Zeleno srce Hrvatske zove na izlet! Od gustih šuma, bistrih jezera i prekrasnih šetnica pa sve do slikovitih gradova, imamo 12 sjajnih ideja za provesti dan u prirodi

Foto: Shutterstock
piše Putni Kofer

Gorski kotar zeleno je srce Hrvatske, prepuno sadržaja, šetnica, planina, predivne prirode i čistog zraka te je omiljeno izletište ljudima iz cijele Hrvatske. Ovaj dio Lijepe naše u hladnijim mjesecima pretvara se u najljepšu bajku koja pruža bezbroj mogućnosti za uživanje u zimskim radostima, ljeti je okupan ugodnom svježinom koju obožavaju ljubitelji aktivnog odmora, a u jesen kada priroda zablista u predivnim žutim, narančastim i crvenim tonovima, odmah poželimo otići i otkriti sve njegove čari. Izlet u Gorski kotar uvijek je dobra ideja, a mi vam u nastavku donosimo nekoliko savršenih prijedloga: od prekrasnih jezera, špilja i nacionalnog parka pa sve do slikovitih gradova i malenih, mirnih mjesta!

Za ovu meku i mirisnu pogaču treba vam tek nekoliko namirnica koje sigurno već imate kod kuće: focaccia je nekad bila skromno jelo, a danas je simbol Italije

SKRIVENI KUTAK GORSKOG KOTARA: LOKVARSKO JEZERO JE IDEALNO MJESTO ZA PROVESTI SLOBODAN DAN U PRIRODI

U srcu Gorskog kotara smjestilo se jezero koje desetljećima privlači izletnike, šetače, bicikliste i ribiče. Lokvarsko jezero nalazi se, kako mu ime i govori, uz mjesto Lokve i odlična je destinacija za vikend izlet, u koji može biti uključeno malo, ali i puno aktivnosti – ovisno o vašim željama i raspoloženju. Jezero je nepravilnog, duguljastog oblika, dugo je dva i pol kilometara, a staza koja ga okružuje proteže se na 17 kilometara. No, samo aktivniji rekreativci i hodači prolaze cijelu stazu, većina odabire samo manji dio koji je prikladan i za izlet s djecom i ljubimcima.

Iako je savršeno uklopljeno u okoliš i djeluje kao da je oduvijek dio njega, zapravo je riječ o umjetnom jezeru. Nastalo je kada je radnim akcijama od 1952. do 1955. zaustavljena rijeka Lokvarka, a u čast omladinaca koji su radili na njemu, njih više od 25 tisuća, nekada je nosilo ime Omladinsko jezero. Danas je mjesto okupljanja biciklista i šetača, a cijele su mu godine vjerni ribiči. Bogato je, naime, slatkovodnom ribom, klenom, šaranom, karasom… A zabilježeno je i da je upravo u njemu 1973. ulovljena najveća riječna pastrva u svijetu, teška čak 25,40 kilograma.

KANJON KAMAČNIK: ŠETNICA NA KOJOJ SU DRVEĆE I RIJEKA POTPUNO NESTVARNIH BOJA

Ako razmišljate o izletu u prirodu prikladnom za sve uzraste i svaku razinu tjelesne kondicije, izletu koji će vas napuniti pozitivnom energijom i opustiti prekrasnim prizorima, neka vaše sljedeće odredište bude slikoviti kanjon Kamačnik. Šetnica na kojoj su drveće i rijeka potpuno nestvarnih boja, da se na trenutak zapitate gledate li na svijet s nekim od Instagram filtera na očima, zaista je mjesto koje treba posjetiti i ponovo mu se vraćati u različitim godišnjim dobima.

Šarmantni slovenski grad, u kojem su čak i klupe umjetnička djela, osvojio nas je dugom šetnicom, opuštenom atmosferom i vrhunskim vinima

Kanjon Kamačnik nalazi se u Vrbovskom, na mjestu gdje se potok Kamačnik ulijeva u rijeku Dobru i prati njegov tok sve do izvora. Staza počinje kod restorana Kamačnik u kojem nakon šetnje možete uživati u autohtonim jelima Gorskog kotara. Do Vrbovskog se jednostavno dolazi autocestom A6, Zagreb-Rijeka, a početak staze tek je nekoliko minuta vožnje udaljen od izlaza s autoputa. Ako dolazite javnim prijevozom odaberite vlak: željeznička postaja nalazi se tek nekoliko stotina metara od početka staze.

