Mjesta

Mistična Transilvanija prošarana pričama o vampirima i grofu Drakuli osvojit će vas na prvi pogled. Evo što sve tamo vidjeti

Možda Transilvanija nije prvo što vam padne na pamet kad pomislite da idete na odmor, no ovo šarmantno područje sa svojim srednjovjekovnim gradovima, dvorcima i tvrđavama, slikovitim starim selima, tradicijom i zelenim brežuljcima, osvojit će vas bez ikakve dvojbe. Najveća rumunjska regija je mnogo više od priče o Drakuli, iako su Rumunji svjesni da su mnogi prema ovoj mističnoj regiji krenuli upravo zbog zloglasnog grofa Drakule, kojeg je u 19. stoljeću u svom horor romanu oživio irski pisac Bram Stoker. Ako se uputite u ovu avanturu, evo koje turističke atrakcije ne smijete propustiti.

DVORAC PELES KRIJE TAJNI PROLAZ U KNJIŽNICI

Tijekom 40 godina deseci graditelja i umjetnika stvarali su dvorac Peleş. Neorenesansno remek-djelo naručio je prvi rumunjski kralj Carol I., a prvi kamen postavljen je 1875. Danas je ova bivša kraljevska ljetna rezidencija vrlo popularna turistička atrakcija. Posjeti su mogući uz obvezno vođenje u trajanju od 40 minuta, a fotografiranje iznutra košta dodatnih 32 leja (6,50 EUR). Niti jedan kutak u unutrašnjosti dvorca nije prazan, sve je puno svilenih tepiha, murano stakla, rezbarenog oraha ili poliranog mramora…

Kraljevska knjižnica privlači mnoge entuzijaste koji cijene rijetke knjige s kožnim koricama i zlatnim reljefnim slovima. No čak i za one manje upoznate sa svijetom knjiga postoji jedna zanimljivost: tajna vrata odnosno prolaz iza police s knjigama kroz koja je kralj mogao naći utočište…

ŽIVOTINJSKO CARSTVOJedinstveno mjesto u srcu zelene Hrvatske proučava divlje zvijeri i educira o njihovom fascinantnom svijetu: medvjed, vuk i ris čekaju da ih upoznate
Nastavi čitati

U POTRAZI ZA LEGENDAMA O DRAKULI 

Drakulin dvorac je najveća je atrakcija Rumunjske, koju godišnje posjeti pola milijuna turista u potrazi za legendama vezanim uz slavnog grofa Drakulu. Iako je sada poput srednjovjekovnog zabavnog parka, dvorac Bran i dalje impresionira svojim iznenađujućim arhitektonskim elementima i umjetničkim zbirkama smještenim u njemu. Dvorac Bran, ili Drakulin dvorac, kako ga većina ljudi poznaje, sagrađen je ovdje prije više od 600 godina, a još uvijek čuva nešto od ponosa vitezova koji su prije nekoliko stoljeća zakoračili na njegov prag. 

Inače, poznatog svjetskog vampira stvorio je irski pisac Bram Stoker u horor romanu “Drakula” iz 1897. godine, a inspiraciju je crpio iz stvarnog lika Vlada III od Vlaške. Grof poznat i kao Vlad Probadač vladao je Vlaškom u 15. stoljeću, a priča kaže da je zarobljene Turke i ostale protivnike pogubljivao drvenim kolcem.

NAJVEĆA PROTESTANTSKA CRKVA U BRAŠOVU

Posjet Branu približava vas Brašovu, srednjovjekovnom gradu prepunom atrakcija kao što su Crna crkva, Bijeli toranj, Weaversov bastion ili planina Tampa, za lagano pješačenje. Brojne su građevine građene u gotičkom stilu. Postoji mnogo protestantskih crkava od kojih je najvažnija Crna crkva, najveća protestantska crkva u Rumunjskoj. Brašov je oduvijek bio grad obrtnika. Krivudave ulice stare jezgre danas nose otiske prošlosti, iako iza novih imena stoje male radionice starih napuštenih firmi.

MALO MJESTO VELIKE BAŠTINENajmanji grad u Sloveniji nalazi se na umjetnom riječnom otoku, u njega se ulazi preko mosta, a okružen je bujnim šumama i plodnim poljima
Nastavi čitati

SIGHISOARA U SJENI NAJPOZNATIJEG VAMPIRA

Ovaj maleni srednjovjekovni grad krivudavih kamenih uličica, strmih stubišta i skrovitih trgova zbilja je pomalo poput povratka u prošlost. Gradić pod UNESCO-vom zaštitom nudi neprocjenjiv pogled u srednji vijek, poznate vampire i priču o Transilvaniji. U srcu Sighisoare nalazi se Citadela, koja je dobro očuvana i oda je ranim stanovnicima koji su učinili grad ovakvim kakav danas vidimo.

Tu ćete se ponovo susresti s legendom o Drakuli, jer je jedna od živopisnih srednjovjekovnih kuća navodno pripadala obitelji Vlada Tepeša. Čak i bez Drakuline sjene, popločane ulice i srednjovjekovni tornjevi vratit će vas stoljećima unatrag i dati vam osjećaj šarmantnog srednjovjekovnog grada zamrznutog u vremenu.

ZATVOR ZA POSVAĐANE SUPRUŽNIKE U BIERTANU

Biertan je jedno od prekrasnih malih sela u Transilvaniji koje je od 1993. na popisu UNESCO-ve svjetske baštine, a privlači mnoge turiste zbog prekrasne, utvrđene crkve u njegovom centru. Crkva u Biertanu poznata je i kao jedan od najintrigantnijih zatvora, koji nije bio namijenjen lopovima ili pljačkašima, već muževima i ženama koji su poželjeli razvod.

Lokalni svećenik bi supružnike zatvorio u malu sobu s jednim krevetom, stolom, stolicom, žlicom, kruhom i vodom, bez noža, a morali su sve dijeliti dok nisu odustali od razvoda. Čini se da je metoda bila vrlo učinkovita više od 300 godina, jer je u Biertanu zabilježen samo jedan razvod.

NAJIDILIČNIJE MJESTO ZA ŽIVOT – SIBIU

Ako tražite destinaciju koja može ponuditi kulturu i gastronomiju na razini Bruggea ili Pariza, biti instagramabilna kao Prag ili Santorini, a romantična kao Rim ili Venecija, ne tražite dalje od Sibiua… Tako je magazine Forbes opisao ovaj gradić stavivši ga na listu 10 najidiličnijih mjesta za život u Europi.

Sibiu ima sjajnu mješavinu starog i novog: srednjovjekovne kule i gradski trg na kojem se odvijaju svi najvažniji događaji. Grad se razvio kao važno industrijsko i akademsko središte i stoga je savršeno odredište za kulturna ili poslovna putovanja. Možete ga obići pješke…

Aktualno

Pročitajte još