
Zeleni zakoni
Malena i pristupačna, susjedna Slovenija zemlja je čuda. Obiluje nevjerojatnim prirodnim ljepotama, izvrsnim prilikama za city break odmor u svojim šarmantnim gradovima, ali i nadasve upečatljivim povijesnim otkrićima. Jedno od njih vezano je uz vjerojatno jedan od najvažnijih izuma na svijetu, jedan od onih koji su promijenili sve – kotač. Naime, upravo u okolici Ljubljane pronađen je jedan od najstarijih kotača na svijetu – u biti najstariji drveni osovinski kotač na svijetu star oko 5200 godina!
Najstariji poznati kotač pronađen je u Mezopotamiji i izrađen je oko 3500 godine pr.Kr…. No, 2002. godine, i to sasvim slučajno, na lokalitetu Stare gmajne pri Vrhniki otkriven je još jedan ‘kotač metuzalem’, doduše nešto mlađi, no doista poseban. Dakle, ljubljanski kotač ima promjer 72 centimetara, a debeo je pet. Izrađen je od dvije jasenove ploče koje su spojene hrastovim klinovima.
U sredini – i to je u biti ta vrlo posebna njegova karakteristika koja ga čini rekorderom u kategoriji ‘najstariji drveni osovinski kotač na svijetu’ – ima pravokutni otvor. U njega se umetala osovina dugačka 124 centimetara, izrađena od hrasta kao i klinovi, koja je također pronađena na istoj lokaciji. Vjeruje se da je ljubljanski kotač, kao najstariji drveni osovinski kotač na svijetu, čija je starost oko 5200 godina, bio dio kola koja su vukla goveda.
Otkriven je, dakle, sasvim slučajno, prilikom čišćenja jednog od drenažnih jaraka na lokalitetu, u kojem su pronađeni i ostaci dvaju drvenih čamaca. Prilikom produbljivanja samog jarka je i oštećen, no s obzirom na svoju starost dobro je očuvan u globalu. Razlog je to što je tisuće godina proveo na mokrom dnu Ljubljanskog barja, ali i to što je izrađen od otpornog i čvrstog jasena.
Poseban je i sam lokalitet na kojem je ‘čekao’ da ponovno osvane u javnosti. Naime, na području Ljubljanskog barja, najjužnijeg djela Ljubljanske kotline, 1875. godine otkriveno je i oko 1000 sojenica, a koje su danas uvrštene i na popis svjetske baštine UNESCO-a, i to kao prapovijesna naselja sojenica oko Alpa koje čini 111 pojedinačnih lokaliteta na kojima su pronađeni ostaci tih nastambi.
Nekoliko godina nakon što je otkriven, 2008., kotač je poslan u Mainz, gdje mu je utvrđena starost i gdje je bio podvrgnut konzervatorskom procesu. Godine 2012. vratio se u natrag kući, u Ljubljanu, u Mestni muzej u Ljubljani, te se taj grad upisao u povijest kao dom ne samo najstarijeg osovinskog kotača na svijetu, nego i najvećeg u Europi. Naime, slični su pronađeni i u drugim europskim državama, primjerice Švicarskoj i Njemačkoj, no ovaj prednjači veličinom i starošću.
Neki povlače paralelu i s kotačem vučedolskih kola. “Zanimljivo je da je takozvani Ljubljanski kotač vrlo sličan kotaču izvornih vučedolskih kola. Ta su kola rekonstruirana prema malom keramičkom modelu iz jedne jame u Vučedolu. Na primjeru najstarijeg osovinskog kotača možemo pratiti prepletanje davnih kultura”, piše primjerice Nova akropola.
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
kolijevka hrvatskog ribarstva
FASCINANTNO MJESTO
Zemlja SMS rekorda
Neobična bogomolja
postiže nevjerojatne brzine
Susjedi? Kilometrima daleko!
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
STRASTVENA PUTNICA
Grad rekorda