simbol juga hrvatske

Žičara s najljepšim pogledom na Mediteranu nalazi se u povijesnom hrvatskom gradu: u vrijeme izgradnje bila je jedina na Jadranu, a tijekom rata pretrpjela je ozbiljna oštećenja

„Oduševite se prekrasnim pogledom na stari grad Dubrovnik, kristalno čisto Jadransko more i brojne otoke…“, glasi poziv na stranicama Dubrovačke žičare, potencijalno žičare s najljepšim pogledom na Mediteranu izgrađene još 1969. godine. Prijevozno je to sredstvo i atrakcija grada koja posjetitelje krajnjeg juga Hrvatske oduševljava danas kao i nekada, no u svom modernijom izdanju.

ŽIČAROM SE DO SRĐA STIŽE ZA TRI MINUTE I 30 SEKUNDI

Naime, kao tada prva i jedina žičara na Jadranu, nije uvijek izgledala kao danas. Nije bilo besplatnog WiFija, bila je mnogo sporija i ograničenijeg kapaciteta – samo 15 putnika. Danas su stvari drugačije – njezine dvije kabine prevoze i do 32 putnika, brzinom od 6,5 metara u sekundi te im treba manje od četiri minute, precizno tri minute i 30 sekundi da prijeđu 778 metara koji dijele donju i gornju stanicu žičare.

STOLJETNA TRADICIJAPosjetili smo živopisni Benkovački sajam: čak i u hladnom prosincu, pun je života! Žive kokoši idu za 5 eura, vrte se janjci, kupuje alat i domaće povrće...
Nastavi čitati

POGLED SEŽE I DO 60 KILOMETARA UDALJENOSTI

No, jedna je stvar ostala ista – apsolutno predivni pogled na svjetski slavne, oko dva kilometra duge dubrovačke zidine, ali i na plavetnilo more, do 60 kilometara udaljenosti, u dane kada su vremenski uvjeti povoljni. Naime, gornja postaja žičare nalazi se na brdu Srđ, na 405 metara nadmorske visine. Posjetitelji, kada se iskrcaju, tamo, iznad grada, mogu uživati u trima terasama, suvenirnicom, panoramskom restoranu i amfiteatru te tvrđavi Imperijal, u kojoj se nalazi Muzej Domovinskog rata Dubrovnik.

NEKADA BILA JEDAN OD SIMBOLA GRADA, DANAS POPULARNA ATRAKCIJA

U svojim počecima, a izgrađena je kako bi povezivala dubrovačko naselje Ploče i Srđ, bila je jedan od glavnih simbola grada. No, u ratu je bila uništena. Ponovno je u rad, nakon obnove, puštena 10. srpnja 2010. godine. I u današnje je vrijeme popularna turistička atrakcija. Samo 2021. godine njome se, primjerice, provozalo oko 350 tisuća ljudi.

Super ideje za izlet!Skrivene ljepote Hrvatske: sedam manje poznatih mjesta za koja samo rijetki znaju, a oduševljavaju sve koji ih posjete
Nastavi čitati

POVRATNA KARTA ZA ODRASLU OSOBU STOJI 27 EURA

Što se tiče cijena, ona ovisi o vrsti karte – jednosmjernoj ili pak povratnoj. Za ovu prvu odrasli moraju izdvojiti 15 eura, a djeca u dobi od četiri do 12 godina, četiri eura. Povratna karta za odrasle stoji 27 eura, a za djecu navedene dobi sedam eura. Djeci do četiri godine vožnja je besplatna u oba slučaja.

KAKO DOĆI DO DONJE STANICE DUBROVAČKE ŽIČARE?

No, kako do žičare? „Postoje tri različita načina da dođete do žičare od Starog grada Dubrovnika. Prvi i drugi su od vrata od Pila ili vrata od Ploča, a potrebno je otprilike osam do 12 minuta hodanja oko, odnosno iza gradskih zidina. Postoje pješački nogostupi od Ploča ili vrata od Pila do donje stanice, staza nije jako strma i ima samo nekoliko stepenica”, pojašnjavaju na stranicama žičare.

“Treći i malo brži način, u trajanju od čest do devet minuta”, pišu dalje, “jest penjanje stepenicama sa Straduna (prema vratima od Buže), a odatle treba samo minuta hoda preko parkinga prema stepenicama ispod žičare, ali ima puno prilično strmih stepenica i namijenjena je osobama u dobroj formi”. Oni koji dolaze ‘morskim putem’, iz luke Gruž, najbolji je način dolaska do žičare autobusom broj 8 ili taksijem.

Aktualno

Pročitajte još