U ovom su gradu nekad stolovali pape, a danas su njegove ulice srednjovjekovna kulisa puna boja, života i kulturnih događanja

Panoramski pogled na grad Avignon s rijeke Rhône, s jasno vidljivom Papinskom palačom i srednjovjekovnim gradskim zidinama okruženima zelenilom.
Foto: Andrey X./Canva

Mjesto je to gdje se miris lavande miješa s mirisom tamjana, slavni papinski grad u kojem su nekada stolovali poglavari crkve, mjesto koje naprosto odiše poviješću i kulturom. Grad je to čija je stara povijesna jezgra dio zaštićene svjetske baštine, obilježena postojanjem velebnih građevina koje pričaju nevjerojatne povijesne priče. Taj se grad, smješten na jugoistoku Francuske, kojih 80 kilometara sjeverozapadno od Marseillea, zove Avignon. Neki ga nazivaju srednjovjekovnom bajkom u suvremenom svijetu i mjestom koje se, u predivnoj Provansi koja inače obiluje lijepim, nikako ne propušta. Evo što sve vidjeti i posjetiti u Avignonu!

PAPINSKO SJEDIŠTE POSTAO JE 1309. GODINE

Avignon nazivaju papinskim gradom. Naime, upravo je taj francuski grad nekada bio sjedište papa i čak je njih sedam tamo stolovalo kroz gotovo 100 godina. Papinskim je gradom postao davne 1309. godine, kada je izgrađena i velebna Papinska palača, danas simbol grada. Iako je bio znan još u doba Rimljana, pape su ga učinile slavnim, ali ga i pretvorile u veliko gradište. Opasale su ga kilometrima dugačkim zidom i kulama, a zatim i kupile 1348. godine. Ukratko, iz malog sela pretvorile ga u urbanu košnicu u kojoj je svojedobno živjelo 25 tisuća ljudi. Danas u njemu živi gotovo četiri puta više stanovnika.

NALAZI SE NA LIJEVOJ OBALI 'SVETE RIJEKE'

Avignon se smjestio uz rijeku Rhône, na njezinoj lijevoj obali, uz koju pak se veže jedna grozomorna priča. Naime, ta je rijeka, 1348. godine, kada je crna smrt, odnosno kuga počela harati Europom, pa tako i Francuskom, bila proglašen svetom, a sve kako bi se nju mogla ‘sahranjivati’ tijela preminulih. Naime, broj umrlih u Avignonu toliko je narastao da više nije bilo kapaciteta i mjesta za pokope u skladu s kršćanskom tradicijom, pa se tadašnji Papa domislio posvetiti rijeku – time je svima onima čija su tijeka bila bačena u nju osiguran kršćanski pokop.

PAPINSKA PALAČA DOMINIRA GRADOM

U skladu sa svojom povijesnom ostavštinom kao sjedište papa, i najpoznatija građevina u gradu vezana je uz njih. Riječ je o Palais des Papes, odnosno Papainsku palaču, jedna od najznačajnijih gotičkih građevina u Europi koja je, kad je izgrađena, bila smatrana najutvrđenijim zdanjem svog vremena. Impozantna je to građevina. Ima osam tornjeva i nalazi se na 58 metara visokoj litici, a slovi za najveću gotičku palaču na svijetu.

PAPINSKA PALAČA U BITI SU DVIJE POVEZANE PALAČE

Sastoji se od dviju povezanih palača – Palais vieux i Palais nouveau, a specifična je po tome što je danas ogoljena i prazna. Iznutra je krase samo freske, sav ostali luksuz odavno je nestao iz nje…  Bila je, sa svojih tri metra debelim zidovima, zdanje koje je vrištalo moć i snagu. Danas se s tamošnjeg tornja nudi lijep pogled, a oni koje zanimaju umjetnička zbirka i skulpture trebali bi se, i to se savjetuje prije posjeta papinskoj palači, uputiti u obližnji Petit Palais Museum, koji se nalazi u bivšoj Kardinalovoj palači.

POGLED NA GRAD, ALI I SLAVNI OKRNJENI MOST

U Avignon, jedan od rijetkih francuskih gradova koji imaju očuvane gradske zidine, ide se i po pogled na grad, koji je najbolji iz Parc de Rochers des Doms, a jedan od sastavnih – i najpoznatijih dijelova tog pogleda jest Avignonski most, odnosno Pont d’Avignon, nekad znani pod imenom most Saint-Bénézet. Riječ je o jednom od ukupno tri mosta koja su u srednjem vijeku premošćivala široku Rhône, a datira iz 12. stoljeća. Njegova okrnjenost – danas od nekadašnja 22 luka stoje samo njih četiri – njegova je najznačajnija osobina. Kao takav velika je turistička atrakcija, a u takvom je stanju ostavljen još 1668. godine, nakon što ga je vodena bujica po tko zna koji put uništila… Odlučili su da ga više neće obnavljati.

MOST IME DOBIO PO PASTIRU KOJEM SE UKAZAO BOG

Ime je dobio po Bénézetu, mladom pastiru koji je u Avignon stigao 1177. godine te obznanio da mu se javio Bog i rekao da bi se preko rijeke trebao izgraditi most. Prvo su ga svi čudno gledali, no onda je naposljetku ipak izgrađen most, ali drveni. Kad je pastir preminuo, pokopan je ispod njega. Od ostalih vrijednih zdanja u gradu ističe se i katedrala Notre-Dame des Domes.

GRAD ŽIVAHNOST DUGUJE SVEUČILIŠTU

No, grad je mnogo više od ovih glasnih svjedoka prošlosti. Posjetitelje se poziva da zarone u njegov labirint uličica koje odišu srednjovjekovnim štihom, a koje su danas dom galerijama, kafićima, pekarama. Kao jedno od mjesta koje se u gradu ne bi smjelo propustiti jesi i moderna tržnica Les Halles, a svi hvale i mladenačku atmosferu koja općenito vlada u gradu, unatoč njegovoj srednjovjekovnoj ‘težini’. Jedan od razloga za to jest i tamošnje slavno sveučilište

DOM JEDNOG OD NAJSTARIJIH KAZALIŠNIH FESTIVALA NA SVIJETU

Avignon, čiji je povijesni centar 1995. godine upisan i na Popis svjetske baštine, isto tako je i meka za ljubitelje kazališta. Grad je naprosto krcat njima, a u njemu se održava i poznati kazališni festival Festival d’Avignon, u kojem svakog srpnja, još od 1940-ih godina, grad na tri tjedna postane pozornica. Riječ je o jednom od najvećih, ali i najstarijih kazališnih festivala na svijetu, a upravo tri tjedna njegova trajanja navode se i kao najidealnije vrijeme za posjet tom gradu. On je tada ovijen u ljeto i toplinu, a njegova je okolica ljubičasta od lavande. No, i zimski mjeseci imaju svojih čari, unatoč vjetru. Grad tada, oslobođen od gužvi, možete imati samo za sebe.

Pročitajte još