'Tekući pilav'
Aktualnosti
U ove europske gradove turisti više nisu dobrodošli! Stanovnici ih tjeraju vodenim pištoljima i jasno poručuju da ne dolaze
Sjećate li se vremena kada su mnogi sanjali da će pandemija otvoriti vrata novom obliku turizma temeljenom na održivom razvoju i izbjegavanju prevelikih gužvi? Taj san davno je nestao, a masovni turizam se vratio i sa sobom donio stare, dobro poznate probleme s kojima se tijekom ljetne sezone suočavaju i brojni hrvatski gradovi i otoci. Ipak, neke destinacije ne žele pružiti dobrodošlicu svim turistima pa uvelike ograničavaju broj posjetitelja ili povećavaju turističke pristojbe kako bi se suočile s prevelikom navalom. Neki čak i jasno poručuju ljudima da ne dolaze. U nastavku donosimo popis gradova u kojima lokalno stanovništvo sve glasnije izražava nezadovoljstvo zbog pretjeranog turizma i apelira na promjene koje će im omogućiti kvalitetniji život.
U BARCELONI VODENIM PIŠTOLJIMA TJERALI TURISTE
Barcelona, jedan od najljepših i najposjećenijih gradova u Španjolskoj, prošlog je tjedna dospjela na međunarodne naslovnice kada je skupina prosvjednika prskala turiste vodenim pištoljima. Uzvikujući “Turisti idite kući” i “Barcelona nije na prodaju”, prosvjednici su marširali ulicama, izražavajući nezadovoljstvo zbog naglog porasta troškova života i cijena stanova, koje pripisuju pretjeranom turizmu u svom gradu.
Ovaj incident nije izoliran slučaj, već dio sve većeg nezadovoljstva lokalnog stanovništva u mnogim popularnim turističkim destinacijama diljem svijeta. Mnogi građani Barcelone osjećaju da masovni turizam narušava kvalitetu njihovog života, dok su cijene nekretnina postale astronomski visoke i neprihvatljive za većinu stanovnika.
„TURISTI, PRESTANITE SE NAPIJATI I PUŠITI TRAVU!” NEOBIČNA KAMPANJA KOJOM MOLE POSJETITELJE DA NE DOLAZE U AMSTERDAM
Amsterdam je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Europi, a godišnje ga posjeti na milijune turista iz cijelog svijeta. Međutim, sa sve većom gužvom i prenatrpanim ulicama, grad se suočava s brojnim izazovima pa su gradske vlasti odlučile smanjiti pritisak i očuvati njegovu autentičnost. Naime, nizozemska prijestolnica prošle je godine pokrenula neobičnu turističku kampanju s ciljem da zamoli određene posjetitelje da se drže podalje od grada. Ova kampanja je usmjerena na obeshrabrivanje turista koji planiraju doći u Amsterdam kako bi se zabavili, a posebno se fokusira na turiste iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Grad želi promijeniti svoju percepciju u javnosti te se usredotočiti na svoju bogatu povijest, živahnu gastronomsku scenu i ljubav prema umjetnosti. Stoga je pokrenuta kampanja kako bi se razuzdani turisti obeshrabrili od posjeta, jer Amsterdam više ne želi biti poznat kao središte zabave, seksa, droge i rock’n’rolla.
VENECIJA OVOG LJETA TESTIRALA SUSTAV NAPLATA ULAZNICA U IZNOSU OD 5 EURA, SLJEDEĆE LJETO NAJAVLJUJU POVEĆANJE CIJENA
Venecija je jedan od najposjećenijih svjetskih gradova, njezini bajkoviti kanali, raskošne palače i romantične vožnje gondolom privlače turiste iz cijelog svijeta. No, kao i brojni takvi gradovi, i Venecija se suočila s problemom „prekomjernog turizma”, odnosno većeg broja gostiju nego što gradska infrastruktura može podnijeti i turizam se počeo negativno odražavati na kvalitetu svakodnevnog života stanovnika.
Ovog je ljeta Venecija započela s testiranjem sustava naplate ulaznica za posjetitelje, pri čemu je ulaz u grad iznosio 5 eura. Međutim, kako nisu postigli očekivane rezultate, gradske vlasti najavile su povećanje cijene na 10 eura sljedećeg ljeta. Prema izjavama iz Grada, prikupljeni novac od ulaznica planira se preusmjeriti u održavanje gradske infrastrukture. Cilj je olakšati život lokalnom stanovništvu, smanjiti gužve, ali i poboljšati uslugu za posjetitelje. Ovaj korak predstavlja dio šire strategije za očuvanje Venecije kao kulturnog i turističkog središta, istovremeno štiteći njezine stanovnike i povijesnu baštinu.
VELIKI PROSVJEDI U MALAGI, STANOVNICI POZIVAJU VLASTI DA OGRANIČE BROJ TURISTA I SMJEŠTAJA U GRADU
Stanovnici Málage, španjolskog grada poznatog po svojoj bogatoj kulturi i povijesti, prošlog su mjeseca marširali ulicama uzvikujući “Málaga za život, a ne za preživljavanje”. Njihov prosvjed bio je usmjeren protiv pretjeranog turizma koji, kako tvrde, uništava lokalno tržište nekretnina.
“Ljudi koji rade u turizmu ne mogu si priuštiti stanarinu u vlastitom gradu. Sve dok se na stanovanje gleda kao na utrživu imovinu, neće biti rješenja,” izjavio je Curro Machuca, član sindikata stanara Malage za The Guardian. Aktivisti naglašavaju da oslanjanje na turizam nije održivo te pozivaju na promjene. Sada se apelira na španjolsku vladu da uvede ograničenja za turistički smještaj kako bi zaštitila stanovnike i omogućila im dostojan život u njihovom gradu.