Ulaznica u kanjon stoji 4 eura, a staza je uistinu ugodna za hodanje. Nema strmih uspona, a dugačka je tek tri kilometra u svakom smjeru te je upravo zbog toga omiljena za izlete obiteljima s djecom, kao i onima koji nisu spremni za teže pješačke ture.

PARK ŠUMA GOLUBINJAK: SAVRŠENO ODREDIŠTE ZA IZLET U PRIRODU KOJI VAS NEĆE PUNO UMORITI

Ako tražite ideju za odličan jednodnevni izlet, a koji može funkcionirati u svako doba godine, imamo jedan prijedlog. Park šuma Golubinjak jedan je od predivnih momenata ionako predivnog Gorskog kotara, pa ljubitelji boravka u prirodi ne bi trebali ostati zakinuti. Upravo suprotno. Zahvaljujući svojoj posebnosti, sama park šuma, zaštićena je još sredinom prošlog stoljeća, a ima površinu od 52 hektara. Prostire se na nadmorskoj visini od oko 730 do 800 metara, a od centra Lokava udaljena je samo jedan kilometar.

Najveće bogatstvo ove zaštićene šume, koja se prometnula u jedno od najpopularnijih izletišta Gorskog kotara, su, naravno, predivna stabla, ali u kombinaciji s krškim krajolikom, odnosno simbioza drvenih gorostasa i različitih formacija stijena. Među biljnim svijetom ističu se bukva, jela i smreka, a među njima takozvana Kraljica šume – velika jela stara najmanje 200 godina, visoka 42 metara, promjera 142 centimetra te opsega 4,43 metra.

U park šumi ima još nekoliko zanimljivih mikrolokaliteta upečatljivih imena. Primjerice, Paklena vrata, ali i dvije špilje – Golubinja špilja i Ledena špilja. Isto tako, park šuma nudi i nekoliko staza za one koji žele dublje uroniti u nju, dakle udaljiti se od početnog dijela izletišta na kojem se nalazi livada, dječje igralište te turistička infrastruktura. Jedna od njih, koja omogućuje razgledavanje svih navedenih ljepota, jest kružna staza koja počinje upravo kod Kraljice šume. Ima i jedan dulja, koja broji oko 10 kilometara, a nosi naziv ‘Staza spilja’.

LOKVARKA: NAJDUBLJA I JEDNA OD NAJLJEPŠIH ŠPILJA HRVATSKOG KRŠA

Mistični podzemni svijet oduvijek je fascinirao ljude. Što se točno događa metrima, kilometrima ispod naših nogu, koje prirodne sile djeluju duboko pod zemljom? Danas o tome, srećom, možemo doznati puno u nekoj od brojnih otkrivenih pećina, jama i špilja diljem svijeta, pa i Hrvatske. Jedna od fascinantnijih hrvatskih špilja otvorenih za turiste je Lokvarka, najdublja turistički uređena špilja u Hrvatskoj. Mnogi ju nazivaju najljepšom spiljom hrvatskog krša, a krije brojne tajne i fascinantne prizore. Špilja Lokvarka neka se svakako nađe na vašem popisu kad sljedeći put krenete put Gorskog kotara!

Špilja Lokvarka nalazi se, kako joj ime i da naslutiti, nedaleko od mjesta Lokve i poznatog Lokvarskog jezera. Smještena je na padini šumovitog brijega Kamenitog vrha, a od centra Lokava do nje treba tek 10, 15 minuta hoda, odnosno nešto više od kilometra. Otkrivena je, kako to obično biva, sasvim slučajno. Bilo je to 1911. prilikom iskopavanja kamena vapnenca, nakon čega je krenulo speleološko istraživanje.

Duljina zasad otkrivenog dijela spilje iznosi 1179 metara, a dubina 275 metara. Objekt ima šest etaža, koje se nazivaju galerijama, od kojih je posljednja otkrivena tek krajem 90-ih godina 20. stoljeća. Za turistički posjet otvorene su četiri etaže, dok su ostale pristupačne samo speleolozima. Nakon ulaska, posjetitelj se spušta 70 metara pod zemlju, okružen fascinantnim špiljskim detaljima. Slijede galerije, stupnjevito položene jedna ispod druge, prepune rasjeda, pukotina i drugih neobičnih oblika.

