Jedna od najljepših hrvatskih špilja otkrivena je sasvim slučajno: krase ju slikovito jezerce i vodopad i potpuno je ravna

Foto: Antonio Ružić

Šarmantne Fužine u srcu Gorskog kotara uvijek su odlična opcija. Imaju doslovno sve, od planina do bogate povijesti, a krasi ih čak i nevjerojatno podzemlje. Naime, upravo kod tog goranskog mjesta, svega nekoliko kilometara od samog centra, nalazi se prelijepa špilja Vrelo, jedna od najpoznatijih špilja Hrvatske. Zbog njezine ljepote nerijetko je nazivaju i ‘Postojna u malom’, a riječ je o speleološkom objektu koji raširenih ruku, i to zahvaljujući svojoj iznimnoj pristupačnosti, dočekuje doslovno sve…

OTKRIVENA JE SASVIM SLUČAJNO, PRILIKOM RADOVA NA AKUMULACIJSKOM JEZERU BAJER

Špilja Vrelo otkrivena je pedesetih godina prošlog stoljeća, i to sasvim slučajno, kada se radilo na izgradnji akumulacijskog jezera Bajer, navodi se na stranicama Tourist info Fužine. Dakle, kao danas jednu od glavnih atrakcija Fužina, znamo je tek nekoliko desetljeća, no mnogo je starija od toga. Starost joj se procjenjuje na između 3,5 do četiri milijuna godina, a godišnje je posjeti – te uživa u njezinim ljepotama, a ponekad i u koncertima koji se u njoj znaju održavati – oko 25 tisuća ljudi.

PRAVA JE SPELEOLOŠKA ATRAKCIJA ZAHVALJUJUĆI PODZEMNOJ RIJECI I VODOPADU

Za obilazak je uređena 1998. godine, što znači da je ‘opremljena’ i rasvjetom te pješačkom stazom s mostićima, a zbog njezine iznimno blage konfiguracije te činjenice da u njoj nema nijedne stepenice, jedina je, kako navode u TZ-u Fužine, turistički uređena špilja u Europi koju mogu posjetiti svi uzrasti, djeca, stariji pa čak i osobe u kolicima. “Špilja Vrelo je jedinstvena zato što je u potpunosti ravna, zato što je pristupačna svima. U njoj se nalazi izvor pitke vode, pa čak i mala podzemna rječica s jezercem i vodopadom“, ukratko nam je tu speleološku atrakciju opisala Silvija Sabol, direktorica Ureda za turizam Općine Fužine.

DUGAČKA JE OKO 300-TINJAK METARA, A OBILUJE LIJEPIM ŠPILJSKIH UKRASIMA

Dakle, špilja Vrelo dugačka je 300 metara, a ulaz u nju nalazi se na nadmorskoj visini od 723 metra, uz jezero Bajer. Od centra mjesta udaljena je oko tri kilometara te s njime povezana šetnicom uz obalu tog jezera. No, činjenica da je veličinom relativno mala, nimalo joj ne oduzima na ljepoti. Obiluje špiljskim ukrasima, čija se starost procjenjuje na, kako navodi Hrvatska turistička zajednica, na između 500 i 600 tisuća godina.

U njoj ćete pronaći neke zanimljive špiljske tvorevine. Primjerice, stup kojeg zovu ‘Biskup’. Ili pak stalagmit koji nosi ime ‘Majka Božja’. Ima isto tako i ‘Patuljaka’… No, mimo tih ukrasa, jedan od njezinih glavnih aduta, koji joj dodatno daje na atraktivnosti, već je spomenuta voda. Naime, na samo 100-tinjak metara od ulaza u špilju nalazi se gorski izvor, ali i jezero te stalna podzemna rječica koja, u doba obilnih oborina, zna i poplaviti špilju.

OBILAZAK ŠPILJE TRAJE OKO 30 MINUTA, A ONA U LISTOPADU 'RADI' PETKOM, SUBOTOM I NEDJELJOM, A ZA GRUPE I OSTALE DANE PO DOGOVORU

Sam obilazak špilje traje između 25 i 30 minuta, a bez obzira na doba godine, temperatura u njoj kreće se oko osam stupnjeva Celzijevih. Špilja u pravilu radi cijele godine, no termini u kojima je otvorena za posjet nisu uvijek isti pa je nabolje prije odlaska konzultirati samu stranicu Tourist info Fužine. Trenutno, u listopadu, špilju Vrelo moguće je posjetiti u petak, kada se ulazi uz stručno vodstvo odvijaju u 14 i 15 sati te subotom i nedjeljom kada je to u 11, 12, 14 i 15 sati. Cijena ulaznice za odraslu osobu iznosi 6,5 eura, a za djecu starosti od četiri do 17 godina 5 eura. Za grupe špilja Vrelo radi i ostale dane uz prethodni dogovor.

OPĆINA FUŽINE SU JEDNO OD NAJSTARIJIH TURISTIČKIH MJESTA HRVATSKE

I za kraj, nešto kratko i o samoj općini Fužinama, smještenoj na oko 730 metara nadmorske visine i jednoj od najstarijih turističkih mjesta Hrvatske, ali i srednje Europe. Ovo prelijepo mjesto, okruženo predivnom prirodom, svega 30 kilometara dijeli od mora, a povijest mu se vezala uz iskopavanje željezne rude, odnosno fužinarstvo, po kojem je mjesto i dobilo ime.

Okolicu danas krase tri akumulacijska jezera, Bajer, Lepenica i Potkoš, od kojih je upravo ovo prvo najrazvikanije i najpopularnije. „Prvi organizirani dolazak turista zabilježen je davne 1874. godine, kada je 200-tinjak izletnika stiglo u Fužine s vlakom iz Rijeke i okolnih mjesta. Iz tog razloga ta godina uzima se kao početak organiziranog dolaska turista i ove godine općina Fužine slavi 150 godina turizma”, pojasnili su u Uredu za turizam Fužine.

Pročitajte još