impresivno zdanje
BOTUN PUN SIMBOLIKE
Originalni nakit iz srca Dalmacije nekad su nosili samo muškarci, a danas je omiljeni detalj ženskih ogrlica, naušnica, narukvica…
Želja čovjeka da se ukrašava stara je koliko i ljudska vrsta i javlja se u gotovo svim kulturama i krajevima svijeta. Nakit je danas svakodnevica, a nose ga većinom žene. Elegantne naušnice, zanimljive ogrlice, prstenje i narukvice… No, u povijesti takvi ukrasi nisu bila rezervirani za žene. Naprotiv, jedan od najljepših autohtonih komada nakita u Hrvatskoj, šibenski botun, krasio je u početku muške nošnje. Do danas je ovaj zanimljivi privjesak ostao jedan od simbola Šibenika i neizostavni je suvenir iz Krešimirova grada. Otkrivamo koja je njegova povijest, kako se izrađuje i tko ga danas najčešće kupuje i nosi.
RASKOŠNA DUGMAD KRASILA JE PRSLUKE I NARODNE NOŠNJE
Šibenski botun, koji se naziva još i šibensko puce ili toka, u ovom se kraju nosi stoljećima. Najstariji primjerci metalne dugmadi pronađeni su čak i u ilirskim grobovima s početka 1. stoljeća prije Krista! Dakako, tad dugmad nije izgledala kao danas. Češće se na narodnim nošnjama počinju pojavljivati u 17. stoljeću, u čemu je veliku ulogu imalo vojno organiziranje pograničnog pojasa prema Osmanskom Carstvu. S vremenom se pojavljuju na ječermama, prslucima tipičnima za nošnju drniškog i cetinskog kraja, na kojima se i danas mogu vidjeti najraskošniji primjerci. No u to su doba botune nosili samo muškarci.
ŠIBENSKI BOTUNI BILI SU SIMBOL MOĆI I DRUŠTVENOG POLOŽAJA
Šibenski botuni bili su simbol društvenog položaja i moći onoga tko ga nosi, krasili su uniforme i nošnje, a osim estetske, imali su i zaštitnu funkciju. Potražnja je u jednom trenutku bila toliko velika da su se u filigranskoj tehnici izrade usavršili brojni obrtnici na šibenskom području. Iako botuna danas, naizgled, ima više no ikad, pravih majstora je ostalo vrlo malo.
Jedan od njih je i Anton Bataljaku, čija je zlatarna smještena u samom srcu Šibenika. Razgovarali smo s ovim majstorom zanata koji i danas radi originalni šibenski botun ručno, starom, filigranskom tehnikom.
ORIGINALNI BOTUN RADI SE OD SREBRA, TEŽAK JE I PUN DETALJA
U njegovoj radnji odmah primjećujemo motiv šibenskog botuna na različitim komadima nakita. Naušnice, lančići s privjeskom, broševi… Anton Bataljaku odmah nam objašnjava da to nisu originalni botuni. Iz ladice vadi pravo blago, komad srebrnog nakita koji je već na oko teži, kompliciranije izrade, s izrađenim filigranskim detaljima.
“Šibenski botun originalno se radio od srebra i njime se ukrašavala šibenska nošnja. Danas se za potrebe nakita rade botuni lijevani iz kalupa, stavlja se pozlata, no za posebne se prigode i dalje naručuju oni “pravi”, srebrni,” govori nam zlatar dok proučavamo malo remek djelo u njegovim rukama.
TRADICIONALNI SREBRNI BOTUNI DANAS SE RADE SAMO ZA POSEBNE PRIGODE
Tradicionalne, srebrne botune radi samo za posebne prilike, nekoliko stotina godišnje. Zbog težine materijala, ali samog postupka izrade, danas su ljudima preskupi pa se radije odlučuju za lakše i povoljnije komade nakita poznatog oblika. “Pravi šibenski botun radi se ručno, sloj po sloj, u spirali. Ne može se napraviti iz jednog komada, već se rade dvije polovice koje se spajaju. Danas se najčešće nose kao privjesak, rijetko se njima ukrašavaju odijela,” objašnjava nam Bataljaku, koji je i sam ponosno nosio odijelo sa šibenskim botunima u sve krajeve svijeta.
KLAPA ŠIBENIK BOTUNE JE PONOSNO NOSILA NA NASTUPIMA DILJEM SVIJETA
Anton je, naime, bio ponosni član klape Šibenik koja je u odijelima ukrašenim šibenskim botunom nastupala u zemljama diljem svijeta. “Cijeli sam ih život nosio i svima pokazivao,” kaže s neskrivenim ponosom. Ponosno ih dan danas nose stanovnici Šibenika i okolice. Netko originalni botun, netko povoljniju pozlaćenu verziju, svatko u skladu sa svojim mogućnostima.
“Ne živimo od turista nego od domaćeg svijeta, iako danas turisti kad dođu prepoznaju šibenski botun kao autentični suvenir grada,” govori nam Anton Bataljaku. Koliko zna, stare originalne botune na filigranski način rade još samo on i kolega Čivljak, čija je radnja tek nekoliko metara udaljena od Antonove.
JEDINSTVENI NAKIT PROGLAŠEN JE I NAJORIGINALNIJIM HRVATSKIM SUVENIROM
Ova jedinstveni komad nakita najljepše je što možete kupiti kao uspomenu na svoj boravak u prekrasnom Šibeniku. Iako je u original srebrni, i točno određene veličine, danas se može naći i u zlatnoj verziji, u onoj od aluminija, u različitim veličinama i na različitim komadima nakita. Koji god oblik botuna odabrali, znajte da nosite najoriginalniji hrvatski suvenir, što je nagrada koju je šibenski botun dobio još 2007. godine od Hrvatske turističke zajednica.