FUŽINE: OVAJ GRADIĆ IMA TRI JEZERA, ŠPILJU, KAUBOJSKO SELO, BROJNE ŠETNICE I NEVJEROJATNO UKUSNU GORANSKU HRANU

Ako bi na ulazu u neki grad trebalo stajati ‘savršen za izlet’ – to je definitivno ovaj. Riječ je o prelijepim i poznatim Fužinama, mjestu kojem turizam doista nije stran. Naime, kao destinacija vrijedna posjete ovo se mjesto profiliralo već davno i prva je organizirana grupa turista u njega kročila još davne 1874. godine, dok su se putnici na Karolinskoj cesti u tamošnjim odmorištima krijepili i stoljeće ranije. Zahvaljujući tome, Fužine, smještene na nadmorskoj visini od 730 metara, smatraju se jednim od najstarijih turističkih mjesta Hrvatske, ali i srednje Europe, a nerijetko im se tepa “mala gorska rivijera za veliki odmor”.

Fužine se danas mogu pohvaliti s čak tri akumulacijska jezera s kojima je tamošnja svakodnevica neraskidivo povezana. Ona isto tako privlače i brojne rekreativce, a često su i krajnje odredište izletnika. Najstarije je jezero Bajer, uspostavljeno 1950-ih u dolini rijeke Ličanke. Duboko je od dva do sedam metara, a skladišti oko milijun kubičnih metara vode.

Od jezera Bajer još je veće Lepenica napravljeno 1988. godine i maksimalne dubine 18 metara, čija ljetna temperatura doseže temperature više od 23 stupnjeva pa se u njemu ugodno i kupati na tamošnjoj prirodnoj plaži. Najmlađe, ali i najmanje jezero je Potkoš, koje se nalazi u podnožju obronaka Bitoraja, između Fužina i Liča. Sva tri jezera inače su bogata ribom i popularne su destinacije za ribiče zbog obilja pastrve, klena, glavatice, šarana i štuka, a zadovoljni će biti i ljubitelji vodenih sportova – tamo se znaju održavati jedriličarske regate te ronilačka natjecanja.

NEDALEKO OD FUŽINA U PREDIVNOJ ŠPILJI VRELO ODRŽAVAJU SE KONCERTI

Kao jedna od najvećih atrakcija Fužina i okolice slovi ipak špilja Vrelo. Otkrivena je slučajno, dok se radilo jezero Bajer, stara je oko četiri milijuna godina, dugačka 300 metara i u njoj se nalazi jezero s potokom. Riječ je o jedinoj turistički uređenoj špilji u Hrvatskoj kroz koju protječe podzemna voda, a zahvaljujući njezinoj konfiguraciji te tome da u njoj nema nijedne stepenice mogu je posjetiti čak i osobe u invalidskim kolicima. Bogata je špiljskim ukrasima, a ponekad je nazivaju ‘Postojna u malom’. Obilazak špilje, u kojoj se održavaju čak i koncerti, traje najviše pola sata, a godišnje je posjeti više od 25 tisuća ljudi.

NACIONALNI PARK RISNJAK: ZELENO-BIJELA PLANINSKA OAZA, U KOJOJ SE SUSREĆU KONTINENTALNA I PRIMORSKA HRVATSKA, JEDNO JE OD NAJLJEPŠIH MJESTA ZA IZLET U PRIRODU KOJE ZA SVAKOG IMA PONEŠTO

Ako bismo trebali u svega nekoliko riječi opisati ovaj predivni nacionalni park, iskoristili bismo ove: bijelo-zelena kombinacija za pamćenje… Uostalom, kako drugačije odati počast predivnim bijelim stijenama masiva Risnjak i gustim zelenim šumama koji, u kombinaciji, čine jedan od najpoželjnijih i najljepših dijelova Hrvatske. Nacionalni park Risnjak doista je jedan od glavnih hrvatskih aduta, prepoznat i na svjetskoj razini.

Park se prostire na površini od 6350 hektara, a osnovan je još 1953. godine. Najniža njegova točka nalazi se na 290 metara nadmorske visine, u dolini rijeke Kupe, no penje se on isto tako nebu pod oblake s najvišim vrhom, Risnjakom, koji stoji na ponosnih 1528 metara nadmorske visine. S tog vrha pogled seže na Istru i Kvarner, ali i Julijske Alpe u susjednoj Sloveniji.

