Preporuke

Ako se vozite starom cestom prema Dalmaciji, posjetite Baraćeve špilje i doživite prirodu kakvu moderno društvo već polako zaboravlja

Od čudesnih ljepota južnodalmatinskih otoka i obale, impresivnih planinskih vrhova s kojih pucaju najljepši pogledi na Jadransko more pa sve do močvarnih predjela prepunih biljnog i životinjskog svijeta – prirodnim ljepotama Hrvatske ne nazire se kraj. No, osim turistički poznatih atrakcija, tu je i krško podzemlje koje čuva 70 posto zaliha pitke vode zbog kojeg je Hrvatska među rijetkim zemljama u svijetu koje u svakom kutku imaju čistu vodu. Deset posto površine Lijepe naše je zaštićeno, no jeste li znali da se čak tri od ukupno osam hrvatskih nacionalnih parkova nalaze u Lici? To su Plitvička jezera, Sjeverni Velebit i Paklenica. Oduševljava ova regija i fascinantnim lokacijama u podzemlju od kojih se ističu veličanstvene Baraćeve špilje, sjajno mjesto za izlet u kojem ćete doživjeti nezaboravne trenutke istražujući ljepote podzemnog svijeta koji je tisućama godina oblikovala priroda.

DRUGA STRANA CIPRAPlaninsko selo s termalnim izvorima jedno je od najboljih turističkih odredišta na svijetu: posjetiteljima nudi savršen spoj prirodnih ljepota i autentičnog načina života
Nastavi čitati

VOĐENA ŠETNJA KROZ VELIČANSTVENE BARAĆEVE ŠPILJE

Hrvatsko podzemlje skriva niz fascinantnih lokacija koje svojom ljepotom intrigiraju i ostavljaju bez daha. Udaljene tek dvadesetak kilometara od Plitvičkih jezera, u blizini magistralne ceste Zagreb – Split, Baraćeve špilje jednostavno ne smijete propustite posjetiti. Radi se o zaštićenom području koje je prepuno fosilnih ostataka i endemske faune, obilazak traje oko 60 minuta, a prolazi se osvijetljenim putem između velebnih siga i doznaje o tisućljetnom nastajanju špilje, geološkoj građi i vrijednim arheološkim nalazima.

Baraćeve špilje su nastajale milijunima godina, pod budnim okom najstarijeg umjetnika – prirode. Za turiste su prvi puta otvorene još davne 1892. godine i bile su tada jedine turističke špilje u Lijepoj našoj. Njeni najpoznatiji stanovnici su šišmiši koji spavaju zimski san tijekom hladnog dijela godine zbog čega je špilja zatvorena za posjećivanje. U njoj se nalaze brojni geološki nalazi, nekadašnje stanište špiljskog medvjeda, ali i kostur špiljskog medvjeda star oko 30.000 godina.

POMOĆ TEHNOLOGIJEDala sam ChatGPT-ju da mi isplanira produženi vikend u Solunu. Evo kakav plan mi je složio, što je "fulao" i hoću li ga ponovo koristiti!
Nastavi čitati

OBILAZAK JE U PRATNJI VODIČA, A ZA INDIVIDUALNE POSJETE REZERVACIJA NIJE POTREBNA

Obilazak Gornje Baraćeve špilje organiziran je u pratnji vodiča. Kako kažu na službenim stranicama, obilasci nemaju unaprijed određeno vrijeme već se formiraju prema dolasku posjetitelja. Vrijeme čekanja na polazak (između grupa) je od 10 do 45 minuta. Za individualne posjete prethodna najava nije potrebna, a ulaznice se mogu kupiti na info pultu prilikom dolaska. Radno vrijeme možete provjeriti ovdje.

S obzirom na to da su ovdje niske temperature tijekom cijele godine, preporučuje se da ponesete topliju odjeću i prikladnu obuću. Za sve ljubitelje rekreacije, u okolici špilje nalaze se i 3 pješačke staze nazvane po velikim zvijerima koje borave na ovom području – Vučja, Risja i Medvjeđa. Na vama je samo da odaberete čije otiske želite slijediti i uživate u ljepoti koju nam je poklonila Majka Priroda.

Aktualno

Pročitajte još