ČUDA PODZEMLJA

Čudesna istarska jama krije prekrasno jezerce, nevjerojatne ukrase, a ima i svoj kosi toranj, kip Bogorodice, pa čak i snješka

Riznica stalagmita i stalaktita. Tajanstvena igra podzemne prirode Istre. Kad te netko mami tim riječima, teško je odoljeti, a baš sve to ima prekrasna jama Baredine. Ovaj geomorfološki spomenik prirode nalazi se na najvećem hrvatskom poluotoku i prvi je tamošnji speleološki objekt koji je bio otvoren za turističko posjećivanje. Uvijek je zgodno imati ‘izgovor’ za izlet u Istru, a ovaj je doslovno savršen.

JAMA BAREDINE, STARA TRI I POL MILIJUNA GODINA, OD MORA JE UDALJENA SAMO PET KILOMETARA

Jama Baredine nalazi se na zapadu Istre, kod Nove Vasi, na području između Poreča, Višnjana i Tara. Od mora je dijeli samo pet kilometara, a nastala je djelovanjem vode u procesu okršavanja, prije kojih tri i pol milijuna godina, navodi se na službenim stranicama tog spomenika prirode. Ulaz u samu jamu nalazi se na 117 metara nadmorske visine, a ona je sama duboka 132 metra. Ima ukupno pet dvorana, a posjetitelji se kreću 300 metara dugom stazom, do maksimalne dubine od 60 metara.

Jama Baredine krije nevjerojatne oblike (Foto: Getty Images)

USKORO U NOVOM RUHUMoćna tvrđava iz 19. stoljeća, smještena na krajnjem jugu Hrvatske, čuvala je zaljev od napada, a uskoro bi trebala postati nova turistička atrakcija
Nastavi čitati

JAMA JE IME DOBILA PO RIJEČI ZA NEOBRAĐENO TLO

Jama je ime dobila po okolnom području, odnosno terenu. Naime, ime ‘baredine’ vjerojatno dolazi od lokalne riječi ‘bared’, što bi značilo neobrađeno tlo. No, danas oko njezina ulaza neobrađenog tla više nema – tamošnja terra rossa je obrađena, na njoj rastu vinova loza i maslinici.

OD KOSOG TORNJA U PISI DO SIMBOLA JAME, SNJEŠKA LUČONOŠE

Jama Baredine krije doslovno sva čuda ovog svijeta. Primjerice, kosi toranj u Pisi te Kip Bogorodice. Tu je i pastrica Milka, legenda o kojoj se veže uz jamu. Na kraju krajeva, u zadnjoj dvorani, kraj jezera, nalazi se i snješko-lučonoša, zaštitni znak špilje. Riječ je stalagmitu koji se odlikuje velikim trbuhom, a iznimno brzo raste. Naime, prema službenim podacima, prosječna siga u jami naraste u razdoblju od 10 do 20 godina za svega jedan milimetar. U slučaju Snješka to je čak jedan centimetar. A zašto ‘lučonoša’? Zato što stalaktit, špiljski ukras koji raste, odnosno visi sa stropa, a s kojim se spojio, podsjeća na baklju…

Foto: Getty Images

PET DVORANA TE JEZERO NA DUBINI OD 60 METARA

Ulaskom u špilju, nakon 15 metara, pred vama će se otvoriti prva od njezinih pet dvorana. Sve one koso se spuštaju do jezerca, koje se pak nalazi na 60 metara dubine. Upravo je to i krajnja točka posjeta za posjetitelje, iako jama ide još i dublje. Naime, u njezinoj četvrtoj dvorani nalazi se otvor te vertikalni spust do donjeg jezera i najdublje točke same jame, na 132 metra.

Foto: Getty Images

BISER TRIGLAVAJedan od najljepših slapova u Sloveniji oduševljava svakog tko ga posjeti! Možete mu “prići s leđa” i iz blizine uživati u nezaboravnom pogledu
Nastavi čitati

LEGENDA O PASTIRICI MILKI I PLEMIĆU GABRIJELU

Ovu jamu, osim prelijepih špiljskih ukrasa, krasi i zanimljiva legenda. Ona se veže uz spomenutu pastiricu Milku. Naime, prema toj legendi, koja navodno seže u 13. stoljeće, porečki plemić Gabrijel zaljubio se u pastiricu Milku iz Nove Vasi. Ta je ljubav, naravno, bila nepoćudna, pa je plemićeva majka na kraju platila razbojnicima da ubiju Milku. Oni je nisu ubili, nego su je bacili u jamu, a kad je plemić doznao za to, i sam je nestao u jednoj od obližnjih jama. Pronađen je samo njegov konj. Priča nadalje kaže da okamenjena Milka u biti postepeno klizi prema dnu jame i traži svoju ljubav. Zanimljivo, speleolozi su uvjereni da bi jednostavnim prokopavanjem moglo doći do spajanja s jednom do susjednih jama.

Foto: Getty Images

ISTRAŽIVANJE ZATRPANE ŠPILJE POČELO 1973. GODINE

Jama Baredine ima i vrlo dugu povijest, no u jednom trenutku, kada su se u okolici formirale parcele, u nju je bacano kamenje što znači da su njezini gornji dijelovi svojedobno bili potpuno zatrpani. No, ipak, 1973. godine počinju ozbiljna istraživanja. Geomorfološkim spomenikom proglašena je 1986. godine, a početkom 90-ih godina kreće uređenje. U povijest Istre upisala se, i to 1995. godine, kao prvi tamošnji speleološki objekt uređen za turističko razgledavanje.

Foto: Getty Images

JAMA KROZ LISTOPAD RADI SVAKI DAN, ODRASLI ULAZ PLAĆAJU 12 EURA

Jama Baredine u rujnu i listopadu radi svaki dan – u rujnu od 10 do 17 sati, a u listopadu do 10 do 16 sati, s time da su ulasci u jamu svakih 30-ak minuta. U zimskom periodu, od 11. studenoga do 31. ožujka, vođeni ulaz uz prethodnu najavu dan ranije, počinje u 11 sati. Ulaznica za odrasle košta 12 eura, a za djecu od pet do 15 godina 8,5 eura. Djeca do pet godina ulaze besplatno. Prilikom posjeta jami, imajte na umu da se uz nju veže i niz dodatnih sadržaja, primjerice možete naučiti penjati u špilji, ali i doznati sve o tamošnjoj poljoprivredi. Detalje o dodatnim sadržajima možete doznati na stranicama jame.

Aktualno

Pročitajte još