KAKVA PRILIKA!
Aktivnosti
Nedaleko od Zagreba nalazi se ova savršeno tirkizna rijeka kojoj ne trebaju filteri ni fotošop! Šetnja uz nju je poput meditacije uz pjev ptica
Na prvu vam se učini da je riječ o nekom efektu. Možda odbljesku sunca, koje je proteklog vikenda baš nesmiljeno grijalo središnju Hrvatsku. Onda napravite korak, pa još dva, krenete dalje i shvatite: ova ljepota je stvarna. Tirkizna rijeka koja se lijeno kotrlja koritom, okružena zelenilom drveća, otkriva nevjerojatnu paletu zeleno-plave boje s koje je teško skrenuti pogled. Najbolje je potpuno joj se prepustiti, uživati u pjevu ptica i potpuno isprazniti glavu od svakodnevnih briga i obveza. Baš je takav efekt na nas imala rijeka Slunjčica.
IZLET NA KOJEM JE LJEPOTA SLUNJČICE ZASJENILA ČAK I RASTOKE
Slunj je grad na Kordunu, u Karlovačkoj županiji, nadaleko poznat po prirodnoj atrakciji za koju većina dobro zna: slikovitim Rastokama. Lani je Slunj proglašen jednim od najljepših europskih sela, a razigrane slapove na kojima, prema legendi, plešu vile svakodnevno obilaze turisti kako iz Hrvatske, tako i iz svijeta. Prilikom našeg travanjskog posjeta vidjeli smo, primjerice, veliku grupu iz Japana.
No, na kraju dana, u kojem smo obišli Rastoke, a kasnije i prošetali uz Slunjčicu, tirkizna je rijeka u našim očima odnijela pobjedu. Jedno je to od mjesta o kojem poželiš svima ispričati, istovremeno želeći da ga nitko ne otkrije, da ostane lijepo i mirno kakvo je danas.
STAZA DO IZVORA SLUNJČICE KREĆE GOTOVO IZ CENTRA GRADA
Za istraživanje Slunjčice najpopularniji je izbor šetnica koja vodi od centra Slunja do njezina izvora. Pronaći ćete ju ako parkirate u centru mjesta, na glavnom gradskom trgu Zrinskih i Frankopana. Od tamo vam se valja spustiti prema rijeci, gdje ćete se odmah spojiti na šetnicu. Njezina je ukupna duljina oko 7 kilometara, a nije kružna, pa se možete okrenuti i vratiti kad god vam odgovara. Voda je bistra, gotovo prozirna, oduševljava čistoćom i nijansama koje stvara u kombinaciji s drvećem koje ju okružuje i blistavim suncem koje je obasjava.
PUT JE RAVAN, TRAVNAT, UREĐEN S NIZOM KLUPICA I MJESTA ZA ODMOR
Mi smo joj pristupili iz smjera Starog grada Slunja, koji se nalazi na lijevoj obali rijeke. Velebna je to utvrda koja se prvi put spominje 1322. godine. Danas je u zapuštenom stanju, no u planu je njezina obnova. Nadamo se da će se to ostvariti, jer se lokacija tik uz rijeku i nevjerojatan pogled koji se iz nje pruža čine zaista neprocjenjivim.
Prelazimo na desnu stranu rijeke preko Moćanovog mosta i na stazi smo! Put uz rijeku travnat je, ali uređen, s nizom poučnih tabli, klupica i stolova za odmor. Posebno je fascinantan pjev ptica koji nas je cijelim putem pratio. Raspjevane krošnje svjedoče o bogatstvu faune i činjenici da je priroda ovdje, uistinu, još uvijek netaknuta.
CIJELA STAZA DO IZVORA DUGA JE 7,5 KILOMETARA, ALI AKO NEMATE VREMENA PROĐITE BAREM DIO
Odlučite li prošetati skroz do izvora, proći ćete 15-ak kilometara (7,5 po smjeru) i za to će vam trebati nekoliko sati. Ovisno, dakako, o pauzama i tome koliko ćete vremena potrošiti na fotografiranje ljepote oko sebe. Čvrsta obuća je obavezna, kao i dovoljno vode i kakav zalogaj u ruksaku jer sve do povratka u Slunj nećete imati priliku negdje kupiti hranu i piće. Izvor Slunjčice nevjerojatno je tirkizno jezerce, gotovo sasvim prozirno, a smješteno je u, kako mu službeno tepaju, “stjenovitom amfiteatru”.
Ako nemate dovoljno vremena ili vam je 15 kilometara previše, ne odustajte od izleta. Tirkizna ljepota dočekat će vas već na početku šetnje i isplati se odvojiti vrijeme za nju, koliko god ga imali na raspolaganju.
DVOSTRUKI ŽIVOT SLUNJČICE: PRIJE NEGO IZAĐE NA POVRŠINU TEČE POD ZEMLJOM I NOSI DRUGO IME
Slunjčica izvire 6,5 kilometara južno od Slunja, na nadmorskoj visini od 240 metara. Upravo ona stvara čaroliju i slapove koje znamo kao Rastoke. Nedaleko od Rastoka ulijeva se u Koranu, koja nastavlja svoj put prema Karlovcu i ušću s Kupom. Kako se navodi na jednoj od poučnih tabli uz stazu, Slunjčica, kao i većina krških rijeka, vodi dvostruki život. U jednom dijelu teče na površini i stvara prekrasne prizore, u drugom propada u ponor negostoljubivog krša.
U njezinom nadzemnom toku znamo ju kao Slunjčicu, kad ponire pod zemlju nosi ime Lička Jesenica. Njezin tok pod zemljom dug je 16,5 kilometara, ima nekoliko pritoka i daleko od dnevnog svjetla ima nekoliko pritoka i stvara kaskadna jezerca.