spiljski grad Vardzia u Gruziji

Nevjerojatno zdanje u stijeni

Fascinantni spiljski grad krije labirint prolaza i 641 prostoriju na 13 katova, a nekad je mogao skloniti 50 tisuća ljudi

Neka mjesta na popis ‘obavezno posjetiti u životu’ ulaze bez imalo razmišljanja. Jedno od takvih nalazi se u zemlji planina, ukusne hrane i kolijevci proizvodnje vina – Gruziji. Riječ je o gradu-samostanu uklesanom u živu stijenu, danas jednoj od najvažnijih atrakcija te države i jednom od njezinih najvažnijih simbola. Grandiozni spiljski grad Vardzia dvostruki je ‘zgoditak’ – prirodni fenomen i povijesno-kulturni spomenik u jednom.

SPILJSKI KOMPLEKS ISKLESAN U STIJENI

Nevjerojatna Vardzia nalazi se na jugu Gruzije, smjestila se na obroncima planine Erušeti, na lijevoj obali rijeke Kura. Gruziji zdanja isklesana u stijenama, srasla s kamenom, nisu strana, no Vardzia je jedan od najvelebnijih i najpoznatijih primjeraka. I dosta mjesto vrijedno divljenja, koje svoje početke u 12. stoljeću duguje kralju Đuri III. On je na mjestu današnjeg prostranog samostanskog kompleksa krenuo graditi utvrdu koja je trebala biti obrana od Turaka i Perzijanaca, ali i sklonište za tamošnje stanovništvo u slučaju potrebe.

TAMARA GRUZIJSKA PRETVORILA SKLONIŠTE U SAMOODRŽIVI GRAD

No, za ono kako Vardzia danas izgleda, odnosno njezin konačni oblik, zasluge ipak idu njegovoj kćeri, kraljici Tamari Gruzijskoj. Ona je na mjestu te utvrde, u toj stijeni, uspostavila spiljski samostan i sveti grad impozantne statistike. Navodno je ‘skrivila’ i njegovo ime. Vardzia navodno zvuči isti kao i ‘Ak War Dzia’ što bi značilo ‘ovdje sam, ujače’, rečenica koju je ona uzviknula kad se, kao mala, sakrila u prolazima kompleksa, dok ju je ujak očajnički tražio.

VARDZIA SAZDANA OD 13 RAZINA, A PROSTIRE SE U DULJINU 500 METARA

Za vrijeme njezine vladavine spiljski grad Vardzia bio je na vrhuncu i pretvorio se u više od privremenog skloništa od napada – postao je samoodrživ grad, ‘opremljen’ tunelom za slučaj bijega, ali i nizom slijepih prolaza koji su trebali zbuniti protivnike. U njemu je živjelo i oko 2000 redovnika, a najnovija su istraživanja pokazala kako je sazdan od čak 641 spiljskih prostorija na čak 13 katova, odnosno razina koje se protežu uz liticu u duljini od 500 metara te visini od njih 100. Najviša se spilja nalazi na nadmorskoj visini od 1462 metra, navode na turističkim stranicama.

TUNELI DUGAČKI I DO 150 METARA

Sve te spiljske prostorije pak su međusobno povezane labirintom prolaza i tunela, od kojih najkraći ima 16 metara, a najduži 220, a koji idu duboko u utrobu planine, te brojnim stepenicama i terasama. Na tim terasama nekada su stajali vrtovi, a grad je bio opremljen i sustavom navodnjavanja. Isto tako, kompleks je brojio i 15 crkava, od kojih su dvije i danas u upotrebi, te šest velikih i 22 mala vinska podruma s amforama kapaciteta od 100 tisuća litara.

NA VRHUNCU IMALA 6000 PROSTORIJA I 19 RAZINA

Najzanimljivije od svega, spiljski grad Vardzia i dan danas, uvijek iznova otkriva nešto novo, što se prije nije znalo. No, čak ni to nije sve. To što sada možemo vidjeti – opisano upečatljivim prethodno spomenutim brojkama – tek je ostatak kompleksa kakav je on bio na svom vrhuncu. Vardzia je na vrhuncu svog postojanja navodno imala više od 3000 spiljskih prostorija. U njoj se moglo skloniti 50 tisuća ljudi.

POTRES UNIŠTIO ČAK 70 POSTO KOMPLEKSA

No, svemu dođe kraj pa tako i Vardziji. Problemi su krenuli s potresom 1283. godine – jaka podrhtavanja uništila su vanjske zidove kompleksa. Nastradalo je čak 70 posto kompleksa i on je počeo gubiti svoj sjaj. Stanovnici, suočeni s oslabljenom obranom, pokupili su stvari i otišli, a kompleks je pljačkan i u napadima koji su uslijedili. U potpunosti je napušten u 16. stoljeću. Arheološki radovi na kompleksu započeli su nekoliko stoljeća kasnije, u sovjetsko doba, a nakon sovjetske vladavine u manastirski kompleks ponovno su se uselili svećenici, no u mnogo manjem broju.

SRCE KOMPLEKSA JE CRKVA UZNESENJA MAJKE BOŽJE

Sam spiljski grad Vardzia ima svoje ‘srce’ – to je crkva Uznesenja majke Božje. Njezina fasada nije očuvana, no unutrašnjost je ukrašena freskama koje datiraju iz vremena izgradnje zdanja, što je bilo od 1184. do 1186. godine, a koje prikazuju vjerske motive, ali i kraljicu Tamaru. Jedno od mjesta koje se ‘traži’ jest i prirodni izvor duboko u tunelima grada, u biti bazen koji puni voda koja se slijeva niz stijene, kao suze. Izvor stoga i nosi ime ‘suze kraljice Tamare’. Ona pak je navodno u kompleksu imala i svoje vlastite odaje, no tamo nikada nije živjela za stalno – samo se jednom prilikom sklonila.

10 MINUTA VOŽNJE DALJE NALAZI SE JOŠ JEDAN STARIJI SPILJSKI KOMPLEKS

No, i sama okolica Vardzije, koja danas ima status muzeja, nudi svakakva čuda. Primjerice, nasuprot kompleksa Vardzije nalazi se vidikovac koji nosi ime po tom spiljskom gradu, s kojeg ga se može pogledati iz daljine. Deset minuta vožnje dalje nalazi se manje poznati, no također impresivni spiljski manastir po imenu Vanis Kvabebi, odnosno spilje Vanis, a koji je nekoliko stotina godina stariji od Vardzije. Nedaleko se nalazi i tvrđava Tmogvi.

Aktualno

Pročitajte još