BISER MAROKA
Mjesta
Fascinantno mjesto, na kojem živi 1000 ljudi i više od 10.000 sirena, jedna je od najvećih svjetskih oaza divljine i mjesto nadnaravne ljepote
Shark Bay ili, u prijevodu, ‘zaljev morskih pasa’… Ovaj komad nevjerojatne australske prirode možda zvuči zloglasno, no doista je riječ o nečem apsolutno prelijepom i nevjerojatnom, mjestu koje će osvojiti srce svakog ljubitelja netaknute prirode. Ovaj komad Australije, toliko vrijedan i poseban da je stavljen i pod zaštitu UNESCO-a, smatra se jednom od najvećih svjetskih ‘oaza divljine’. Površina mu je 2,2 milijuna hektara, a nalazi se na zapadu Australije, u saveznoj državi Zapadna Australija te je prvi lokalitet te savezne države koji je uvršten na UNESCO-ov popis svjetske baštine.
OBALA DUGAČKA 1500 KILOMETARA
U biti, Shark Bay se sastoji od dva zaljeva koje štite poluotoci i otoci, a radi njegova izgleda tamošnje ga je autohtono aboridžinsko stanovništvo nazvalo Gutharraguda, što znači ‘dvije vode’. Dakle, Shark Bay ima izgled slova ‘W’ te obalu dugačku ukupno 1500 kilometara. Formiraju ga poluotok Edel Land te otok Hartog na zapadu te poluotok Peron u sredini, kao i istočni obalni pojas. Edel Land je, primjerice, poznat po bijelim dinama i dramatičnim liticama koje se strmoglavljuju u Indijski ocean. Poluotok Peron krase brda crvenog pijeska i slana jezera koja su lokalno poznata pod nazivom ‘birridas’… Shark Bay je doista mjesto nadnaravno lijepih prizora.
PODRUČJE POZNATO PO LIVADAMA MORSKE TRAVE
Unatoč svojoj velikoj površini, područje je iznimno slabo naseljeno – nastanjuje ga svega 1000 ljudi, a kao urbano središte i baza za istraživanje Shark Bayja slovi gradić Denham s oko 600 stanovnika. Na popis svjetske baštine područje je uvršteno još 1991. godine, a čak 70 posto zaštićenog teritorija odnosi se na more koje je u prosjeku duboko najviše devet metara.
Upravo u moru nalaze se i neki od glavnih aduta ‘zaljeva morskih pasa’. Naime, to je područje dom najvećih i najbogatijih livada morske trave na svijetu koje se prostiru na površini od 4800 kilometara četvornih. Isto tako, u tom području živi i oko 10 tisuća dugonga, sisavaca iz porodice sirena. , Tu su i stromatoliti, najveća populacija najstarijih živućih fosila na svijetu. No, krenimo redom.
DELFINI KOJI DOLAZE DO OBALE KAKO BI SE DRUŽILI S LJUDIMA
Prema napucima na službenim stranicama Shark Bayja, nekoliko lokacija u tom području prilikom posjete doista ne bi trebalo propustiti. Jedna od njih je od Denhama, zatim 23 kilometara udaljeni Monkey Mia na poluotoku Peron, park prirode poznat po prijateljski raspoloženim delfinima koji gotovo svakodnevno pohode njegove obale kako bi se družili s ljudima.
Na popisu ‘za posjetiti’ svakako se nalazi i nacionalni park Francois Peron, poznat po dramatičnim crvenim liticama i bijelim pješčanim plažama. Tamo također možete vidjeti i jednu od neobičnosti Shark Bayja – ‘birridas’. To su slane obalne lagune, a kao najznačajnije se spominju Big Lagoon, omiljena među morskim kravama ili sirenama kako se još naziva životinju dugong, te Little Lagoon koji vole rakovi.
PLAŽA KOJU ČINE SAMO ŠKOLJKICE
Svakako, tu je i otok Dirk Hartog, poznat kao mjesto na koje su se prvi put na australskom tlu iskrcali Europljani 1616. godine. Sada je nacionalni park, a slavan je po bijelim pješčanim plažama. U biti, riječ je o najvećem otoku Zapadne Australije. Jedno od mjesta je i predivna Shell Beach, koja se nalazi 45 kilometara od Denhama. To je jedna od svega nekoliko plaža na svijetu koje su u potpunosti načinjene od malenih školjkica, od kojih su se čak gradile i tamošnje građevine. Također, more uz Shell Beach poznato je po svojoj velikoj slanosti te se u njemu može plutati kao primjerice u Mrtvom moru.
NAJVEĆA POPULACIJA STROMATOLITA NA ZEMLJI
Na kraju, nikako se ne smije izostaviti ni slavne Hamelin Pool i tamošnje stromatolite. Stromatoliti su, prema definiciji Hrvatske enciklopedije, “tragovi organizama sličnih modernim cijanobakterijama ili modrozelenim algama sačuvani u obliku vapnenačkih sedimentnih, laminiranih taložina”. Smatra ih se najstarijim poznatim živućim fosilima, a starost im se procjenjuje na 3,5 milijarde godina. Ovi u Shark Bayju smatraju se jednima od najbrojnijih i najboljih primjeraka na svijetu.
Po svojoj ljepoti ističe se i tzv. Steep Point, najzapadniji dio kopnene Australije. On slovi za jedan do najboljih vidikovaca s kojeg se mogu promatrati 170 metara visoke Zuytdorp Cliffs. Te se litice protežu na 200 kilometara obale, a ime su dobile po brodu koji je tamo potonuo.