Grad sa srcem jedan je od najljepših u bajkovitoj talijanskoj regiji, a ponosi se veličanstvenim zgradama i jednom od najstarijih europskih bolnica

Foto: Getty Images

Postoje gradovi koje bi trebalo posjetiti barem jednom u životu. A Siena u Toskani definitivno je jedan od njih. Uostalom, ne nalazi se upravo taj grad – njegova stara jezgra opasana 1000 godina starim zidom – pod zaštitom UNESCO-a, uvrštena na popis svjetske baštine, kao nešto na što bi trebalo pomno paziti cijelo čovječanstvo. Važnost ovog srednjovjekovnog grada, a neki ga nazivaju najljepšim takvim u Italiji, u kontekstu kulture je neopisiva. U nastavku teksta ukratko vam predstavljamo neke od najvažnijih karakteristika te toskanske ljepote s nadom da ćete ubrzo i sami šetati njezinim ulicama.

SREDIŠNJI GRADSKI TRG – SRCE SIENE

Siena je grad koji definitivno ima srce, a ono je u njezinu slučaju veliko te ima i ime – Il Campo odnosno Piazza del Campo. Riječ je o tamošnjem glavnom, središnjem trgu, lokaciji na kojem se nekada davno nalazio rimski forum, a na kojem se svake godine održava tamošnja slavna utrka konja Palio.

Na trgu se nalazi i najveća fontana u gradu, Fonte Gaia. No, u biti sam grad se zapravo prostire preko tri brda, a predaja kaže da ga je osnovao Senius, sin Rema, jednog od legendarnih osnivača Rima. Nešto posebno skriva se i u samom podzemlju grada – 27 kilometara galerija i kanala, odnosno stari srednjovjekovni akvadukt koji je i dalje u funkciji i zahvaljujući kojem je grad opskrbljen vodom.

VELIČANSTVENA KATEDRALA KAO NAJPOSJEĆENIJE ZDANJE U GRADU

Osim glavnog trga, jedna od najvažnijih atrakcija Siene definitivno je njezina katedrala Duomo. Ona je najposjećenije zdanje u gradu. Nije ni čudo pošto je krcata djelima nekih od najvažnijih talijanskih umjetnika. U njoj je ‘gužvaju’ imena kao što su Donatello, Michelangelo, Lorenzo Ghiberti, Gian Lorenzo Bernini, Domenico Beccafumi ili Pinturicchio, a jedna od njezinih najslavnijih obilježja upravo je njezin pod. Riječ je o nevjerojatnim kompozicijama od mramora koje su nastajale generacijama.

Unutar katedrale, svakako vrijedi razgledati i predivne freske u knjižnici Piccolomini te kriptu. Postojeće zdanje trebalo je inače biti samo jedan dio konačnog projekta, navode izvori na internetu. Cilj je bio izgraditi najveću crkvu tog vremena, a o toj ideji svjedoči i nikad završeno pročelje po imenu Facciatone. Kuga i tehnički problemi navodno su odvratili graditelje od početnog nauma.

JEDNA OD NAJSTARIJIH EUROPSKIH BOLNICA

Siena je isto tako i grad muzeja. Svaki od 17 povijesnih četvrti – slavne i svjetski poznate contrade – u koje je grad podijeljen ima svoj muzej umjetnosti i povijesti, a tu je i jedna od najstarijih bolnica u Europi Santa Maria della Scala Hospital, koja je sada pretvorena u izložbeni prostor te jedan od najznačajnijih muzeja u gradu. U Sieni se nalazi i jedno do najstarijih sveučilišta u Italiji, osnovano 1203. godine, no ponovno sve počinje i staje na glavnom gradskom trgu.

LEGENDARNA UTRKA POZNATA DILJEM SVIJETA

Naime, ono što ovaj grad definitivno razlikuje od svih drugih je već spomenuta slavna konjička utrka Palio di Siena koja se održava na Il Campu, okružena nekim od vrijednih zdanja kao što su Palazzo Comunale, gradska vijećnica u kojoj se nalazi muzej umjetnosti, i Torre del Mangia visok 100-njak metara do vrha kojeg vodi najmanje 400 stepenica. U toj se utrci sve svodi na spomenute contrade, odnosno četvrti. Ukupno ih je 17, a svaka od njih predstavljena je nekom životinjom. Svake godine u dvjema ljetnim utrkama natječe se 10 četvrti – sedam onih koje nisu sudjelovale prethodne godine te tri koje se izvlače.

TRADICIJA KOJA SEŽE U SREDNJI VIJEK

Sama utrka, pišu talijanski izvori, traje oko 90 sekundi, a odlučuje u teoriji koja će četvrt ‘vladati’ gradom narednih godinu dana. Utrka se održava početkom srpnja i sredinom kolovoza, a džokeji i konji su odjeveni u boje svoje četvrti. Džokejima je dozvoljeno raditi sve što im može osigurati pobjedu, dakle ometati druge jahače, pa su padovi česti. Konji se prije utrke pomno čuvaju, na tajnom mjestu – bilo je navodno slučajeva i trovanja favorita. Što se tiče same pobjede, nužno je da konj prijeđe cilj. Je li čovjek na njemu manje je bitno. Povodom utrke na glavni se trg postavlja tanki sloj zemlje i slame.

NAJUSPJEŠNIJA ČETVRT JE ČETVRT ‘GUSKA’

Pobjednička četvrt slavi tjednima. Contrada je okićena, a povodom pobjede održava se i velika večera na kojoj je za stolom počasni gost i konj. Šušur oko same utrke počinje mnogo prije, čak iako se ni ne zna koje će sve četvrti sudjelovati u njoj, no rade se unatoč tome paktovi i smišljaju strategije. Inače, najuspješnija je četvrt dosad bila Oca, odnosno Guska, koja je kroz povijest (zapisi se vode od 1644. godine) osvojila ukupno 63 utrke. Nakon nje je Chiocciola, odnosno Puž s 51 pobjedom pa Tartuca ili kornjača s njih 46.

Pročitajte još