Dnevni atlas

Koje mjesto se može pohvaliti najčišćim zrakom na svijetu? Postaja za praćenje kvalitete zraka ovdje pokazuje minimalna onečišćenja, kao nigdje drugdje na Zemlji

Uz krševitu obalu sjeverozapadne Australije, na dijelu svijeta koji mnogi zovu njegovim samim krajem, smjestio se usamljeni, pomalo divlji rt Grim. Pod tim ga imenom zna ostatak svijeta, no domoroci su ga davno nazvali Kennaook. Dvojno ime službeno je prihvaćeno tek prije dvije godine. Izolirani položaj ovog poluotoka u australskoj državi Tasmaniji čini ga po mnogočemu jedinstvenim i neobičnim, no priskrbio mu je i titulu koju bi mnoge zemlje poželjele. Cape Grim područje je s najčišćim, najmanje zagađenim zrakom na svijetu!

El Hierro
DIVLJE LICE KANARAVulkanski otok koji se odbio prilagoditi turistima: krajolik je taman i dramatičan, podmorje bogato životom, a na cestama postoji samo jedan semafor
Nastavi čitati

PRIRODA NEISKVARENA LJUDSKOM RUKOM I INDUSTRIJALIZACIJOM

More zapadno od Tasmanije najduže je neprekinuto prostranstvo oceana na planeti. Do ovog “ruba svijeta” stigne malo putnika, no oni koji uspiju otkrit će dramatične litice, visoravni s visokom, zlatnom travom i plaže s crnim pijeskom, koje kao da prkose zelenim poljoprivrednim zemljištima na vrhovima brda udaljenijim od mora. Ovo je mjesto čiste, sirove, ljudskom rukom neiskvarene prirodne ljepote.

Na rtu je postavljena postaja za praćenje kakvoće zraka koja je pod upravljanjem Australskog Meteorološkog zavoda, a koja pokazuje minimalna onečišćenja, kao nigdje drugdje na Zemlji. Postaja je osnovana 1976. godine i od tada radi bez pauze. Podaci s rta Grim intenzivno su korišteni u procjenama klimatskih promjena i oštećenja ozona

Snijeg, mir i tišinaMjesta u Hrvatskoj koja zimi izgledaju kao iz bajke: imamo pet sjajnih ideja za opušten i nezaboravan vikend izlet
Nastavi čitati

OSIM AUSTRALSKE OBALE, RTU JE NAJBLIŽE KOPNO JUŽNI VRH ARGENTINE

Sam položaj ovog rta je neobičan, osim australskog tla najbliže kopno mu nije Afrika, već južni vrh Argentine. Prvi ga je “otkrio” i ucrtao na karte Matthew Flinders u prosincu 1798., koji mu je i dao današnje ime. Rt su ranije nastanjivali tasmanijski aboridžini. Lokacija je u prvoj polovici 19. stoljeća bila poprište velikog masakra u kojem je njih 30 bilo ubijeno od strane četiri lokalna pastira.

ATMOSFERSKA POSTAJA POSTAVLJENA JE 1976. I VEĆ DESETLJEĆIMA PRIKUPLJA PODATKE

Atmosferska postaja Cape Grim Baseline Atmospheric Pollution Station postavljena je na vrhu litice 1976. godine. Desetljećima je prikupljan i analiziran sastav netaknutog zraka na koji ne utječu onečišćenja kao što su ispušni plinovi i industrijski dim i pare. Vjetrovi, koji na rtu redovito pušu i dosežu brzinu i od 180 kilometara na sat, dolazeći do njega prelaze tisuće kilometara preko oceana, a ne prelaze preko gradova i urbanih područja. Sve to čini ovaj zrak savršeno čistim i nezagađenim.

DIVLJE VJETROVE ISKORIŠTAVA JEDNA OD NAJVEĆIH VJETROELEKTRANA NA SVIJETU

Ove divlje vjetrove iskorištava jedna od najvećih vjetroelektrana na svijetu, Woolnorth Wind Farm. Nalazi se na 84 metra nadmorske visine i pruža prekrasne poglede na okolicu, no za uživanje u njima treba istrpjeti i žestoke nalete vjetra. Turisti mogu posjetiti farmu i uživati u pogledu na valove koji se razbijaju u obali, dok udišu najčišći zrak na svijetu. Kad se doznalo za savršenu čistoću zraka s Cape Grima, javili su se ronioci pa se uzorci sada često doniraju za punjenje ronilačkih boca diljem Australije i svijeta.

POSTAJA JE VAŽNA U SVJETSKIM ISTRAŽIVANJIMA KLIMATSKIH PROMJENA

Postaja također igra sastavnu ulogu u svjetskim istraživanjima klimatskih promjena, bilježeći oštećenje stratosferskog ozona kao i vrijedne informacije o vremenu i klimi kao što su temperatura, količina oborina, vjetar, vlažnost i sunčevo zračenje. Ta su mjerenja posebno važna jer definiraju kako se sastav globalne atmosfere promijenio i kako se nastavlja razvijati.

Aktualno

Pročitajte još