POSTALO JE NEIZDRŽIVO
Bogatstvo u grobnicama
Najstarije zlato na svijetu otkriveno je sasvim slučajno pri gradnji stambene zgrade! Nastalo je prije 7000 godina i sastoji se od 3000 predmeta
Sasvim slučajno… Upravo je tako započela priča o pronalasku najstarijeg zlatnog blaga, odnosno zlata na svijetu. Naime, građevinski radnici koji su krenuli s iskopavanjem radi planirane gradnje stambenih jedinica u industrijskom dijelu grada Varne u Bugarskoj, otkrili su 1972. godine nekropolu u toj crnomorskoj bugarskoj prijestolnici… Bio je to presudni trenutak – arheolozi su pohrlili na nalazište, a ono što su pronašli zapanjilo je ne samo njih, nego i cijeli svijet.
NEKROPOLA S 294 GROBA, JEDAN JE BIO DOISTA POSEBAN...
Naime, na području nekropole u Varni, inače jednom od najstarijih europskih gradova, u narednih je nekoliko godina arheoloških iskapanja pronađeno najmanje 294 grobova. Svaki od njih sadržavao je niz predmeta koji su davali uvid u način života, ali i vjerovanja ljudi koji su to područje nastanjivali prije čak sedam tisuća godina…
No, među svim tim silnim grobovima, jedan je bio doista poseban. Bio je to grob broj 43. Naime, u njemu su pronađeni ostaci muškarca, pokopanog s nizom zlatnih predmeta – narukvica, privjesaka, perlica… Pronađeno je najstarije zlato na svijetu, odnosno najstariji zlatni predmeti na planeti.
VIŠE OD 3000 ZLATNIH PREDMETA UKUPNE TEŽINE OKO ŠEST KILOGRAMA
“Samo zlatnih predmeta, pronađenih u ispitanim grobnicama, ima više od 3000, ukupne težine više od šest kilograma, a njihova je raznolikost velika – više od 38 različitih vrsta. Vrlo je velika i količina nalaza izrađenih od drugih materijala – više od 160 bakrenih predmeta; više od 230 predmeta od kremena, njih 90 od kamena i mramora…”, pobrajaju na turističkim stranicama grada, u članku posvećenom Arheološkom muzeju u Varni, u kojem se ti predmeti mogu i razgledati.
Pronađen je i različitih nakit, izrađen primjerice od školjkica, ali i više od 650 glinenih posuda. Upravo su one bile vrlo česti predmet u tamošnjim grobnicama, no dvije među njima su vrlo posebne i imaju poseban značaj jer su obojene zlatnom bojom, navode.
ZLATNI PREDMETI KAO VALUTA, STATUSNI SIMBOL ILI SREDSTVO ZA RITUALE
Pronalazak tih predmeta otkrio je brojne tajne žitelja područja Varne u petom tisućljeću prije Krista, no isto tako se postavilo niz pitanja o ulozi samog zlata. Za što su se točno pronađeni zlatni predmeti koristili ni danas nije točno utvrđeno – neki smatraju da su bili korišteni kao valuta, drugi tvrde da su bili dokaz statusa, a treći da su upotrebljavani u religioznim ritualima.
Danas je to najstarije zlatno blago na svijetu čuva u Arheološkom muzeju u Varni i predstavlja jedan od ključnih komadića u velikoj kulturnoj-povijesnoj slagalici Bugarske. Arheološki muzej u Varni osnovan je inače još 1887. godine, a zgrada u kojoj se on nalazi građena je od 1892. do 1898. godine, te joj je prva namjena bila škola za djevojke.
VARNA, TREĆI NAJVEĆI GRAD BUGARSKE POZNAT JE KAO LJETNI GLAVNI GRAD ZEMLJE
Inače, Varna je najveći bugarski grad na Crnom moru te treći po veličini u toj zemlji općenito. Poznata je turistička destinacija, ljetni glavni grad, a na glasu je i kao veliki sveučilišni centar te luka. Poznata je i po svom Morskom vrtu, najvećim uređenim parkom na Balkanu, dom je četvrtih najvećih očuvanih rimskih termi u Europi i općenito najvećih na Balkanu, ali i jednog od najvećih balkanskih mostova, Asparuhova mosta dugačkog dva kilometra i visokog 50 metara.
U Varni se od 1964. godine održava i najstarije i najprestižnije baletno natjecanje na svijetu. Ono se održava jednom u dvije godine, a zovu ga i ‘Baletna olimpijada’, dok je za one koji traže neobičnosti idealna opcija za izlet iz Varne posjet Kamenoj šumi (Pobiti kamani), pustinjskom području na kojem ‘izrastaju’ neobične formacije stijena, nalik na gorostasne stupove.