Spektakularan park prirode ponos je Hercegovine i savršeno odredište za izlet, a u njemu se kriju čarobno jezero, duboki kanjon i prekrasni vidikovci

Foto: Shutterstock
piše Putni Kofer

Na samo sat i pol vožnje od jadranske obale, u sjevernoj Hercegovini, u području visokog gorja središnjih Dinarida, smjestio se spektakularan Park prirode Blidinje. U blizini Posušja, Tomislavgrada, Prozor-Rame, Jablanice i Mostara čekaju vas planinska oaza idealna za ljetni i zimski odmor, prekrasna priroda te netaknuti biljni i životinjski svijet. Službenu titulu parka prirode Blidinje ponosno nosi od 1995. godine. Omeđen je kanjonima Doljanke sa sjevera, Neretve s istoka, Drežanke s juga i obroncima Vrana sa zapada, a u njemu se nalazi i najveće stanište endemskog bjelokorog bora munike, tzv. bosanskog bora.

Šareni grad, u kojem zrak miriše na more i naranče, pun je života, povijesti i fantastične hrane: uvući će vam se pod kožu i dugo ostati u srcu

SREDIŠNJIM DIJELOM DOMINIRA ČAROBNO BLIDINJSKO JEZERO

Čarobno Blidinjsko jezero, po kojemu je park dobio ime, dominira njegovim središnjim dijelom i najveća je atrakcija za posjetitelje. Zovu ga i “plavim gorskim okom“ i najveće je planinsko jezero u Bosni i Hercegovini. Leži na 1184 metra nadmorske visine, u dnu Dugog polja između planina Čvrsnice i Vrana, a dubina mu je od svega jednog do maksimalnih četiri metra. U parku postoje još četiri manja jezera – Čvrsničko, Ledeno, Crepulja i Črljenak.

Osim svježeg zraka, od kojeg ćete prodisati punim plućima, Blidinje, s oko 1500 biljnih vrsta, od kojih je više od 200 endemskih, očarava i zelenilom. Ondje je i poseban šumski rezervat Masna Luka pa ne čudi što je taj rajski ambijent dom mnogim životinjama – daždevnjacima, divokozama, srnama, zečevima, vjevericama, smeđim medvjedima, vukovima, lisicama… U ornitološkom rezervatu Blidinjsko jezero evidentirane su 122 vrste ptica (tetrijeb gluhan, suri i patuljasti orao, bjeloglavi sup i srebrenasti galeb samo su neke od njih), a na području parka obitava i 91 vrsta dnevnih leptira.

PLANINARENJE, SKIJANJE I UŽIVANJE U LOKALNIM SPECIJALITETIMA

Uz planinarenje na dobro označenim stazama, koje kroz jedinstven krajolik vode do 2228 metara visokog vrha Pločno, u parku možete uživati i u ski centru na Risovcu. Osim programa za početnike, kao i vrhunske skijaše, ondje je i sanjkalište za djecu, a oni avanturističkoga duha mogu birati i između alpinističkog penjanja te brdskog biciklizma. U sklopu parka prirode zaštićena je i prekrasna planina Čvrsnica.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Svijet Dinarida (@svijet.dinarida)

A kad vam planinski zrak probudi apetit, okrijepit će vas slasna lokalna kuhinja i njezini specijaliteti pripremljeni po tradicionalnim receptima u mnogobrojnim konobama i restoranima. Uštipci, lešo janjetina uzgajana na blidinjskim pašnjacima, pura s lučnicom, sušeno meso i domaći sirevi… Izbor je zaista šarolik, a okusni pupoljci bit će vam itekako zahvalni nakon takve gozbe u prirodnom okruženju koje oduzima dah.

HAJDUČKA VRATA JEDAN SU OD NAJLJEPŠIH VIDIKOVACA U BIH

Jedna od lokacija unutar parka koju nipošto ne smijete zaobići su i Hajdučka vrata, koja su 1985. proglašena spomenikom prirode. Ovaj prirodni fenomen, nastao urušavanjem pećinskog stropa, nalazi se iznad kanjona Dive Grabovice. Smješten je na 1970 metara nadmorske visine i smatra se jednim od najljepših vidikovaca na planinama u BiH. Prema legendi, na ovome mjestu nekad davno proglašavali su se hajduci, a onaj tko bi prošao kroz Hajdučka vrata, postao bi otporan na metke. Upravo ondje trebao se snimati jedan od dijelova filmske trilogije “Gospodar prstenova“, ali ambicioznim planovima na kraju je ipak presudila nepristupačnost terena.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Sačuvajmo prirodu (@sacuvajmoprirodu)

Bogatoj povijesti ovoga kraja svjedoči i nekropola u Dugom polju, koje se proteže uz Blidinjsko jezero. Nju čini 150 bogato ukrašenih stećaka različitih oblika. Ovi kršćanski nadgrobni spomenici datiraju iz razdoblja od 12. do 14. stoljeća, a 2004. dobili su status Nacionalnog spomenika BiH. Od 2016. nalaze se i na popisu UNESCO-ove svjetske baštine.

KANJON DUBOK 1500 METARA ČUVA PRIČU O HRABROJ, NESRETNOJ DJEVOJCI

I za kraj, tu je nezaobilazna Diva Grabovica, veličanstven kanjon s dubinama od više od 1500 metara. Prema legendi, u tome kraju nekoć je živjela prekrasna djevojka Diva Grabovčeva, čiju je ruku zatražio i turski Tahir-beg Kopčić. No ona je njegovu prosidbu odbila i to platila životom. Tako je Diva postala simbol čistoće, mučeništva i katoličanstva. Pokopana je na Vran planini, a 1998. na njezin grob postavljen je brončani spomenik, rad kipara Kuzme Kovačića.

Svake godine to mjesto prožeto poviješću posjećuju tisuće hodočasnika iz čitave regije. Diva Grabovčeva u međuvremenu je opjevana u brojnim pjesmama, o njoj su napisane knjige i snimani filmovi. Posvećena joj je i prva opera na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini. Jedno je sigurno – Park prirode Blidinje nudi za svakoga ponešto i definitivno je vrijedan posjeta!

PODIJELI ČLANAK