Smješten na zapadnoj obali Istre i ‘zaštićen’ otočićem Sveti Nikola, ovaj grad simpatični je obalni ‘portal’ u neka druga, davna vremena. Njegovih oko 17 tisuća žitelja, koliko ih broji s pripadajućim područjem, čini ga nakon Pule drugim najmnogoljudnijim gradom u Istri. Može se pohvaliti i s 37 kilometara dugom obalom te tisućama sunčanih sati godišnje. Grad je to ‘ukrašen’ maslinama i vinom, nastanjen odavno, vrijedne povijesne i kulturne ostavštine. Ona mu je osigurala i mjesto na popisu svjetske baštine UNESCO-a… Možda pogađate, idemo na izlet u Poreč!
STARA JEZGRA ZGRADA SMJEŠTENA NA POLUOTOKU
Čari tog grada najvidljivije su upravo u njegovoj staroj jezgri, smještenoj na poluotoku 400 metara dugačkom i 200 metara širokom. Tamo se nekada smjestilo rimsko utvrđeno naselje kojem je kasnije i službeno dodijeljen status grada. Brojna povijesna previranja i događanja te promjene vlasti obilježile su život tog grada kroz minula stoljeća. Čovjek koji mu je možda ‘lupio najdugotrajniji pečat’ jest biskup Eufrazije koji je za vrijeme bizantske vladavine započeo radove na već postojećoj bazilici. Zdanje koje je bilo konačni produkt, a koje nosi njegovo ime, Poreču je priskrbilo mjesto na popisu svjetske baštine UNESCO-a. Na njega je uvršten 1997. godine.
GLAVNE ULICE DATIRAJU IZ RIMSKOG DOBA
Ta vrijednost grada i njegova ljepota prepoznate su još odavno. Naime, na prve turističke austrijske rute uključen je još 1844. godine. Nedugo zatim pojavio se i prvi turistički vodič s opisom grada, no u jedan od najpopularnijih turističkih centara u Hrvatskoj prometnuo se 1970-ih godina. Brojni posjetitelji grada redom su se oduševljavali šetnjom kroz minula stoljeća kojom ih vode u izvornom obliku sačuvane glavne ulice Decumanus i Cardo Maximus. Ili pak do Marafora, odnosno nekadašnjeg rimskog foruma na kojem su stajala dva hrama. Jedan posvećen Neptunu, drugi Marsu, čiji ostaci danas svjedoče o njihovom postojanju.
OD PETEROKUTNE DO OKRUGLE KULE
Ono što u Poreču upada u oči ostaci su i nekadašnjeg obrambenog sustava zidina. Naime, grad je od 12. do 19. stoljeća bio opasan zidinama koje su kroz sva ta stoljeća obnavljane, nadograđivane i prilagođavane. Primjerice, u 15. stoljeću je ‘hit’ bila gradnja kula, koje su sačuvane i do današnjih dana. Primjerice, peterokutnu kulu je 1447. godine dao sagraditi tadašnji gradski načelnik Nicolò Lion i to na temeljima prethodnica. Na Okruglu kulu se zainteresirani mogu i popeti, dok sjeverna kula Peškera tek treba zasjati u novom obnovljenom ruhu.
EUFRAZIJEVA BAZILIKA KAO NAJVREDNIJE ZDANJE GRADA
No, najvrjednija atrakcija Poreča ipak je već spomenuta Eufrazijeva bazilika koja je 1997. godine uvrštena i na UNESCO-vu listu svjetske baštine. Riječ je o najbolje očuvanom ranokršćanskom katedralnom sklopu na svijetu.
Eufrazije je novu katedralu dao izraditi na temeljima ranijih sakralnih objekata te je naručio izradu raskošnog mozaika, dok je postojećim sakralnim objektima koji datiraju iz razdoblja 3. i 4. stoljeća dodao atrij, zgradu biskupije i memorijalnu kapelu.
ŠETNJA UZ POREČKI LUNGOMARE I ČAK 21 PLAŽA
No, Poreč nisu samo vrijedna povijesna zdanja. Ne zaboravimo da se ipak radi o gradu na obali, čija se obala može pohvaliti s čak 21 plažom ‘obilježenom’ Plavom zastavom, koja označava čisto more i uređene obale. Uz obalu se proteže i porečki Lungomare, odnosno šetnica uz more, koja Poreč spaja s obližnjom Funtanom, a koja će šetače odvesti i kroz slavna turistička odredišta kao što su Zelena i Plava laguna.
POSJET JAMI BAREDINE I NJEZINU PODZEMNOM JEZERU
Za one kojima u nekom trenutku zatreba malo dodatne akcije, predlažemo pak posjet osam kilometara udaljenoj jami Baredine, prepunoj prelijepih špiljskih ukrasa. Jama je geomorfološkim spomenikom prirode proglašena još 1986. godine, a od 1995. je otvorena za javnost. Obilazak jame traje oko 40 minuta, a posjetitelji prolaze 300 metara dugačku stazu koja ih vodi kroz pet špiljskih dvorana sve do podzemnog jezera koje se nalazi na dubini do 60 metara.