Hrvatski trag u Europi

Je li ovu europsku državu stvarno osnovao Hrvat? I danas nosi njegovo ime, a dan njegove smrti nacionalni je praznik

Europa je jedan od manjih svjetskih kontinenata, ali i mjesto ogromne baštine i bogate povijesti. Formalno ima 44 priznate države, te još šest nepriznatih, a 27 zemalja su članica Europske Unije. No znate li da postoji europska država koju je osnovao Hrvat? To je San Marino, jedna od najmanjih država Europe, koja se nalazi na Apeninskom poluotoku, okružena teritorijem Italije. San Marino je treća najmanja država, manji su samo Vatikan i Monako, a njegova je površina oko 61 četvorni kilometar.

KLESAR MARIN S RABA PRVI JE IZGRADIO KAPELU I SAMOSTAN OKO KOJIH SE RAZVIO GRAD, PA I DRŽAVA

No, kakve veze ima San Marino s Hrvatskom, odnosno Hrvatima? Osnivanje San Marina povezuje se s klesarom Marinom s otoka Raba. Naime, Marin je napustio Rab tijekom vladavine cara Dioklecijana i zaputio se prema Riminiju u Italiji kako bi sudjelovao u gradnji tog grada. Uskoro je bio prisiljen napustiti Rimini i pronaći utočište na planini Monte Titano. Na tom mjestu izgradio je kapelu i samostan, koji su kasnije postali središnja jezgra države nazvane po njegovu imenu. Umro je 3. rujna 301. godine, a taj dan u San Marinu slave kao državni praznik. Priča o osnivanju navedena je, među ostalim, i na službenim turističkim stranicama San Marina.

BISER UNUTRAŠNJOSTI POLUOTOKANajljepši i najočuvaniji dvorac u Istri mjesto je na kojem povijest susreće sadašnjost, a njegove debele zidine kriju stoljetne tajne i legende
Nastavi čitati

NIJE ČLANICA EU, NEMA VOJSKU, ALI IMA NAJSTARIJI PISANI USTAV NA SVIJETU

San Marino se često smatra državom s najstarijim pisanim ustavom na svijetu. Njihov ustav, poznat kao “Statuti San Marina,” datira iz 1600. godine i smatra se i dalje važećim. Nadalje, ova zemlja ubraja se među rijetke na svijetu koje ne posjeduju vlastitu vojsku. Umjesto toga, obrana zemlje povjerena je talijanskim oružanim snagama putem posebnog sporazuma o zaštiti. Nema izlaz na more, kao ni vlastitu zračnu luku. San Marino nije član Europske Unije, ali  je usvojio euro kao svoju službenu valutu.

SAN MARINO SE SUOČIO S BROJNIM NAPADIMA, ALI NIKAD NIJE OSVOJEN

Kroz svoju bogatu povijest, država San Marino suočila se s mnogim invazijama, ali je uvijek uspjela sačuvati svoj suverenitet. Pretrpjela je razne pokušaje napada tijekom 16. i 18. stoljeća, a čak su i napoleonske trupe poštovale njezinu autonomiju i ponudile San Marinu ekonomske ustupke, prepoznajući ga kao značajan politički entitet na karti Europe. Danas, tri karakteristične kule starog grada, koje se također nalaze na državnom grbu, služe kao simbol njegove nepokolebljive otpornosti. Zemlja očarava posjetitelje svojim srednjovjekovnim utvrdama, elegantnim tornjevima i grandioznim gradskim zidinama.

Aktualno

Pročitajte još