'Tekući pilav'
Preporuke
Najdublja i jedna od najljepših špilja hrvatskog krša svjedok je moći vode i snage prirode, a turisti ju posjećuju već više od 100 godina
Mistični podzemni svijet oduvijek je fascinirao ljude. Što se točno događa metrima, kilometrima ispod naših nogu, koje prirodne sile djeluju duboko pod zemljom? Danas o tome, srećom, možemo doznati puno u nekoj od brojnih otkrivenih pećina, jama i špilja diljem svijeta, pa i Hrvatske. Jedna od fascinantnijih hrvatskih špilja otvorenih za turiste je Lokvarka, najdublja turistički uređena špilja u Hrvatskoj. Mnogi ju nazivaju najljepšom spiljom hrvatskog krša, a krije brojne tajne i fascinantne prizore. Špilja Lokvarka neka se svakako nađe na vašem popisu kad sljedeći put krenete put Gorskog kotara!
OTKRIVENA JE, KAO ŠTO TO OBIČNO BIVA, SASVIM SLUČAJNO
Špilja Lokvarka nalazi se, kako joj ime i da naslutiti, nedaleko od mjesta Lokve i poznatog Lokvarskog jezera. Smještena je na padini šumovitog brijega Kamenitog vrha, a od centra Lokava do nje treba tek 10, 15 minuta hoda, odnosno nešto više od kilometra. Otkrivena je, kako to obično biva, sasvim slučajno. Bilo je to 1911. prilikom iskopavanja kamena vapnenca, nakon čega je krenulo speleološko istraživanje.
Nije se oduvijek zvala kao danas. Geolog koji ju je prvi istražio, Josip Poljak, nazvao ju je Lipa. Ime je kasnije promijenjeno jer se špilja ne nalazi na brdu Debela lipa, već na Kamenitom vrhu. Upravo je ovaj geolog-istraživač prvi utvrdio da je “jedna od najljepših spilja hrvatskog krša”.
UREĐENA JE I OTVORENA ZA POSJETITELJE OD DAVNE 1912. GODINE
Samo godinu dana nakon što je otkrivena, već 1912., špilja je uređena za posjetitelje. Proširen je ulaz i postavljena su tri stepeništa. Paralelno s posjetima odvijalo se sustavno istraživanje flore i faune špilje, a 1935. dobila je i električnu rasvjetu. Posjetiteljska infrastruktura u nekoliko je navrata obnavljana, a lokalitet je 1961. proglašen i geomorfološkim spomenikom prirode.
Lokvarka je, danas se zna, smještena na mjestu presijecanja dva značajna rasjeda, delničkog rasjeda i rasjeda Debele lipe. Nastala je korozivnim djelovanjem vode duž pukotine u procesu koji je započeo prije oko 2 milijuna godina, a završio prije oko 100.000 godina.
MOĆ PRIRODE VIDLJIVA NA SVAKOM KORAKU
Rezultat moći prirode možemo vidjeti i danas. Duljina zasad otkrivenog dijela spilje iznosi 1179 metara, a dubina 275 metara. Objekt ima šest etaža, koje se nazivaju galerijama, od kojih je posljednja otkrivena tek krajem 90-ih godina 20. stoljeća. Za turistički posjet otvorene su četiri etaže, dok su ostale pristupačne samo speleolozima. Nakon ulaska, posjetitelj se spušta 70 metara pod zemlju, okružen fascinantnim špiljskim detaljima. Slijede galerije, stupnjevito položene jedna ispod druge, prepune rasjeda, pukotina i drugih neobičnih oblika.
U proljeće i u vrijeme velikih kiša, moguće je doživjeti vodno bogatstvo Lokvarke jer sa stropa kapa voda i probija se kroz kamen, stvarajući potočiće koji se slijevaju na niže etaže. Špilja je otvorena vikendom, s ulazima u 11, 13 i 15 sati. Pojedinačna ulaznica stoji 12 eura, a grupna 10 eura. Čak i ljeti u Lokvarku valja ići dobro odjeven. Temperatura je od 7 do maksimalno 9 stupnjeva, a vlažnost zraka 100 posto.
POSJETITE LOKVE, GOLUBINJAK, PROŠETAJTE UZ LOKVARSKO JEZERO…
Izlet i obilazak špilje svakako upotpunite s istraživanjem prekrasnog Gorskog kotara i svih ljepota koje krije. Posjetite Lokvarsko jezero, koje je odnedavno opet puno vode. Ono je nepravilnog, duguljastog oblika, dugo dva i pol kilometara, a staza koja ga okružuje proteže se na 17 kilometara. Umjetno jezero izgrađeno je u radnim akcijama od 1952. do 1955. i zaustavljanjem rijeke Lokvarke.
U čast omladinaca koji su radili na njemu, njih više od 25 tisuća, nekada je nosilo ime Omladinsko jezero. U blizini se nalazi i prekrasna park šuma Golubinjak, površine 52 hektara. Njezino su najveće bogatstvo guste šume i kombinacija drvenih gorostasa i različitih formacija stijena. Tu je i prekrasni kanjon Kamačnik, a i brojni slikoviti gradovi Gorskog kotara koji vas čekaju otvorenih ruku i s osmjehom na licu.