Neobjašnjeni fenomen

Neobična “kamena šuma” izgleda kao da su se divovi igrali sa komadima stijene, a znanstvenici ni danas ne znaju kako je zapravo nastala

U kategoriji neobičnih krajolika, ovaj zaslužuje posebno mjesto. Nalazi se u Bugarskoj, riječ je pustinjskom području na kojem ‘izrastaju’ neobične formacije stijena, nalik na gorostasne stupove. To se mjesto zove Stone forest, odnosno kamena šuma, odnosno u originalu, na bugarskom, Pobiti kamani. U ovom članku vodimo vas na mjesto za koje ni znanstvenici još uvijek ne znaju kako je točno nastalo.

PODRUČJE IZGLEDA KAO DA SE DIV IGRAO S KAMENIM STUPOVIMA

Ovaj neobični prirodni fenomen nalazi se u blizini doma najstarijeg zlata na svijetu i bugarske ‘morske prijestolnice’, crnomorskog grada Varne. Njegovo ime, Pobiti Kamani, značilo bi u prijevodu kamenje zabijeno u zemlju, a područje u biti tako i izgleda – kao da se neki div igrao s ogromnim stupovima i nabijao ih u tvrdo tlo.

Zvuči nevjerojatnoIspod ovog grada krije se fascinantna mreža tunela duga više od 30 kilometara! U njima se nalaze trgovine, šetnice i hoteli zbog kojih ljudi često ni ne izlaze na površinu
Nastavi čitati

JEDNO OD PRVIH ZAŠTIĆENIH PODRUČJA U BUGARSKOJ

Sam lokalitet poznat je još odavna, a prvi ga je opisao ruski arheolog i povjesničar Victor Teplyakov. Sam lokalitet pod zaštitom se nalazi još od 1938. godine te je jedno od prvih zaštićenih područja u Bugarskoj. Danas je dio i ekološke mreže Natura 2000, izrazito je bitno u smislu pustinjskog staništa, a nominiran je i za upis na popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a. “Ogromni kameni stupovi jedinstveni su prirodni fenomen kojem nema premca u svijetu. Pojedinačno i kao sklopovi, kamenje zadivljuje svojom veličinom i brojnošću, a zajedno s polupustinjskim okolišem oko sebe stvara karakterističan krajolik iznimne prirodne ljepote”, navedeno je primjerice na stranici UNESCO-a.

STUPOVI SU GRUPIRANI U SKUPINE, NAJPOZNATIJA ONA S NJIH 300

Područje na kojem se te neobične kamene tvorevine mogu pronaći ima površinu od 70 kilometara četvornih, a ukupno je detektirano oko 18 grupa stjenovitih formacija. No, onaj najpopularniji dio tog neobičnog krajolika proteže se u duljini od osam kilometara, uz Beloslavsko jezero. Tamo se nalazi sedam velikih i nekoliko manjih skupina stupova, koji su visoki i do 10 metara te imaju promjer i do šest metara, a najčešće dva metra. Neki od njih su puni, a neki su šuplji. Kao najupečatljivija skupina stupova slovi grupa Centar-Jug, navodi se na turističkim stranicama Varne. “Ona se nalazi 18 kilometara zapadno od Varne i broji oko 300 stupova, visokih do 6 metara, koji se uzdižu uglavnom južno od stare ceste za grad Devnya“, pišu.

Čogrljevo jezero
GORANSKA ČAROLIJAMaleno, smaragdno jezero najbolje je čuvana tajna Gorskog kotara: "hrani" se vodom iz pet izvora, a oko njega vodi uređena staza idealna za šetnju
Nastavi čitati

NE ZNA SE KAKO SU TOČNO STUPOVI NASTALI

“Kamena šuma” slovi kao jedino mjesto u Bugarskoj gdje su arheolozi pronašli dokaze ljudskog života u mezolitiku, no u pokušajima da se objasni nastanak ovog neobičnog prirodnog fenomena ljudski je faktor definitivno isključen, iako konačan odgovor još nije poznat. Vrti se nekoliko teorija. Prema jednoj neobične su strukture nastale djelovanjem valova, vjetra, kiše ili pak taloženjem karbonata iz podzemnih voda. Neki zagovaraju teoriju da su nastali curenjem prirodnog plina.

DJECA DO ŠEST GODINA IMAJU BESPLATAN ULAZ, A LOKALITET JE ZATVOREN U PROSINCU

Do kamene šume, kao jedne od glavnih atrakcija Varne i okolnog područja, moguće je doći automobilom ili pak javnim prijevozom, i to autobusom linija 43, s kojeg s silazi na autobusnoj stanici Razklon Banovo u selu Slanchevo. Odrasli će za upad u Kamenu šumu platiti 2,56 eura, a djeca, studenti i umirovljeni 1,53 eura. Mališani do šest godina ulaze besplatno. Isto tako, Kamena šuma ima i svoje radno vrijeme – u listopadu radi od 10 do 19 sati, u studenom od devet do 18 sati, a u ožujku i travnju od 10 do 17 sati, sve dane osim ponedjeljka i utorka. Od svibnja do rujna radi istim danima, ali od 10 do 19.30 sati.

VARNA, DOM NAJSTARIJIH ZLATNIH PREDMETA NA SVIJETU

Što se tiče obližnje Varne, riječ je o najvećem bugarskom gradu na Crnom moru te trećem najvećem gradu u toj zemlji. Varna je poznata turistička destinacija, ljetni glavni grad, a veliki je i sveučilišni centar te luka. Inače jedan je od europskih gradova, a njezinu starost dokazuje i tamošnja nekropola koju se smatra domom najstarijih zlatnih predmeta na svijetu.

MJESTO GDJE SE ODRŽAO POSLJEDNJI KRIŽARSKI POHOD

Varna je dom i četvrtih najvećih očuvanih rimskih termi u Europi i općenito najvećih na Balkanu, a u tom se gradu nalazi i jedan od najvećih balkanskih mostova– Asparuhov mosta dugačkog dva kilometra i visokog 50 metara. Varna je i mjesto gdje se održala Bitka kod Varne 1444. godine, odnosno posljednji križarski pohod, a u tom se gradu od 1964. godine održava i najstarije i najprestižnije baletno natjecanje na svijetu. To međunarodno natjecanje održava se jednom u dvije godine, a zovu ga i ‘Baletna olimpijada’.

Aktualno

Pročitajte još