od najfascinantnijih srednjovjekovnih zdanja u Europi. Najbliži veliki poljski grad je Gdanjsk, udaljen oko 60 kilometara, no izlet do Malborka isplati se i iz Varšave i drugih krajeva zemlje. Zbog svoje je spektakularne gotičke arhitektura, fascinantnih priča i kulturnog povijesnog značaja 1997. godine uvršten na UNESCO-ov popis svjetske baštine.
Dvorac Malbork izgrađen je davne 1274. godine, a izgradili su ga pripadnici Teutonskog reda, moćnog srednjovjekovnog križarskog reda iz Njemačke. U njemu je bilo sjedište Velikog meštra Teutonskog reda i administrativno središte Prusije. U njemu su se donosile brojne važne odluke i oblikovala stvarnost Europe u to vrijeme.
U 15. stoljeću dvorac Malbork prelazi u ruke poljske monarhije, koja ga je koristila kao kraljevsku rezidenciju. U Prvom i Drugom svjetskom ratu prilično je oštećen, no u međuvremenu je obnovljen i danas je turistički biser i jedan od najvažnijih povijesnih spomenika Poljske.
Čim se približite ovom dragulju gotičke arhitekture, fascinirat će vas njegova veličina, ali mnoštvo detalja i pažnja s kojom je građen i uređivan. Sve je u crvenoj opeki, i zgrade, i kule i zidine. Dvorac se sastoji se od tri dijela, Visokog, Srednjeg i Niskog dvorca. Impresivni obrambeni sustav uključuje masivne zidine, kule i jarke koji su ga činili gotovo neosvojivim.
No jednako je impresivan i njegov interijer. Unutrašnjost je bogato ukrašena gotičkim svodovima, freskama i reljefima, a možda najzanimljivije prostore su veličanstvena Viteška dvorana, crkva Djevice Marije, kao i raskošne sobe Velikog meštra.
Ulaznica za dvorac plaća se 80 zlota, odnosno oko 20 eura, a obavezno je angažirati vodiča ili koristiti audio vodič koji je dostupan na desetak jezika. Ako dolazite u većoj grupi, isplati se podijeliti trošak ekskluzivog vodstva kroz dvorac koji stoji 280 zlota, odnosno oko 67 eura. s obzirom na to da za obilazak postoji ograničenje od 500 ljudi istovremeno, na stranicama dvorca sugeriraju kupovinu ulaznica unaprijed. Otvoren je od utorka do nedjelje, u zimskoj sezoni od 9 do 15 sati, a u ljetnoj od 9 do 20.
A što vas čeka unutra? Dvorac Malbork danas je predivan muzej u kojem možete razgledati izložbe o viteškoj kulturi, oružju, srednjovjekovnim zanatima i svakodnevnom životu Teutonskog reda. Posjetitelji mogu istražiti prostrane hodnike, kule i tajne prolaze te uživati u spektakularnom pogledu na rijeku Nogat s dvorca. Poseban je doživljaj posjetiti ga ljeti, kad se u njemu održavaju viteški turniri, srednjovjekovni festivali i noćne ture s bakljama.
I sam je gradić Malbork zanimljivo mjesto za istraživanje. Njegova šarmantne ulice kriju muzeje, restorane s tradicionalnom poljskom kuhinjom, šetnice uz rijeku Nogat… Gdje god se našli u Poljskoj, izlet u dvorac Malbork, koji organiziraju i razne agencije i može se naći na platformama poput Viatora i Get Your Guide, svakako stavite na svoj popis!
Pozdrav proljeću
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
BEEP UP X PUTNI KOFER
PRAVI LJEPOTAN
Grad papa
simbol češke prijestolnice
Impresivna brojka!
JEDINSTVENO ISKUSTVO
PRIZOR ZA PAMĆENJE
GRAD TORNJEVA
ZELENA PLUĆA GRADA
POD POVEĆALOM