Sve što trebate znati o “državi za koju nitko nikad nije čuo”: izvozi vodu i dijamante, a na zastavi im je šešir

Vodopad Maletsunyane u državi Lesoto
Foto: Getty Images

Američki predsjednik Donald Trump ovih dana rekao je da ”nitko nikad nije čuo za Lesoto”. Naravno, njegova ishitrena izjava šokirala je vlasti te male države na samom jugu afričkog kontinenta. S površinom od svega 30.355 kilometara kvadratnih, što ga, primjerice, čini manjim od američke savezne države Maryland, Lesoto je planinska država u potpunosti okružena Južnoafričkom Republikom. Po ustroju je ustavna monarhija, a iako ima kraljevsku obitelj kojoj je trenutačno na čelu 61-godišnji Letsie III., zemljom zapravo upravlja premijer. U nastavku vam donosimo kratak pregled zanimljivih činjenica o Lesotu koje bi vas mogle zaintrigirati.

NAJNIŽA TOČKA OVE DRŽAVE JE NA 1400 METARA

Poznata i kao ”Kraljevstvo na nebu”, ovo je jedina neovisna država na svijetu čiji se teritorij nalazi na više od 1000 metara nadmorske visine. Najniža točka Lesota leži na 1400 metara, a do nekih planinskih sela može se doći isključivo na konju, pješice ili lakim zrakoplovom.

Lesoto ima jednu od najopasnijih pista na svijetu. Zove se Matekane i često je koriste liječnici te humanitarne organizacije kako bi stigli do najudaljenijih i teško pristupačnih mjesta. Uzletno-sletna staza duga je svega 400 metara i završava strmoglavim 490-metarskim ponorom.

ZOVU GA I GLAVNIM GRADOM TRAPERA AFRIKE

Svoj najveći resurs, vodu ili ”bijelo zlato”, Lesoto izvozi u susjednu Južnoafričku Republiku. Još jedan proizvod koji uspješno plasiraju na inozemno tržište su dijamanti. A tu su i traperice, koje se masovno izvoze u SAD. Naime, tvornice odjeće u Lesotu proizvode ih za američke brendove Levi’s i Wrangler, zbog čega je ova čitava državica prozvana ”glavnim gradom trapera Afrike”.

Lesoto se može pohvaliti i najvišim skijalištem u podsaharskoj Africi. Njihov ”Afriski” nalazi se na 3222 metara nadmorske visine, u planinama Maloti. A imaju i najviši pub u Africi! Tako u Sani Mountain Lodgeu, na planinskom prijevoju Sani Pass, tj. na samoj granici između Lesota i Južne Afrike, možete popiti piće na nadmorskoj visini od čak 2874 metara.

ŠEŠIR KAO NACIONALNI SIMBOL NALAZI SE I NA ZASTAVI

Ljudi iz Lesota nazivaju se Basoto. Poznati su po izradi tradicionalnih, šarenih pokrivača od debele vune, a nacionalni simbol im je stožasti šešir, tzv. ”mokorotlo”, koji krasi i zastavu ove zemlje.

Ovaj neistraženi dragulj Afrike iznimno je popularan među paleontolozima i arheolozima. Upravo ondje otkriven je jedan od najvećih otisaka dinosaura svejeda na svijetu. Leosthosaurus ili “gušter iz Lesota” bio je dugačak oko dva metra i nastanjivao je Južnoafričku Republiku te Lesoto u razdoblju Jure.

U okrugu Berea u Lesotu i danas ćete pronaći ljude koji žive u blatnim pećinama. Te unikatne planinske nastambe sagradio je lokalni plemenski poglavica Teleka iz klana Basia još u prvoj polovici 19. stoljeća. Unikatni pećinski stanovi njegovom narodu služili su kao skrovište od neprijatelja tijekom velikih sušnih razdoblja. Špilje Kome, kako se službeno zovu, klasificirane su kao područje nacionalne baštine i danas ih posjećuju turisti iz svih dijelova svijeta.

Pročitajte još