Kvizovi
Mjesta
Fascinantni andaluzijski grad, nad kojim bdije slavna maurska palača, mjesto je nevjerojatne prirode, arhitekture i povijesti
Smještena na samom jugu Španjolske, u slikovitoj Andaluziji, Granada je grad čvrsto urezan u turističke karte svijeta. U blizini mora, a opet okružena planinama, smještena u podnožju planinskog lanca Sierra Nevada, Granada je dom magične maurske palače Alhambre, ali i oko 230 tisuća ljudi. Peti je najposjećeniji grad u Španjolskoj, a osim spomenutom palačom-utvrdom, može se pohvaliti s još dvije atrakcije uvrštene na popis svjetske baštine – vrtovima Generalife i rezidencijalnom četvrti Albaicín. Evo što još posjetiti i doživjeti u Granadi, gradu koji će vas osvojiti na prvi pogled!
NADOMAK NAJJUŽNIJEG SKIJALIŠTA U EUROPI, ALI I MORA
Grad se nalazi na prosječnoj visini od oko 750 metara i u njegovoj okolici, ako imate malo sreće, u istom danu možete skijati, ali i zaplivati. Naime, 35 kilometara dalje od Granade nalazi se najjužnije skijalište u Europi (u kojem se čak, na kraju sezone održava i dan skijanja u kupaćim kostimima), dok je Sredozemno more udaljeno samo 45 minuta vožnje automobilom. No, čak ni to nije sve. Riječ je o gradu u kojem piće uvijek obavezno prate i besplatni tapasi.
GRAD IME DOBIO PO VOĆU?
Kako je točno grad dobio ime, ne zna se, no postoji nekoliko različitih teorija. Prema prvoj aktualno ime dolazi od naziva Hizn Garnata, što je bilo ime rimskog naselja. Prema drugoj, ono potječe od maurskog imena Karnattah ili Gharnatah, što znači ‘brdo stranaca’. Treća teorija je teorija o voću. Prema njoj grad je ime dobio po tamošnjoj riječi za nar ili šipak – granada. Nar je ujedno i zaštitni simbol grada te krasi čak i njegov grb.
MAURI VLADALI GRADOM ČAK 800 GODINA
Neke od najpopularnijih atrakcija grada produkt su činjenice da je on bio pod muslimanskom vlašću dulje od bilo kojeg grada u Europi. Samo je područje bilo naseljeno još i davno prije, no upravo su Mauri ostavili najveći pečat u samom gradu tijekom svoje 800 godina dugačke vladavine. Katolički monarsi Granadu su, kao posljednje maursko uporište na Pirenejskom poluotoku, preuzeli tek 1492. godine. Otprilike stoljeće i pol prije Granada je inače bila jedan od najvećih gradova Europe.
MAGIČNA ALHAMBRA KAO VRHUNSKA TURISTIČKA ATRAKCIJA
Jedno od najslavnijih zdanja u Granadi svakako je nevjerojatna Alhambra, koju godišnje pohodi oko čak tri milijuna ljudi. Ta je palača jedno od najposjećenijih zdanja na svijetu, a krasi je kako predivna arhitektura tako i bogata povijest. Nazivaju je inače crvenom utvrdom, ime koje je dobila zahvaljujući boji svojih zidina i tornjeva, a izgrađena je na nekadašnjim rimskim ruševinama.
Sama palača-utvrda, odnosno bolje rečeno kompleks palača, bila je dizajnirana tako da se različiti staleži ljudi koji su u njoj obitavali – od čistača do vladara – nikada ne sreću, a njezini su se graditelji uvijek vodili idejom da ‘mora nalikovati na raj na zemlji’. Povrh svega toga, za njezine zidove kažu da govore – oni su ‘obučeni’ u stihove i citate iz Kur’ana.
U kontekstu maurske ostavštine ističe se i poznata četvrt Albaicín, u kojoj se nalazi i ostaci termalne kupelji iz 11. stoljeća, ali i vrtovi Generalife smješteni na brdu Cerro del Sol te priključeni samom kompleksu Alhambre koja se nalazi na brdu Sabika. Upravo u tim vrtovima nalazila se i sultanova ljetna rezidencija.
POSLJEDNJE POČIVALIŠTE TZV. KATOLIČKIH KRALJEVA
Što se tiče ostalih zdanja u gradu, svakako valja spomenuti i granadsku katedralu koja se gradila čak 181 godinu. Podignuta je na mjestu na kojoj se nekada nalazila džamija. Unatoč dugim radovima, katedrala nikada nije završena. Naime, iako su projektom bila predviđena i dva 81 metara visoka tornja oni nikad nisu izgrađeni, prvenstveno zbog financijskih razloga.
Granada je inače i trajno počivalište tzv. katoličkih kraljeva, odnosno prvog kralja i kraljice Španjolske – Izabele I. Kastiljske i Ferdinanda II. od Aragona koji su, među ostalim poznati po tome što su financirali Kolumbovo putovanje koje je zauvijek promijenilo povijest čovječanstva.