NA KRAJNJEM JUGU PLANETE
Mjesta
Na otoku površine pola nogometnog igrališta “gužva” se čak 1000 ljudi! Najnapučeniji je na svijetu i dokaz je ljudske snalažljivosti i izdržljivosti
Neobičnih mjesta na ovom svijetu doista ne nedostaje. Ljudska snalažljivost i sposobnost izdržavanja izazova doista nemaju granica, a upravo je to vidljivo i na našoj ‘idućoj lokaciji’ – sitnom otoku na afričkom jezeru Viktorija, najvećem tropskom jezeru na svijetu. Otok, kojeg ćemo ovom prilikom ‘posjetiti’ zove se Migingo, a smatraju ga najnapučenijim otokom na svijetu. Na tom neobičnom mjestu, čija napučenost proizlazi iz činjenice da su vode koja ga okružuju bogate vrijednom ribom, jednu je noć proveo Joe Hattab, dokumentarist sa sjedištem u Dubaiju, a članak o njegovim doživljajima i dojmovima objavio je i Daily Mail. Detalje iz njega i mi prenosimo u nastavku teksta.
NA OTOKU SE GUŽVA OKO 1000 LJUDI
Kameniti otočić Migingo, čija je površina jednaka površini polovice nogometnog terena, nalazi se na istoku spomenutog afričkog jezera, na granici dviju afričkih država, Ugande i Kenije. Na njemu, prenosi Daily Mail, trenutno navodno živi više od 1000 ljudi. Godine 2009. na otoku je, prenosi Wikipedia, živjela 131 osoba.
‘ULAZNICA’ ZA OTOK KOŠTA 250 DOLARA
Zbog limenih nastambi koje se guraju i stišću na otoku, a u kojima žive njegovi žitelji, otok nalikuje na kornjaču, prenosi britanski medij. Put do njega je dugačak. Prvo treba, barem je tim putem išao spomenuti dokumentarist, potegnuti do Nairobija u Keniji. Nakon toga slijedi šest sati vožnje automobilom do mjesta Kisumu na obali jezera Viktorija pa zatim još dva sata brodom do samog otoka. Hattab je, nakon što je prešao taj put, morao prvo svratiti do jednog od susjednih otoka, kako bi si sredio dozvolu da posjeti otok Migingo. Cijena je prava ‘sitnica’ – 250 dolara.
NA OTOKU VLADA DOBRO RASPOLOŽENJE
Hattab tvrdi kako na samom otoku vlada ‘slavljenička atmosfera’. Tamošnjim uličicama širili su se zvukovi glazbe i miris hrane, igrao se biljar… Nije bilo ni traga netrpeljivosti između žitelja otoka, iako su i Kenija i Uganda svojatale taj otok i sporile se oko njega zbog prirodnih bogatstva koja ga okružuju, a to je u prvom redu već spomenuta riba. A upravo je riba, s krumpirom, odnosno kako Hattab kaže ‘fish and chips’ tamošnje tradicionalno jelo.
Naposljetku, Hattab je prenoćio u jednoj od sklepanih limenih kućica uz, kako tvrdi, vrlo glasne valove, a čak je završio i u policijskoj postaji jer mu je netragom nestao brodom kojim je došao do otoka. Ujutro je na obali otoka obavljao higijenu, kao i tamošnji stanovnici – žene na jednoj strani, muškarci na drugoj. Također, posjetio je i ribarske molove.
OTOK JE POPULARAN ZBOG BOGATSTVA VODE KOJA GA OKRUŽUJE – MNOŠTVA GOLIJATSKOG GRGEČA
Upravo je tamo i doznao zašto je toliko ljudi voljno gužvati se na malom otočiću. Razlog je riba nilski grgeč poznat i kao golijatski grgeč ili pak afrički smuđ, a čiji je izvoz vrijedan milijune dolara. Naime, cijena te ribe proteklih je godina porasla za 50 posto, tvrdi Hattab, te se sada prodaje na međunarodnom tržištu i po cijeni od 300 dolara za kilogram. S druge strane, ekosustav Viktorijana jezera je ozbiljno narušen i nestalo je više od 80 posto tamošnjih autohtonih ribljih vrsta. Zbog svoje udaljenosti, područje malog otoka i dalje je bogato ribom.
SPOR OKO TOGA TKO JE PRVI NASELIO OTOK
Što se tiče broja stanovnika otoka, Wikipedia navodi kako ih je prema popisu stanovništva iz 2009. godine bilo 131 osoba, većinom ribari i trgovci ribom. Tamo su bila i četiri puba, nekoliko bordela i ljekarna. Također, isti izvor navodi kako je otok Migingo glavni izvor ribe za Keniju. Navodno su upravo dva kenijska ribara, Dalmas Tembo i George Kibebe, bili prvi koji su se nastanili na otoku 1991. godine. Zatekli su ga, kažu, u izvornom obliku – obraslom u biljni pokrov, s mnoštvom ptica i zmija. No, i Joseph Nsubuga, ribar iz Ugande, tvrdi da se nastanio na otoku 2004. godine, i da je tamo našao samo napuštenu kuću. S vremenom se tamo sjatilo niz drugih ribara.