Znate li da postoji grad površinom velik kao cijela Austrija? Zovu ga i “najvećim gradom na svijetu za koji niste čuli”

Noćna panorama Chongqinga s blještavim neboderima, osvijetljenim mostovima i refleksijama svjetala na rijeci, prikazujući dinamičan ritam ovog kineskog megagrada.
Foto: Getty Images

Ponekad ga nazivaju ‘najvećim gradom na svijetu za koji niste čuli’… Ogroman je, smješten između planina, na jednoj od najdužih rijeka na svijetu, i to u dalekoj Kini. Rekorder je čak i u kineskim razmjerima, gdje urbani velikani niču kao gljive nakon kiše. I da, ne zna se koliko točno ima stanovnika. Aktualni broj navodno je manje više procjena jer grad bilježi toliko vrtoglavi rast da ga statistika teško prati. Taj se grad gorostas zove Chongqing i najveći je grad na svijetu po površini!

NAJVEĆI GRAD NA SVIJETU PO POVRŠINI BROJI OKO 30 MILIJUNA STANOVNIKA

Grad Chongqing je jedini kineski mega grad izgrađen na planinskom terenu, a u njemu navodno živi oko 30 milijuna ljudi. Administrativne granice su mu naprosto goleme – on je otprilike veličine Austrije, odnosno rasprostro se na površini od čak 82 tisuće kilometara četvornih! Leži uz rijeku Jangce, najdužu u Aziji i treću najdužu na svijetu. Na fotografijama izgleda poput nekog izmišljenog grada nebodera….

Osim po svojoj veličini, grad Chongqing je poznat i kao kineska prijestolnica magle, odnosno grad magle, baš kao što kod nas taj nadimak nosi Kalovac. Poznat je po tamošnjim upornim maglama koje ga zavijaju i po 100 dana godišnje. No, znan je i po još jednoj karakteristici – brojnim neobičnim građevinskim rješenjima, često arhitektonskim rekordima, zbog izazovnog terena na kojem se širi te prosječne nadmorske visine od oko 1300 metara.

GRAD CHONQING VAŽNA LUKA JE I PROMETNO ČVORIŠTE POZNATO PO REKORDIMA

Jedno od najslavnijih takvih rješenja jest njegov sustav gradske željeznice. Primjerice, u sklopu njega se nalazi najdublja metro postaja u Kini, i općenito svijetu – stanica Hongyancun koja se nalazi na 116 metara ispod površine zemlje. Tu je i najviša metro postaja, Hualongqiao, koja se nalazi na visini od 48 metara. A ima i stanica koja se nalazi usred nebodera od 19 katova. Riječ je o stanici Liziba, koja zauzima prostor od šestog do osmog kata. Kako bi stanarima zgrade koji žive u neboderu život bio ugodan, postaja je posebno dizajnirana – vlak navodno ne proizvodi buku glasniju od perilice suđa.

Također, vrlo zanimljivo, najveći grad na svijetu po površini je, iako je od mora udaljen čak 2250 kilometara, velika i važna luka te prometno čvorište, a sve zahvaljujući gradnji brane Tri klanca koja je omogućila da do njega pristižu i veliki brodovi. Inače, slovi i kao ekonomski i kulturni centar zapadne Kine.

Pročitajte još