Dnevni atlas

Što je cvjetanje mora i je li štetno za ljude? U Jadranu se “prljavština” prvi put pojavila prije 300 godina, a danas ju pojačavaju klimatske promjene

Slike smeđih i zelenkastih, sluzavih nakupina u moru na sjevernom Jadranu zasigurno nisu prizori koje netko želi na svom ljetnom odmoru. No upravo su takvi prizori posljednjih tjedana obilazili Hrvatsku i mnoge zabrinuli uoči početka ljetne sezone. Stručnjaci su odmah objasnili da se radi o prirodnoj pojavi koju nazivamo cvjetanje mora. No što je zapravo cvjetanje mora, što ga uzrokuje i je li to onečišćenje opasno za kupače? Evo što se zasad zna o tom fenomenu.

OUTDOOR RAJOvaj hrvatski grad postaje jedna od najboljih destinacija za aktivan odmor u našoj zemlji! Jahanje, zipline, planinarenje... Imaju za svakoga ponešto
Nastavi čitati

VODU BOJI MASOVNO RAZMNOŽAVANJE ALGI

 „Cvjetanjem algi, često nazvano i cvjetanjem vode odnosno mora naziva se masovno razmnožavanje algi ili cijanobakterija. To masovno razmnožavanje oboji površinu vode zeleno, a u posebnim slučajevima plavo ili crveno, voda postaje mutna i puna “oblaka”. Razlog je najčešće pretjerana količina hranjivih tvari, najčešće u obliku fosfata, u vodi“ navodi se na Wikipediji.

Članak dalje upozorava da cvjetanje toksičnih fitoplanktonskih organizama, koje masovnim razmnožavanjem povećano troše kisik, može biti uzrok masovnom trovanju riba, ptica pa čak i ljudi. Upravo ta potonja pojava danas privlači sve veću pažnju znanstvenika širom svijeta. No samo cvjetanje mora, koje najčešće vidimo na Jadranu, nije ništa opasno već prirodna pojava u moru.

IZNENAĐENJE NA ŠOLTIIko je otišao iz grada i na dalmatinskom otoku vodi farmu nojeva: "Njihova su jaja ogromna i zdravija od kokošjih"
Nastavi čitati

NA JADRANU JE OVA POJAVA PRVI PUT OPISANA 1729. GODINE

Ova pojava nije novog datuma. U akvatoriju Jadrana prvi je put opisana prije gotovo 300 godina, 1729., kad je bilo zahvaćeno područje srednjeg i sjevernog Jadrana. Prvi rad o toj temi objavljen je 150 godina kasnije, a tada se pojava nazivala „prljavim morem“, što se i danas povremeno koristi. U početku se cvjetanje mora pojavljivalo svakih desetak godina, no posljednjih se desetljeća to događa sve češće. Interes za fenomen cvjetanja mora u Hrvatskoj povećao kasnih 1990-ih zbog njegova utjecaja na gospodarske aktivnosti poput ribolova i turizma.

POSTOJI VIŠE TEORIJA O TOME KOJE JE PODRIJETLO SLUZI

Daniela Marić Pfannkuchen iz Centra za istraživanje mora u Rovinju za N1 je pojasnila: “To je prirodna pojava. Nije ugodna za oko i njuh i kod kupanja se zalijepi za kožu pa je preporučljivo istuširati se poslije, ali nije štetna jer se radi o šećerima, koji nisu štetni za čovjekovo zdravlje”, dodala je.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli N1 Hrvatska (@n1hrvatska)

Jutarnji list piše kako se o podrijetlu sluzi još raspravlja, te je predloženo nekoliko hipoteza. „Prema jednoj hipotezi, sluz se javlja uslijed velike sekrecije organske tvari mikroalgi uslijed stresa uzrokovanog promjenama okoliša, kao što su promjene temperature, hranjivih tvari, potencijalni donos zagađivala. Prema drugoj hipotezi, do te pojave dolazi uslijed prekomjernog cvjetanja fitoplanktona i mikrobiološke aktivnosti uslijed naglog donosa nutrijenata. No, potencijalni donos iz atmosfere kao što je pelud, ili saharske prašina koja je ovih dana prolazila našim područjem, ne može se isključiti,“ rekla je za Jutarnji dr. Irena Ciglenečki-Jušić, voditeljica Laboratorija za fiziku mora i kemiju vodenih sustava Instituta Ruđer Bošković (IRB).

U svakom slučaju, iako vizualno nije ugodna, cvjetanje mora ne mora biti opasna pojava. No svakako na nju utječu klimatske promjene, povećanje temperature mora i djelovanje čovjeka i industrije. Ako se okupate u takvom moru, svakako se poslije istuširajte i sve će biti u redu.

Aktualno

Pročitajte još