zaštitnik grada Karlovca
Guinnessov rekorder
Najmanji hotel na svijetu može primiti maksimalno dva gosta, širok je samo dva metra, a nalazi se nedaleko od Hrvatske
Na ovom svijetu postoje smještaji najrazličitijih vrsta. Ako želite, možete odsjesti u kućicama na drvetu ili kapsulama koje vise s litice, u kupolama u iznad kojih pleše zelenkasta aurora borealis… Možete spavati u najvećem luksuzu, ili u potpuno bazičnom ruralnom smještaju, u svim krajevima svijeta, od onih ledenih do pakleno vrućih… Možete noćiti u hotelima čijim hodnicima se ne nazire kraj. Ili – u najmanjem hotelu na svijetu. On se zove Eh’häusl, ‘nadimak’ mu je ‘mala kuća za vjenčanja’, a nalazi se u ne toliko udaljenoj Njemačkoj.
NAJMANJI HOTEL ŠIROK JE SVEGA DVA METRA
Najmanji hotel na svijetu, koji je kao takav upisan i u Guinnessovu knjigu rekorda, izgrađen je u davne 1728. godine u gradu Ambergu u Bavarskoj u Njemačkoj. A zašto je najmanji? Zato što se nalazi u zdanju širokom samo dva metra, s ukupnom površinom od samo 53 metra četvorna, stiješnjen između dvije druge kuće.
Hotel, odnosno zdanje u kojem se najmanji hotel na svijetu nalazi potpuno je renovirano 2008. godine i danas ga reklamiraju kao luksuzno utočište za dvije osobe, što je u biti i maksimalni kapacitet hotela, u kojem ćete se osjećati kao kod kuće. No, iako je malen, on nudi sve pogodnosti za svoje gosti koje bi i inače očekivali od smještaja na višoj nozi – glazbe koja svira u cijelom hotelu, jacuzzi u duginim bojama, elegantni salon, kamina i sve standardne potrepštine koje idu ruku pod ruku s boljim hotelima. U cijenu – a ona za noćenje iznosi 280 eura – uključen je i doručak, kao i parking u podzemnoj garaži.
IZGRAĐEN KAKO BI GA KUPOVALI MLADI KOJI SU SE ŽELJELI VJENČATI
Prošlost ovog zdanje doista je zanimljiva, a ona objašnjava zašto taj hotel nosi i ime koje nosi, a koje na lokalnom dijalektu znači ‘bračna kuća’. Naime, kako je objašnjeno na stranici hotela, u doba kada je ta kuća izgrađena mladi par koji se želio vjenčati trebao je gradskom vijeću predočiti dokaz da u svom vlasništvu imaju zemlju, odnosno da su zemljoposjednici. A jedan je poslovni čovjek odlučio iskoristiti pravilo neobičnim poslovnim pothvatom – izgradio je, između dvije postojeće u ulici Seminargasse, na broju 8, usku kuću.
Izgradio ju je tako, objašnjavaju, da je podigao zid sprijeda i straga i stavio krov. Kad ju je dovršio ona je mogla početi služiti kao dokaz da ste zemljoposjednik, odnosno vlasnik nekretnine – netko je mogao kupiti kuću, oženiti se i prodati je sljedećem budućem mladoženji, odnosno budućem bračnom paru.