Grad bajki, povijesti i uzbudljivih legendi okružen nevjerojatnom prirodom savršeno je odredište za vikend izlet

Foto: Shutterstock

Mali grad koji ima apsolutno sve. Upravo tim riječima bismo, bez imalo oklijevanja, opisali Ogulin, grad kojem se uvijek rado iznova vraćamo. Naime, zbog predivne prirode kojom je okružen, sadržaja u njemu, ali i bajkovitoj noti koja prožima njegovu svakodnevicu i radi koje je i dobio naziv „grad bajki“, Ogulin je idealno odredište za izlet, onaj sigurni ‘as iz rukava’ koji nikad neće razočarati. Ako se spremate na izlet u Ogulin, u nastavku vas vodimo kroz najzanimljivije atrakcije. Većinu njih, ako malo stisnete raspored, možete vidjeti u jednom danu, iako bi najljepše – i najpravednije prema Ogulinu i njegovoj okolici – bilo odvojiti vikend ili nekoliko dana. Apsolutno svatko će tamo pronaći nešto za sebe, od planinara do obitelji s malom djecom.

POGLED U ĐULIN PONOR I LEGENDA O NESRETNOJ LJUBAVI

Za početak, red je da se uputimo u sam centar grada kojim dominira Đulin ponor, odnosno 40 metara duboki ponor rijeke Dobre. Uz njega se veže vrlo tragična legenda. Naime, ako pogledate u ponor s jednog od vidikovaca u parku Đulin vrt, u stijeni iznad same špilje u ponoru vidjet ćete lik muškarca. Prema legendi, riječ je o vojniku Milanu koji traži svoju voljenu Đulu. Naime, Milan se zaljubio u plemkinju Đulu. Njezina obitelj nije odobravala njihovu ljubav, a kad je on poginuo u borbi s Turcima, Đula se bacila u ponor koji danas nosi njezino ime.

KAŠTEL IZ 1500. GODINE I VRELO KOJE, PREMA PREDAJI, MIJENJA SUDBINU

Jedna od ogulinskih atrakcija jest i tamošnji Kaštel, utvrda izgrađena 1500. godine, koja se nalazi odmah do Đulina ponora. U biti, odvaja ih samo Stara cesta, odnosno Rudolfina koja predstavlja najkraći put do mora te spaja Ogulin s Novim Vinodolskim. U Kaštelu se nalazi Zavičajni muzej grada Ogulina, u kojem je dobar dio opusa posvećen planinarstvu i alpinizmu u Hrvatskoj.

Tu je i arheološki postav te spomen-soba Ivani Brlić Mažuranić, jednoj od naših najpoznatijih spisateljica koja se rodila u Ogulinu. Malo dalje od Kaštela, nalazi se park Kralj Tomislava, u kojem stoji i glavna crkva u Ogulinu, župna crkva Uzvišenja Svetog Križa, ali i vrelo Cesarovac. Priča se da će mladić koji popije s vrela oženiti djevojku iz Ogulina. Ako s vrela vodu popije djevojka, ona će, kažu, uvijek biti lijepa i vesela.

TRADICIONALNI OGULINSKI FESTIVAL BAJKI I RUTA BAJKI

Ovaj mali grad, u kojem živi sedam tisuća ljudi, nosi epitet ‘grad bajki’. Tamo se svake godine održava sada već tradicionalni Ogulinski festival bajke, a sam je grad neraskidivo povezan s već spomenutom Ivanom Brlić Mažuranić. Ona se rodila u Ogulinu 1874. godine i živjela u njemu godinu dana. Tijekom djetinjstva neprestano se vraćala u Ogulin, a tada stečena sjećanja, tvrde upućeni, ukomponirala je kasnije u svoje slavne Priče iz davnine.

Danas se u sklopu Kaštela nalazi i Ivanina kuća bajki, multimedijalni centar podignut u čast bajki i bajkopisaca, a jedna od atrakcija koju si posjetitelji mogu priuštiti jest odlazak na Rutu bajke, obilazak Ogulina u kojem se bajke Ivane Brlić Mažuranić povezuje sa stvarnim mjestima u gradu i okolici.

MASOVNI ŠPILJSKI SUSTAV U OGULINSKOM PODZEMLJU

Nevjerojatne stvari nalaze se i u ogulinskom podzemlju. Naime, Đulin ponor samo je ‘uvertira’ u razgranati špiljski sustav Medvedica koji se prostire ispod samog grada. Više o sustavu može se doznati na poučnoj stazi u centru grada i informativnim tablama koje su postavljene na njoj. Dosad je istraženo 16 kilometara podzemnih prolaza.

NAD GRADOM BDIJE MOĆNI KLEK, POZNAT KAO OKUPLJALIŠTE VJEŠTICA

U neposrednoj blizini grada nalazi se i jedna od najvoljenijih hrvatskih planina, tzv. kolijevka hrvatskog planinarstva, 1181 metar visoki Klek koji se vidi i iz samog centra grada. Najpopularnija staza do vrha Kleka vodi iz sela Bjelsko, koje je deset minuta vožnje automobilom udaljeno do samog grada. Očekivano, i uz Klek se veže legenda, ona o vješticama i skamenjenom divu Kleku. Kako bi ga probudile, vriskom i urlikanjem, vještice se navodno okupljaju na vrhu Kleka za vrijeme olujnih noći, točno u ponoć.

ŠMITOVO JEZERO POD ODREĐENIM KUTOM POPRIMA OBLIK SRCA

Nekoliko kilometara od samog središta grada nalazi se Šmitovo jezero, mali jezerski kompleks koji se sastoji od dva međusobno spojena jezerca koji pod određenim kutom, kako im se približavate, poprimaju oblik srca. Jezero je duboko najmanje 27 metara, a na njegovu se dnu nalazi vertikalna pukotina čija stvarna dubina još nije dokučena. Područje jezera slovi kao speleološki raj. Jezero se nekad zvalo Zeleno jezero, no sada nosi ime po jednom od lokalnih stanovnika, Draganu Šmitu.

JEZERO SABLJACI KAO STVORENO JE ZA DUGE ŠETNJE

Akumulacijsko jezero Sabljaci, također u neposrednoj okolici Ogulina, 11. je jezero po veličini u Hrvatskoj. Kao stvoreno je za šetnju po njegovim obalama, kupanje, piknik, bicikliranje… Na njegovoj se obali nalazi i kamp odmorište Sabljaci, u kojem se može kampirati. Uz njegovu obalu proteže se i jedna od biciklističkih ruta u okolici Ogulina, a za najmlađe tu je i nekoliko dječjih igrališta.

Pročitajte još