
Što radi?
Ronjenje je možda jedini sport koji se može pohvaliti time da vas doslovce vodi u drugi svijet. A podvodni je svijet oduvijek bio sinonim za mir, tišinu i mistiku. U novije vrijeme na tu listu možemo dodati još i povijest, arheologiju pa čak i modernu umjetnost. Diljem svijeta sve su popularniji podvodni muzeji – neki od njih ostaci su brodova i građevina, neki instalacije moderne umjetnosti, a neki oboje. Mnogi su postavljeni zahvaljujući britanskom kiparu i roniocu Jason de Caires Tayloru koji neumorno radi na očuvanju podmorja. U nastavku vam donosimo pet nevjerojatnih podvodnih muzeja. Ne brinite, čak i ako niste ronilac – većinu možete posjetiti i sa snorkeling opremom ili na brodićima sa staklenim dnom.
Ovaj nevjerojatan muzej suvremene umjetnosti broji više od 500 skulptura koje su prikaz stvarnih ljudi. Protežu se između Cancuna, Isla Mujeresa i Punta Nizuca, a jedan od zaslužnih za njihovo postavljanje od 2009. i kasnije upravo je spomenuti Britanac Taylor. Na otprilike 10 metara dubine i pričvršćene za morsko dno, skulpture predstavljaju povezanost mora i ljudi. Ljudskog su oblika, no napravljene od posebnog materijala, dijelom industrijskog, a dijelom organskog. Cilj mu je poticati rast koralja i privlačiti morski svijet. Muzej se može posjetiti noću i danju.
Inspiriran meksičkom MUSA-om, ovaj muzej sadrži preko 300 skulptura ljudi iz stvarnog života, a autor svih njih upravo je Jason deCaires Taylor. Osnovan s ciljem da se osvijesti značenje brige o okolišu i klimatskih promjena, ovaj je muzej ujedno i dodatno morsko stanište koje pomaže očuvanju podmorja u Kanarskim otocima. „Prelazak Rubikona“ jedna je od instalacija u muzeju, a prikazuje 35 figura koje hodaju prema zidu i ulazu. Riječ je o simboličnom prikazu dviju stvarnosti, pri čemu ulaz simbolizira upravo ulaz u Atlantski ocean. Ovaj se muzej može razgledati samo s ronilačkom opremom.
U napuljskom zaljevu, nedaleko od luke Pozzuoli, leži potopljeni grad Baia. Nekada popularno kupalište i odmaralište, danas je dom nekoliko atraktivnih lokacija koje ronioci mogu posjetiti. Dodirnite podni mozaik iz 8. stoljeća, pogledajte mramorne skulpture nimfi i obiđite ruševine Ville a Protiro. Naravno, ruševine i mozaici su originali, no skulpture su replike. Originali se čuvaju u dvorcu-muzeju ponad podvodnog parka, koji možete obići nakon ronjenja, snorklanja ili ture u čamcu prozirnog dna.
Inspirirani meksičkom MUSA-om, Francuzi su odlučili poduprijeti podvodni život vlastitim muzejima skulptura. Osim Canessa i Korzike, i Marseille je postavio instalacije koje privlače morsku floru i faunu. Napravljene su od posebnog cementa koji ne sadrži željezo, ali sadrži supstrate koji hrane ribe. Na samo pet metara dubine, muzej je pogodan i za plivače, iako se preporučuju maske. Posjetite Posejdona i njegove morske nimfe ili razgledajte zanimljive skulpture riba te promotrite koji su se sve oblici života pod vodom nastanili na njima te tako stvorili jednu posve novu i neobičnu umjetnost.
Nekoliko kilometara od popularnog Florida Keysa, ali još uvijek u plitkom moru, Shipwreck Trail nudi lekciju iz povijesti koja se proteže kroz nekoliko stoljeća. Devet olupina predstavlja tri perioda povijesti Florida Keysa: europsko kolonijalno, američko i moderno. Najstariji je brod „San Pedro“ koji je napustio Havanu i krenuo prema Španjolskoj. Prenosio je srebrne kovanice i fini kineski porculan, no nikada nije stigao na odredište jer ga je potopio uragan. Najmlađi od brodova je Thunderbolt, izgrađen tijekom Drugog svjetskog rata i namjerno potopljen 1986.
SAZNAJ VIŠE: Virtualni muzeji – otputujte u svijet najbolje svjetske umjetnosti
Naslovna fotografija: Musa Mexico
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
Događanje na rivi
SAVRŠEN DAN U PRIRODI
Vrhunske ideje
Mirna mediteranska oaza
SREDNJOVJEKOVNI BARBAN
Čudesni Šibenik
Praznik rada u prirodi
Skok preko granice
Ponovno u fokusu javnosti
MEDITERANSKA LJEPOTICA