Kvizovi
POVIJESNI DRAGULJ USRED DŽUNGLE
“Grad hramova” najveće je vjersko zdanje na svijetu i simbol cijele zemlje, a u gradnji je sudjelovalo više od 300.000 ljudi
Nevjerojatno mjesto, složit će se apsolutno svi koji su ga posjetili, prošetali njime, ugledali njegovu refleksiju u vodi ili pak zakoračili dublje u džunglu i njegovu okolicu, obilazeći druge hramove drevnog kmerskog grada, koje ustrajno, milimetar po milimetar, zarobljuju svojim čvrstim zagrljajem tamošnja drveća… Možda pogađate u kom smjeru idemo – u smjeru daleke Kambodže te slavnog i legendarnog Angkor Wata, najvećeg vjerskog zdanja na svijetu koje se na popisu svjetske baštine UNESCO-a nalazi od 1992. godine. Najslavniji je to hram Kambodže i jedan od njezinih najvećih simbola koji krasi samu nacionalnu zastavu (građevina krasi još samo zastavu Afganistana) te tamošnje novčanice, ali primjerice i etiketu pive i niz drugih proizvoda. Angkor Wat krije brojne zanimljivosti: evo što sve trebate znati o ovom impresivnom povijesnom zdanju!
U ARHEOLOŠKOM PARKU ANGKOR SVAKE GODINE OTKRIJU SE NOVA ZDANJA
Legendarni hram u biti je dio jedne mnogo veće priče. Kako i kaže sam opis lokaliteta na službenoj stranici UNESCO-a, hram je zapravo samo dio jednog od najvažnijih arheoloških nalazišta u jugoistočnoj Aziji. Riječ je o arheološkom parku Angkor koji se proteže na površini od oko 400 kilometara četvornih i u kojem se nalaze različiti ostaci kmerskih prijestolnica iz razdoblja od devetog do 15. stoljeća.
Arheološki park broji ostatke oko 1000 hramova i zdanja, a novi se otkrivaju svake godine, kažu brojni izvori, dok drugi navode kako se dio hramova koji su bili dio drevnog grada Angkora nalaze i na području današnjeg Tajlanda. Tu specifično navode hram Preah Vihear, na granici tih dviju država koje su oko tog zdanja vodile i sudski spor (dobila ga je Kambodža). Osim Angkor Wata, u parku se ističe još nekoliko vrlo zvučnih imena. Primjerice, hram Bayon. Ili pak Ta Prohm, koji je korišten kao kulisa za snimanje Tomb Raidera s Angelinom Jolie (dozvola za korištenje lokacije koštala je 10 tisuća dolara, a snimalo se sedam dana).
POLOVICA TURISTA KOJI DOLAZE U KAMBODŽU TO ČINE ZBOG ANGKOR WATA
No, najpoznatiji i najpopularniji je ipak Angkor Wat. Upravo je on razlog posjete čak polovice turista koji pohode Kambodžu. Impozantno i upečatljivo zdanje datira iz 12. stoljeća, a ime mu u prijevodu znači ‘grad hramova’. Sam hram, čije se ime često koristi kao naziv cijelog arheološkog parka, proteže se na površini od 1,6 kilometara četvornih. Od Siem Reapa, drugog najvećeg grada u zemlji te glavnog grada istoimene provincije, udaljen je pet i pol kilometara i krcat je posjetiteljima, pogotovo u vrijeme zalaska sunca.
HRAM GRADILO 300 TISUĆA RADNIKA KROZ NEKOLIKO DESETLJEĆA
Kao što smo naveli, građen je u 12. stoljeću, u doba vladavine kmerskog kralja Suryavarmana II., a njegova je gradnja trajala prema jednim izvorima 30, prema drugima 37 godina. Hram je doista gorostas – za njegovu je izgradnju iskorišteno pet milijuna tona pješčenjaka koji se dopremao iz 50-ak kilometara udaljenog kamenoloma na svetoj planini Phnom Kulen. Najteži blok broji oko 1500 kilograma, a pretpostavlja se da su graditelji njega, ali i ostale, do ‘gradilišta’ dopremali kanalima, na splavima. U izgradnji hrama navodno je sudjelovalo 300 tisuća radnika te šest tisuća slonova.
ISPRVA BIO HINDUISTIČKI HRAM, DANAS JE BUDISTIČKI
Angkor Wat ‘oblikovale’ su dvije religije, hinduizam i budizam. Isprva je služio kao hinduistički hram posvećen bogu Višni, no krajem 13. stoljeća je prenamijenjen u budistički hram. Kao takav je aktivan i danas. Njegovu gradnju pratila je važna simbolika – bio je izgrađen kao prikaz planine Meru. Ta je planina, u hinduističkoj mitologiji, sveta i nalazi se u središtu svemira te je dom tri hinduistička boga – Brahme, Višne i Šive.
Isto tako, u hinduizmu se ovaj hram povezuje sa smrću, a i mnogi stručnjaci vjeruju kako je bio zamišljen kao pogrebni hram. Naime, za razliku od ostalih iz tog doba, usmjeren je prema zapadu, a njegovi se reljefi (koji se broje u tisućama) čitaju u smjeru suprotnom od smjera kazaljke na satu što je, smatraju upućeni, još jedan znak da je hram bio korišten u pogrebne svrhe.
VLASTI SU ANGKOR GODINAMA IZNAJMLJIVALE PRIVATNOJ KOMPANIJI
Što se tiče hramova diljem parka, mnogi do njih bili su oslikani. No, danas se slikarije, u biti ostatke boje, može pronaći samo u nekolicini hramova, dok je građevni materijal bio spajan biljnim vezivom. Također, vrlo zanimljivo, Angkorom je godinama upravljao Sokimex, privatna kompanija koju je osnovao vijetnamsko-kambodžanski biznismen, sve dok vlasti relativno nedavno, prije nekoliko godina, nisu preuzele taj posao na sebe.
Iako je Angkor Wat, odnosno arheološki park Angkor moguće posjetiti cijele godine, najpopularnijim razdobljem za posjetu smatra se period od studenog do veljače. Što se tiče doba dana, savjetuje se posjet ranom zorom, dok gužve nisu prevelike. Nekoliko opcija postoji i po pitanju ulaznica – jednodnevna, trodnevna i sedmodnevna (što više dana to bolje jer je kompleks doista impozantan i ogroman), a kako je riječ o posjećivanju hramova savjetuje se i prikladno odijevanje, odnosno pokrivena koljena i ramena.