Na internet stranicama Gorskog kotara opisuju ga pak kao „šumsko kraljevstvo, dom triju velikih zvijeri i zaštićeno područje koje privlači istinske ljubitelje neukroćene prirode, park izletnički dostupan svim generacijama, od ugodnih šetnji na manje zahtjevnim stazama do intenzivnih uspona na planinske masive“.

IZVOR RIJEKE KUPE KRIJE TIRKIZNO JEZERO ZELENO-PLAVE BOJE

Izvor Kupe, koji je isto tako dio Nacionalnog parka Risnjak, proglašen je spomenikom prirode. To je područje pod zaštitom još od 1963. godine, a sam izvor i dalje predstavlja, kako kažu i na samim službenim stranicama parka, jednu od neriješenih zagonetki krša. Na nadmorskoj visini od 321 m, vodena je masa oblikovala tirkizno jezero zeleno-plave boje koje će vas očarati svojim izgledom.

MRKOPALJ: PLANINSKI GRADIĆ OKRUŽEN PREKRASNOM PRIRODOM

Za početak, donosimo ‘osobnu iskaznicu’ Mrkoplja, malog planinskog mjesta smještenog na visini od 824 metara, koje se prometnulo u jedno od središta aktivnog odmora u Gorskom kotaru. Mrkopalj se prvi put u nekim povijesnim dokumentima spominje 1477. godine, a 1785. postao je privilegirani kraljevski grad, s grbom i pečatom. Današnju istoimenu općinu čine, osim samog Mrkoplja, naselja Tuk, Sunger, Brestova Draga te Bukovac Sungerski i Begovo Razdolje.

Nadimak ‘koljevka hrvatskog skijanja’ Mrkopalj je zaradio zahvaljujući tome što je tamo 1913. godine otvoreno prvo skijalište u Hrvatskoj. Iduće godine, 1914., tamo je održano i prvenstvo Hrvatske u skijaškom trčanju, a 1934. područje je dobilo i prvu skakaonicu. Godine 1936. tamo se održalo i međunarodno natjecanje u skijaškim skokovima, a iz Mrkoplja je i prva hrvatska olimpijka, nordijska skijašica Nada Birko Kustec. No, ni to nije sve.

Mrkopalj i njegova okolica prepuni su predivnih lokacija te su odlična destinacija za aktivni odmor tijekom cijele godine. Izdvajamo, primjerice, Bijele i Samarske stijene, jedini prirodni rezervat u Primorsko-goranskoj županiji, smještene u središnjem dijelu Velike Kapele. Tu je Burni Bitoraj i njegov vrh Bitoraj, visok 1386 metara, poznat po jakoj buri.

Nedaleko od Mrkoplja nalazi se i Pilarova ledenica, jama dugačka 50 metara, u kojoj se led zadržava cijele godine. Na području kojim upravlja šumarija Mrkopalj nalazi se i najstarije drvo u području – tisa iza koje je najmanje 2000 godina, a koja je navodno preživjela zahvaljujući tome što se nalazi na nepristupačnom terenu. Naravno, tu je i mogućnost uspona na Bjelolasicu…

BEGOVO RAZDOLJE: SLIKOVITO PLANINSKO SELO SA SAMO 36 STANOVNIKA

Neka mjesta mogu se pohvaliti odličnim muzejom… Druga važnom crkvom. Treća predivnom prirodom i rekordom u visini. U biti, samo je jedno takvo: ono se zove Begovo Razdolje i najviše je naseljeno mjesto u Hrvatskoj. Jedino je to naseljeno mjesto u Hrvatskoj koje se nalazi na nadmorskoj visini višoj od 1000 metara. Samo planinsko mjestašce smjestilo se na 1078 metara nadmorske visine. Nalazi se nedaleko od Mrkoplja, tzv. kolijevke skijanja u Hrvatskoj, i pripada istoimenoj općini. Prema popisu iz 2021., u njemu živi svega 32 ljudi.

Visoko i malo, Begovo Razdolje neobično je mjesto koje se može pohvaliti s nekoliko posebitosti. Primjerice, osim samog visinskog rekorda, vrlo je zanimljivo i po govoru svojih stanovnika. Žitelji Begova Razdolja govore dvama narječjima – jedan dio sela upotrebljava štokavsko ikavsko narječje, drugi kajkavštinu. Razlog tome je navodno porijeklo obitelji koje žive u tom mjestu. Naime, dio njih vuče korijene iz Istre, a dio iz doline Kupe. Povrh svega toga, Begovo Razdolje je dom i najviše farme u Hrvatskoj. Riječ je o OPG-u, odnosno sirani Francišković, a mjesto je vrlo poznato i po debelom snježnom pokrivaču u zimskim mjesecima.

