
SVI STE POZVANI
Vila La Leopolda, fascinantna nekretnina na Azurnoj obali, ima status povijesnog spomenika i već desetljećima pripada istoj obitelji
Raskošne kuće, vile, ljetnikovci i palače oduvijek plijene pažnju, kako svojim zanimljivim arhitektonskim rješenjima, tako i luksuzom koji najčešće skrivaju njihovi zidovi. Među njima se jedna nekretnina ipak ističe. Najskuplja kuća na svijetu ne nalazi se u Hollywoodu, nije u vlasništvu javnosti poznate osobe, ne postoje fotografije njezine unutrašnjosti. To je vila La Leopolda, koja se nalazi na Azurnoj obali, u mjestu Villefranche-sur-Mer, smještenom između Nice i Monaka.
Vila Leopoldina, čija se vrijednost procjenjuje od konzervativnih pola milijarde eura pa sve do više od milijardu, definitivno je jedna od najskupljih i najluksuznijih rezidencija na svijetu. Točnu vrijednost teško je znati jer nije u prodaji, no stručnjaci za nekretnine, na temelju ekskluzivne lokacija, prostranosti i popratnih sadržaja, procjenjuju ranije spomenute iznose.
Najskuplja kuća na svijetu prostire se na više od 8 hektara zemljišta i obuhvaća unutarnji prostor od otprilike 2.700 četvornih metara. Svojim elegantnim pročeljem i klasičnim dizajnom odražava bogatu povijest i sofisticiranost. Posebno su fascinantni vrtovi koji ju okružuju. U njima raste više od 1.500 stabala maslina, čempresa, limuna i naranči, a cijeli je prostor uređen poput najljepših botaničkih vrtova.
Sama nekretnina ima, naravno, pogled na more, a uključuje glavnu rezidenciju i nekoliko pomoćnih objekata. Ima bazene, sportske terene, nekoliko prostranih terasa s pogledom na more, a u njoj je uređeno 19 luksuznih spavaćih soba, svaka s vlastitom kupaonicom, velikim prozorima i pogledom na more ili vrt.
Iako javne fotografije interijera gotovo i ne postoje, zna se da je unutarnje uređenje jednako raskošno kao i vanjsko. Vila La Leopolda ima vlastitu kino dvoranu, prostranu knjižnicu i nekoliko salona za primanje gostiju. Podovi su mramorni, na stropovima su kristalni lusteri, a na zidovima vrijedne umjetnine. Održavanje kuće i cijelog imanja iznimno je skupo i zahtjevno, pa je tako poznato da je samo za njegu okoliša angažirano više od 50 vrtlara.
Vila La Leopolda izgrađena je početkom 20. stoljeća za belgijskog kralja Leopolda II., po kojem je i dobila ime. Kasnije je mijenjala vlasnike, da bi ju 1987. godine kupio bankar sirijskog podrijetla Edmond Jacob Safra. Nakon njegove smrti, vila je pripala njegovoj supruzi Lily Safra.
Ona je 2008. godine prihvatila ponudu ruskog milijardera Mihail Prokhorova na 370 milijuna eura, plus 19,5 milijuna za namještaj iz vile. Nakon što izbila financijska kriza, Prokhorov se povukao iz posla i propao mu je polog od 39 milijuna eura. Vila je tako i dalje u rukama obitelji Safra. Lily Safra preminula je 2022. godine i vila je ostala u posjedu njezinih nasljednika, a detalji o eventualnoj prodaji ili novim vlasnicima nisu javno objavljeni. Vila La Leopolda registrirana je kao francuski povijesni spomenik i poslužila je kao scenografija za nekoliko poznatih filmova.
SVI STE POZVANI
CRNA OVCA
omiljena proljetna slastica
paprene cijene
Kvizovi
ZABAVA JE ZAGARANTIRANA
ODVAŽAN POTEZ
Arhitektonsko čudo
ČUDO U SUSJEDSTVU
LJEPOTA U SUSJEDSTVU
IZGLEDA IMPRESIVNO
MJESTO SJEĆANJA I NADE
SPOMENIK RECIKLIRANJU
ARHITEKTONSKO ČUDO
POZNATI SVJETSKI BREND