Zašto se ruski predsjednik svake godine kupa u ledenoj vodi? Odgovor se krije u običajima proslave Bogojavljenja

Običaji za Bogojavljenje

Pravoslavci diljem istočne Europe svake godine slave krštenje Isusa Krista na rijeci Jordan, a taj praznik obilježavaju zanimljivim običajima poput kupanja u ledenoj vodi. Neki će, baš poput ruskog predsjednika, tri puta potopiti tijelo u mrzloj vodi, a neki će plivati za tzv. Časni krst, kao što to svake godine čine u svim dijelovima Srbije. Mnogi smatraju kako običaji za Bogojavljenje spadaju u najljepše narodne običaje koji i danas žive.

OBIČAJI ZA BOGOJAVLJENJE: DANI KOJI NAJAVLJUJU SREĆU TIJEKOM CIJELE GODINE

Jedan od 15 najvažnijih kršćanskih blagdana slavi se 19. siječnja u znak sjećanja na krštenje Isusa Krista i izlaska iz rijeke Jordan, a riječ je o Bogojavljenju. Prema biblijskim pričama u tom je trenutku Isusu na rame sletio duh Božji u obliku goluba koji simbolizira čistoću i ljubav prema čovjeku. Zato vjernici na ovaj dan posvećuju voda koju potom nose kući i piju radi pročišćenja duše i tijela. Takva se voda smatra ljekovitom i vjeruje se da štiti od zlih i nečistih sila.

View this post on Instagram

A post shared by Драган Илић (@dr_ilic)

Prema kršćanskoj predaji, ona se ne može pokvariti jer u njoj obitava sila Duha Svetoga. Na dan Bogojavljanja vjernici se pozdravljaju s „Hristos se javi“, a odgovara se s „Vaistinu se javi“. Datum ovog pravoslavnog blagdana je fiksan i nikada se ne pomiče, a vjeruje se da od tog datuma kreću najpogodniji dani za vjenčanja. Pravoslavci ne poste na dan Bogojavljanja bez obzira na to koji je dan u tjednu. Osim toga, s ovim danom završavaju i „nekršteni dani“ koju su započeli za vrijeme Božića. Bogojavljenje se slavi diljem istočne Europe i Rusije, a u našoj zemlji se njeguje samo u Trpinji.

NAJLJEPŠI NARODNI OBIČAJI KOJI I DANAS ŽIVE KROZ SLAVLJE VJERNIKA

Budući da je Bogojavljenje jedan od najvećih kršćanskih, posebice pravoslavnih praznika, kroz povijest su se razvili mnogi narodni običaji vezani uz taj dan, ali i uz noć uoči Bogojavljenja. Ti su običaji jedni od najljepših narodnih običaja koji i danas žive kroz slavlje vjernika diljem istočne Europe.

View this post on Instagram

A post shared by Serbian People ?? (@the.serbs)

BOGOJAVLJENSKA NOĆ POD OKRILJEM OTVORENOG NEBA

Najpoznatiji običaj i vjerovanje vezano uz Bogojavljensku noć jest otvaranje nebesa u ponoć. Tom se prilikom gleda u nebo i zamišlja želja za koju se vjeruje da će se sigurno ostvariti. Također, večer prije neudate će žene staviti ogledalce ispod jastuka te navodno sanjati mladića za kojeg će se udati. Također, u nekim krajevima djevojke mijese četiri loptice od tijesta, a u tri stave papiriće s imenima svojih simpatija. Loptice se zatim ubace u ključalu vodu, a prva loptica koja izbije na površinu donosi ime njihove prave ljubavi. Ako se dogodi da ispliva prazna loptica, to znači da djevojka još nije upoznala ljubav svog života.

Žene imaju jako važnu ulogu u običajima vezanim uz Bogojavljenje. Na Bogojavljensko jutro mlade djevojke odlaze do izvora vode u kojeg ubacuju nekoliko zrna žitarice. Nakon toga tu vodu odnose svojim ukućanima, a u nekim krajevima ukućani piju tu vodu preko sjekire kako bi izbjegli svađu u obitelji.

GATANJE IZ DLANA MAJKE PRIRODE

U nekim krajevima starije žene na dan Bogojavljenja predviđaju kakva će godina biti, a to čine promatrajući vremenske prilike. Ako na taj dan padne snijeg godina će biti rodna, ali ako nebo bude sunčano to znači da će biti sušna. Vjetrovi također služe predviđanju budućih vremena pa će godina biti rodna ako puše zapadni vjetar, sušna ako puše istočni vjetar, a kišna i boležljiva ako zapuše južina.

Ipak, danas možda najprepoznatljiviji i najzanimljiviji običaj vezujemo uz kupanje u ledenim rijekama i jezerima. Tradicionalna plivanja za Časni krst organiziraju se u mnogim krajevima pravoslavne vjere, a osim što služe slavlju Isusova krštenja ona okupljaju zajednicu u slavljeničkom i veselom duhu. Nekada samo muškarci, a danas i žene plivaju 33 metara, što simbolizira broj godina Isusa Krista. U rijeke ili jezera se baca Časni krst, a onaj tko prvi stigne do njega odnosi nagradu i vjeruje se da će imati sreću tijekom cijele godine.

OBIČAJI I VJERNICI SU PRAVI ČUVARI PRAVOSLAVNE TRADICIJE

Mnogim vjernicima ovaj je kršćanski praznik prilika da se druže s obitelji i prijateljima te aktivno sudjeluju u očuvanju pravoslavne tradicije. Kroz simboličko ponovno krštenje i zanimljive prakse čišćenja duše i tijela, ovakvi rituali mnoge ohrabruju za nadolazeće izazove te jačaju njihov osjećaj pripadnosti zajednici.

Pročitajte još