Naselje je smješteno na obroncima Bjelolasice, čiji najviši vrh Kula broji 1534 metara. Upravo je zato ono jedno od mogućih polazišta za svladavanje tog planinarskog pothvata. U okolici Begova Razdolja nalazi se i nekoliko poljana. Među njima je poprilično poznata Vrbovska poljana, no najrazvikanija je ipak Matić poljana koju krase monolitne stijene, odnosno spomenik posvećen partizanima koji su na njoj izgubili život u snježnoj mećavi 1944. godine tijekom marša od Jasenka prema Mrkoplju. Matić poljana široka je oko 300 metara, a dugačka tri kilometra.

DELNICE: NAJVIŠI HRVATSKI GRAD

Upravo smo saznali da je Begovo Razdolje na nadmorskoj visini od 1078 metara najviše naseljeno mjesto u Hrvatskoj. No, znate li koji je najviši hrvatski grad? Ako ste pomislili Delnice, bili ste u pravu. Ovaj simpatičan grad smjestio se u Delničkoj dolini, okružen Drgomaljem, Petehovcem i Japlenškim vrhom, na visini od 698 metara, a predstavlja ‘glavni grad’ Gorskog kotara, odnosno tamošnje središnje i najveće naselje. Broje oko pet tisuća stanovnika, smještene su uz povijesno važnu Lujzijanu, koja je povezivala Karlovac i Rijeku, a osim što su oduvijek bile centar drvene industrije i šumarstva, Delnice su se prometnule i u turistička meku za sve one željne svježeg zraka i aktivnog odmora u svako doba godine.

Prvi pisani trag o Delnicama seže još u 15. stoljeće, a grad su, kroz povijest, obilježili Frankopani i Zrinski. Oduvijek je svoju snagu izvlačio iz onoga što ga okružuje, nevjerojatno lijepe prirode, zbog koje ga i danas većina ljudi posjećuje. No, ako se nađete u Delnicama, spremni za neki planinarski pohod, zaustavite se i odvojite vrijeme i za razgledavanje grada. On, naime, skriva neka zanimljiva iznenađenja.

Tijekom razgledavanja neminovno će vas put dovesti do tamošnje crkve sv. Ivana Krstitelja iz 19. stoljeća, ali i glavnog gradskog parka, Parka kralja Tomislava. Kročit ćete i glavnom, a ujedno i najstarijom delničkom ulicom – ulicom Franje Supila. Upravo u toj ulici nalaze se dva zdanja koja bude znatiželju turista. Jedno je kuća Rački iz 18. stoljeća, najstarija kuća u gradu, a drugo Popovićev mlin. Razgledavanje će vas odvesti i u mnogo bližu prošlost – doista blisku, u 2018. godinu. Naime, tada je u Delnicama napadalo čak 182 centimetara snijega, a kao podsjetnik na taj događaj u gradu je podignut ‘spomenik snijegu’.

ZBOG VELIKIH POPLAVA VRAŽJI PROLAZ JE VEĆIM DIJELOM ZATVOREN, NO MOŽETE PROŠETATI PREDIVNOM STAZOM KOJA VODI DO ZELENOG VIRA

U samom srcu Gorskog kotara, nedaleko od Skrada, smjestio se zaštićeni rajski kutak koji bi svaki zaljubljenik u prirodu trebao posjetiti barem jednom u životu: kanjon Vražji prolaz i slap Zeleni vir. Nakon velike poplave u rujnu 2022. godine koja je prouzrokovala štete u Vražjem prolazu, ove godine posjetiteljima je dostupna samo staza koja vodi do prekrasnog slapa, odnosno izvora Zeleni vir.

Ulaznica za ovo prirodno čudo iznosi pristojnih 2.5 €, dok je za najmlađe, djecu do 7 godina, ulaz besplatan. Važno je imati prikladnu obuću, ponijeti vodu i pažljivo koračati stazama kako biste izbjegli nezgode i u potpunosti uživali u ovoj prirodnoj ljepoti.

PODIJELI ČLANAK