Eufrazijeva bazilika

SAKRALNA KRASOTICA

Ova moćna bazilika jedna je od najljepših crkvi u Hrvatskoj: puna je blještavih mozaika, a zaštitio ju je i UNESCO

Poreč, šarmantan grad na zapadnoj obali Istre, turistički je dragulj koji iz godine u godinu obara rekorde posjećenosti. Njegova živopisna starogradska jezgra, prirodne ljepote i brojne znamenitosti čine ga jedinstvenom destinacijom za odmor iz snova, a ono po čemu je nadaleko najpoznatiji, osim kristalno čistog mora i gostoljubivih domaćina, je i veličanstvena Eufrazijeva bazilika (Eufrazijana). Riječ je o jednom od najbolje očuvanih spomenika rane bizantske umjetnosti na Sredozemlju pa nimalo ne čudi što se od 1997. godine nalazi i na UNESCO-ovom popisu svjetske kulturne baštine.

PAPA GA PROGLASIO OTPADNIKOM, A ON MU ISKAZAO PRKOS NA VRLO NEOBIČAN NAČIN

Ova bazilika dobila je ime po biskupu Eufraziju, koji je, došavši u Poreč, tadašnji Parentium, odlučio sagraditi sakralno zdanje koja će zauvijek ostati zapisano u povijesti. I to mu je definitivno pošlo za rukom. Nakon što ga je papa proglasio otpadnikom, Eufrazije je, radeći na bazilici, odlučio istaknuti sebe i tako prkositi poglavaru Katoličke crkve. Na mnogim istaknutim mjestima urezao je svoje inicijale, a njegov lik našao se među svecima na jednom od impresivnih, blještavih mozaika.

Monumentalna Eufrazijeva bazilika, danas najvrjedniji kulturni spomenik i ponos Poreča, sagrađena je u 6. stoljeću na temeljima ranokršćanske crkve, tj. trobrodne bazilike. Unutrašnjost i pročelje krase joj spomenuti mozaici, koji prikazuju apostole s Isusom, anđele, Bogorodicu s Kristom, ali i svetog Maura, prvog biskupa, mučenika te zaštitnika Grada Poreča, porečko-pulske biskupije i cijele Istre.

NAJSTARIJI FRAGMENTI MOZAIKA DATIRAJU JOŠ IZ 3. STOLJEĆA

Iako su samu zgradu bazilike kroz dugu povijest oštetili potresi, ratovi i požari, autentični podni mozaici iz 5. stoljeća ostali su dobro sačuvani, a najstariji fragmenti mozaika datiraju još iz 3. stoljeća.

Remek-djela u bazilici nisu prestala ”nicati” ni s dovršetkom njezine gradnje. Tako je porečki biskup Oton čak sedam stoljeća nakon Eufrazijeve smrti, točnije 1277. godine, dao izraditi veliki mramorni ciborij (liturgijsku posudu u kojoj se drže hostije namijenjene pričesti vjernika).

Unutrašnjost Eufrazijane svakodnevno je otvorena za javnost, no imajte na umu da je nedjeljom i za vrijeme crkvenih blagdana moguće ući samo u crkvu, dok je ostali dio kompleksa za posjetitelje zatvoren. Naravno, možete se popeti i na zvonik, s kojeg puca veličanstven pogled na Poreč i okolicu.

Aktualno

Pročitajte još