Osebujno i odsječeno

Zagonetno mjesto s 500 stanovnika nema nijednu cestu, kuće povezuju kilometri drvenih staza i stepenica, a okružuju ih nevjerojatni prirodni fenomeni

Ova sitna ‘točkica’ u neukroćenim prostranstvima čileanske Patagonije mogla bi biti jedno do najneobičnijih mjesta Južne Amerike. Naime, mjesto Caleta Tortel, u kojem živi oko 500-tinjak ljudi, ono što nema u veličini nadoknađuje reputacijom, a ona se veže uz nekoliko pridjeva: neobično, zagonetno, nepristupačno, odsječeno… Neki ga čak nazivaju ‘misterioznim srcem’ tog dijela dalekog Čilea, a svakako je jedna od uzbudljivih ‘postaja’ uz famoznu Carreteru Austral, prometnicu koja glavni grad te latinoameričke zemlje povezuje s ‘krajem svijeta’, odnosno njezinim otocima na krajnjem jugu.

MALO MJESTO OKRUŽENO NEVJEROJATNOM PRIRODOM U KOJOJ VLADAJU LEDENJACI

Caleta Tortel, smješten u regiji Aysén na jugu zemlje, doista je osebujno mjesto. I to ne samo zbog svog geografskog položaja, koji je apsolutno nevjerojatan. Naime, to malo mjesto doslovno okružuju Sjeverna i Južna patagonijska ledena polja, a smješteno je i na rijeci Baker, najvećoj rijeci u Čileu. Tamo se nalazi i Nacionalni park San Rafael Laguna, kojeg je Sjeverno patagonijsko ledeno polje dio.

živopisna KolumbijaŠareni i opušteni grad u zemlji kave, vodopada, ptica i pastrva savršena je baza za istraživanje najviših palmi na svijetu i plodnih plantaža
Nastavi čitati

NASELJE JE S OSTATKOM SVIJETA CESTOVNO POVEZANO TEK OD 2003. GODINE

Osebujno je i po svom izgledu. U tom gradu, naime, nećete naići ni na jednu jedinu cestu. U biti, od 2003. godine jednu, ona koja ga spaja s Carreterom Austral. Do tada, do ovog je mjesta bilo moguće doći samo brodom ili pak avionom, dakle odsječenost i nepristupačnost bilo je njegovo drugo ime.

ZDANJA I KUĆE SPAJA KILOMETRIMA DUGI LABIRINT DRVENIH STAZA, STEPENICA I MOSTOVA

Treća mu je posebitost to da je cijelo izgrađeno od drveta. Dakle, umjesto cestama kuće i tamošnje ‘institucije’ međusobno su povezane drvenim labirintom stepenica, staza i mostova koje se pružaju kako uz samu obalu rijeke, tako i penju uzbrdo. Staze se danas protežu u kilometrima, većina izvora procjenjuje njihovu duljinu na sedam kilometara, neki spominju čak 15.

STANOVNICI, ŽIVEĆI U IZOLACIJI, BILI SU PRIMORANI POSTATI SAMODOSTATNI

Naselje je osnovano 1950-ih godina, i to kao baza za iskorištavanje tamošnjeg drvnog bogatstva koje okružuje naselje, a to su nepregledne šume čempresa, Pilgerodendrona uviferuma. Od tada, kroz desetljeća njegova postojanja, samo mjesto i njegovi stanovnici trebali su postati samoodrživi. Imaju javnu knjižnicu, pristup WiFiju, policiju, nekoliko restorana, pa čak i osnovnu školu koju pohađa nekoliko desetaka učenika. Tu je i ruralni medicinski centar, vatrogasna postaja…

Đulin ponor Ogulin
MJESTO POD KLEKOMDuboki ponor u hrvatskom gradu bajki obavijen je mistikom, a vodi u tajanstveni podzemni sustav dugačak 16 kilometara
Nastavi čitati

OBLIŽNJI OTOK MRTVACA I DANAS ČUVA TAJNE

No, priča koju to područje priča mnogo je starija. A vezana je uz tamošnji Isla de los Muertos, odnosno Otok mrtvaca, maleni otok koji se nalazi nedaleko samog mjesta, udaljen kratku vožnju brodom. Naime, na tom se otoku nalazi nekoliko desetaka drvenih križeva. Ti križevi i danas su predmet fascinacije, i zagonetnosti, a uz njih se veće nekoliko različitih priča. Prema jednoj, koju primjerice prenosi Swoop Patagonia, ti grobovi pripadaju radnicima koji su tamo 1905. godine gradili ceste. Kompanija koja ih je angažirala obećala im je da će prije zime poslati brod po njih. No, zima je došla, a brod ne, pa je 200 radnika bilo primorano suočiti se s niskim temperaturama s ograničenim količinama resursa. Mnogo ih je umrlo, a neki su imali svega 15 godina.

RADNIKE JE IPAK POKOSILA NEPOZNATA BOLEST?

Prema drugoj verziji, radnici su tamo bili dovezeni radi iskorištavanja drvnog bogatstva. Uoči zime je brod trebao stići po njih, no prije nego je došao većina ih je umrla od ‘misteriozne bolesti’, za koju se nikada nije doznalo što je točno podrazumijevala. Više od 100 grobova otkriveno je na tom malom otočiću, no mnoge od njih odnijela je poplava.

CALETA TORTEL KAO IDEALNA BAZA ZA ISTRAŽIVANJE NEVJEROJATNE PRIRODE

Caleta Tortel fantastično je mjesto za prirode. Primjerice, već je i kružna staza do tamošnjeg vrha Cerro Bandera odlična opcija, radi predivnih pogleda na rijeku i zaljev Tortel. Isto tako, iz samog naselja mogu se organizirati izleti do Sjevernog patagonijskog ledenog polja, ali i Južnog, inače trećeg najvećeg kontinentalnog ledenog pokrivača na zemlji, nakon Antarktike i Grenlanda, iz kojeg ‘istječe’ 49 ledenjaka. U biti, boravak u Caleti Tortel, tvrdi se, znači biti nadomak najčišćih dijelova čileanske Patagonije.

Aktualno

Pročitajte još