
PROSLAVA U SPLITU
Mistični podzemni svijet oduvijek je fascinirao ljude. Što se točno događa metrima, kilometrima ispod naših nogu, koje prirodne sile djeluju duboko pod zemljom? Danas o tome, srećom, možemo doznati puno u nekoj od brojnih otkrivenih pećina, jama i špilja diljem svijeta, pa i Hrvatske. No znate li koja je najdublja jama u Hrvatskoj? To je Lukina jama na Velebitu, koja spada i među najdublje na svijetu, a krije brojne zanimljivosti!
Sustav Lukina jama – Trojama najokomitija je jama svijeta, a s dubinom od 1431 metar i najdublja jama Dinarida. Nalazi se u strogom rezervatu prirode Hajdučki i Rožanski kukovi, u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit. Ulaz u Lukinu jamu smjestio se na 1 438 metara nadmorske visine. Otkrili su je slovački speleolozi 1991. godine, a u tom je trenutku bila deveta najdublja jama svijeta. Danas je otkriveno nekoliko novih i nalazi se na 14. mjestu najdubljih svjetskih jama. Ime je dobila po Ozrenu Lukiću, kojem je nadimak bio Luka, speleologu koji je poginuo u domovinskom ratu na Velebitu.
Sustav jame oblikovan je korozijskim i erozijskim djelovanjem vode tisućama godina. Na stranicama Nacionalnog parka Sjeverni Velebit opisuju neka od istraživanja koja su se u jami provodila. „Tijekom istraživanja 2011. godine, u jamskom sustavu Lukina jama – Trojama ustanovljena je prisutnost leda do dubine od 560 m ispod razine današnjih ulaza, što je trenutačno lokacija s najdublje zabilježenim ledom u speleološkim objektima na svijetu.
Jednogodišnja istraživanja mikroklimatskih uvjeta pokazala su izuzetnu stabilnost mikroklimatskih uvjeta na većim dubinama, dok su na manjim dubinama u posljednjih 20 godina u jamama sjevernog Velebita zabilježene značajne promjene u količinama ledenih naslaga; to je još jedna potvrda recentnih klimatskih promjena“, navodi se na stranici nacionalnog parka.
Značajno je i otkriće siga na većim dubinama, na 945 metra, a Lukina jama poznata je i po istraživanjima dubokih sifonskih jezera. Prvi uron odvio se 1994., a nastavili su se u narednim godinama i svaki je put zaronjeno do većih dubina. 2013. godine izmjerena je današnja dubina od 1431 metar, a tom je prilikom napravljen i detaljan topografski nacrt u mjerilu 1:500. Snimljen je video materijal, prikupljena fauna i uzorci sedimenta za analizu, i sve to u jednoj od tada najzahtjevnijih ekspedicija u svijetu.
PROSLAVA U SPLITU
Kvizovi
Grad s četiri lica
PREKRASNO UTOČIŠTE
zdravlje rijeka
PA PRESLATKA JE!
ČUDO PRIRODE
Zelena strana Osijeka
Nevjerojatan putnički rekord
ZBILJA JOJ NEMA KRAJA
ZANIMLJIV POPIS
NIJE U DUBROVNIKU!
Sad je ima, sad je nema...
LJEPOTA NA JUGU
IZUZETNO DIVNA ZEMLJA