
Skrivena ljepota Like
Najveći grad u Hercegovini i peti najveći u BiH, Mostar je jedna od najposjećenijih destinacija ove zemlje. Omiljeno je odredište i brojnim turistima koji u njega dolaze s hrvatske obale. Jedno je sigurno, gotovo svi koji ga posjete, iz njega odlaze zaljubljeni u njegovu arhitekturu, opuštenost, nenametljivi šarm i bogatu prošlost kojom se ponosi. Njegov je simbol i najljepša razglednica Stari most na Neretvi, koji je pod zaštitom UNESCO-a, kao i stari dio grada koji ga okružuje. Kako bi sačuvali taj status, ali i ljepotu svog grada, u Mostaru uskoro uvode neka nova pravila.
Mostar planira uvesti brojače turista u staroj gradskoj jezgri i brojne promjene uvrstiti u revidirani Plana upravljanja tim dijelom grada s UNESCO-om kako bi ovo područje ostalo na listi zaštićene svjetske baštine, piše Klix.ba. Taj novi plan uključivat će pravila kojih se svi moraju pridržavati. Tako će, piše Klix.ba, biti propisan samo jedan dozvoljeni izgled tendi. To će biti one u boji bijele kave, koje su postavljene u suradnji s gradom. Svi ostali morat će ih promijeniti.
Još jedna promjena odnosit će se na izgled kanti za smeće. Radi se na projektu izmjene postojećih, koje će biti zamijenjene onima koje se uklapaju u povijesni ambijent. Problem su i neugodni mirisi koji se iz njih šire, pogotovo ljeti kad u Mostaru temperatura zna prijeći i 40 stupnjeva. To će se riješiti češćim odvozom, pa će se tako otpad iz stare jezgre skupljati dva puta dnevno. U planu je i postavljanje kamera zbog sigurnosti, kao i brojača turista po uzoru na Dubrovnik. „To je važno zbog sigurnosti i slučaja eventualne evakuacije, te kako bi se točno znalo koliko po propisima u jednom trenutku ima ljudi na Starom mostu ili na prostoru starog grada,“ prenosi Klix.ba riječi nadležnih.
Mostar je grad koji bi svatko trebao posjetiti barem jednom u životu. Ime je dobio ime po “mostarima”, čuvarima mostova, tako da su mostovi oduvijek važan dio njegova identiteta. U vrijeme rata 1993. srušen je originalni Stari most, izgrađen 1566. po nalogu sultana Sulejmana. Obnovljen je 2004. pri čemu je većinom korišten originalni kamen izvađen s dna rijeke. Nakon obnove, došao je pod zaštitu UNESCO-a. Ova prekrasna kamena građevina duga je 28,7 metara i široka 4 metra, s lukom od 21 metra, a kad se promatra s odrazom u Neretvi izgleda kao krug koji simbolizira život. Nedaleko od Starog, smjestio se i manji most sličnog izgleda, nazvan Kriva ćuprija.
Osim Starog mosta, u ovom divnom gradu obiđite i kule, koje čuvaju most s obje strane: Halebija, Herceguša i Tara, u kojoj se nalazi i Muzej Starog mosta. Na istočnoj strani Starog mosta smjestila se možda i najživopisnija uličica u gradu. To je Kujundžiluk, stara cesta s kamenjem iz 16. stoljeća. Tu su i impresivne džamije i minareti, kao i nekadašnja kožarska radnja Tabhana. Najstarija očuvana turska kuća u Mostaru je Kajtazova kuća, izgrađena 1520. godine. Jedan od prepoznatljivih simbola u vizuri grada je i Zvonik mira Franjevačkog samostana. Visok je 107,2 metara, moguće se popeti na vrh i uživati u nevjerojatnom pogledu na cijeli grad iz ptičje perspektive. To je tek dio atrakcija kojima se ovaj prekrasan grad ponosi, a kojem ćete se, jednom kad ga upoznate, uvijek rado vraćati.
Skrivena ljepota Like
Skok preko granice
Slavonski div od hrasta
Kad jugo podivlja...
Kvizovi
Bez vize, ali...
Grad po mjeri pješaka
Sjajne vijesti!
Luksuz novog doba
GRAD POD POSEBNIM MJERAMA
Filmska akcija uživo
Dirljiv čin zajedništva
Gubitak za čovječanstvo
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
BESPLATAN ULAZ DO 13 SATI