POSTALO JE NEIZDRŽIVO
mjesto nadnaravne ljepote
Nevjerojatno slano jezero usred pustinje izgleda kao da je s nekog drugog svijeta: odigralo je važnu ulogu u filmskom serijalu Ratovi zvijezda i smatra se mjestom rođenja grčke božice Atene
Ako tražite mjesto nadnaravne ljepote, a opet neobičnog izgleda koje kao da je s nekog drugog svijeta – a u biti i jest neki drugi svijet u kojem se živi po pravilima jakog sunca, nemilosrdnih vrućina i soli – to ćete mjesto naći u Tunisu. Zove se Chott el Djerid, jedno je od najvećih slanih jezera na sjeveru Afrike, u jednoj od najslavnijih pustinja na svijetu, Sahari. Mjesto je to bjeline u kojoj ponekad iznenade sasvim neočekivane dugine boje, po čijoj nestalnoj vodi znaju čeprkati plamenci. Ali isto tako, mjesto je i potencijalne opasnosti za one previše hrabre i nesmotrene…
JEZERO CHOTT EL DJERID: MJEŠAVINA GLINE, SOLI I PIJESKA U KOJOJ NEMA ZELENILA
Ovaj doista poseban fenomen, prema nekim izvorima najveće slano jezero u Sahari, prema drugima najveće slano jezero u Africi općenito, nalazi se u središtu Tunisa, između gradova Tozeur i Kebili, no uz njega se, kao poznata početna točka za odlaske u Saharu, veže i grad Douz, kojeg prikladno nazivaju i vratima Sahare. Područje je to koje odlikuje surova pustinjska klima, s maksimalnim temperaturama i do 50 stupnjeva Celzijevih, tlo koje čini mješavina gline, soli i pijeska, bez trave i zelenja. Mjesto je to u kojem je glavni resurs sol, u kojem caruju fatamorgane i spoj prostranstva i praznine koja fascinira.
NEKI IME JEZERA PREVODE KAO LAGUNA U ZEMLJI PALMI, A NESTALNOST MU JE JEDNA OD GLAVNIH ZNAČAJKI
Ime mu se sastoji od dva dijela. Riječ ‘chott’ na području Sjeverne Afrike označuje jezero koje presuši ljeti, dok riječ ‘el djerid’ znači ‘palmin list’. Romantičnije, ime tog jezera znaju prevoditi i kao ‘laguna u zemlji palmi’. No, u biti, nestalnost mu je glavno ime. Naime, dimenzije mu se mijenjaju – maksimalno može biti dugo 250 kilometara, a široko i do 20 kilometara. Površina mu se procjenjuje na oko sedam tisuća kilometara četvornih.
SMATRA SE RODNIM MJESTOM BOŽICE ATENE
Područje tog nevjerojatnog slanog jezera ima značajnu prisutnost u mitologiji, ali i u romanima i filmovima. Navodi se da bi ono moglo biti mitsko jezero Tritonis u kojem se rodila grčka božica Atena, a koje je ime dobilo po bogu mora Tritonu. Opisivali su ga u svojim djelima i Jules Verne te Karl May, a aktualna je ideja da ga se poveže sa Sredozemnim morem kako bi se kreiralo ‘Saharsko more’. Ideja je to o kojoj se počelo razmišljati već u 19. stoljeću. Možda najslavnije od svega, područje je poznato po svojoj ‘ulozi’ u filmskom serijalu Ratovi zvijezda.
TUNIS KAO ODLIČNA DESTINACIJA ZA BIJEG OD ZIME
No, ovo neobično, gorostasno i nestalno jezero samo je jedno od mjesta vrijedno pažnje u Tunisu koji, zahvaljujući svojoj povoljnoj klimi, predstavlja i odličnu zimsku destinaciju za one koji zaziru od velikih hladnoća i snijega. Naime, Tunis je zemlja za koju bismo mogli reći da doista ima sve – od pustinje koje smo se već dotakli, a koja pokriva oko 40 posto njezina teritorija, do oko 1300 kilometara duge obale te planina.
SLAVNI AMFITEATAR NALAZI SE NA POPISU SVJETSKE BAŠTINE
Tunis je gotovo tri puta veći od Hrvatske, a vrvi turističkim atrakcijama. Jedna od najpoznatijih je slavni amfiteatar El Djem iz 3. stoljeća, s kapacitetom od 35.000 posjetitelja, smješten u El Djemu, naselju udaljenom 60 kilometara od grada Suse. Riječ je o najvećem rimskom amfiteatru u Africi koji se od 1979. godine nalazi i na popisu svjetske baštine.
IMPOZANTNA ARHEOLOŠKA NALAZIŠTA I TRADICIONALNE KUĆE
Raj za arheologe predstavlja i Kartaga koju su nekada nazivali draguljem Sredozemlja, ali i Bulla Regia, berberski, punski i rimski grad blizu grada Jendoube u sjeverozapadnom Tunisu. Na popisu ‘obavezno razgledati’ uvijek se nađe i Matmata, poznata po tradicionalnim građevinama nastalima kopanjem jama u zemlji, dok je s mnoštvom džamija, medresa i grobnica na glasu četvrti sveti grad islama, Kairouan, udaljen oko 150 kilometara od prijestolnice Tunisa.
OD GLAVNOG GRADA DO POLJA DINA I OTOKA
I sam glavni grad, Tunis, predstavlja atrakciju, a u njemu kao najbolje od najbolje slovi tamošnja Médina, koja je 1979. uvrštena na popis UNESCO-ove svjetske baštine te sadrži 700-tinjak palača, mauzoleja, medresa, fontana, ali i Nacionalni muzej Bardo s jednom do najvažnijih zbirki mozaika na svijetu. Posebno se isto tako ističe i grad Sidi Bou Said, kojeg zbog plavo-bijele kombinacije boja koja u njemu dominira, nazivaju tuniškim Santorinijem. Posjet Tunisu nije potpun ni bez odlaska u Saharu, a kao jedan od njezinih najljepših dijelova slovi polje dina Grand Erg Oriental. Za one koji su ljubitelji plaža tu je pak otok Djerba.