Crkva Blagovijesti

U SRCU PRIRODE

Nedaleko od Zagreba, u miru zelenog Žumberka, krije se prekrasna crkva koja je simbol jedinstva i zajedništva svih katolika

Prekrasna arhitektura, interijeri koji odišu mirom i elegancijom, zidovi koji čuvaju uzbudljive povijesne priče… Ne čudi što crkve oduvijek fasciniraju čovjeka i većini su neizostavni dio turističkog istraživanja novog grada. No, i Hrvatska krije prekrasne sakralne građevine, što stare, što novije, neke velike i impresivne, neke drvene, predivne u svojoj skromnosti… Jedan sakralni biser koji je manje poznat krije se u okolici Zagreba, na zelenom Žumberku. To je grkokatolička crkva Blagovijesti u Pribiću, koja oduševljava svojim elegantnim, neobizantskim stilom i bajkovitom lokacijom na kojoj se nalazi.

ARHITEKTURA INSPIRIRANA BAROKOM I NEOBIZANTSKIM STILOM

Ova je slikovita crkva posvećena Blagovijesti, jednom od najznačajnijih blagdana u grkokatoličkoj tradiciji. Pribić se pak nalazi nedaleko od Krašića, koji se naziva dolinom kardinala, i rodno je mjesto kardinala Franje Kuharića. Arhitektonski, crkva pripada baroknom stilu, no sadrži i elemente karakteristične za grkokatoličku sakralnu arhitekturu, poput ikonostasa, koji je središnji dio unutrašnjeg uređenja. Izvana dominira pogled na tamnu kupolu i zvonik, koji su oboje ukrašeni zlatnim detaljima.

ŽUMBERAK JE ODUVIJEK VAŽNO UPORIŠTE HRVATSKIH GRKOKATOLIKA

Područje Žumberka oduvijek je bilo jako uporište grkokatolika u Hrvatskoj, koji ovo područje nastanjuju od kraja 16. stoljeća. I grkokatolici i rimokatolici pripadaju Katoličkoj Crkvi, ali se razlikuju po obredu i kulturno-povijesnim tradicijama. Grkokatolici slijede bizantski obred, koji se očituje u liturgiji, ikonama, jeziku bogoslužja i svećeničkoj praksi, primjerice, svećenici mogu biti oženjeni prije zaređenja.

DRUGA PERSPEKTIVA PLOČABritanci kažu da je ovo najružniji grad u Hrvatskoj. Mi se ne bi složili, ljepote ovog kraja zaista ostavljaju bez daha
Nastavi čitati

Rimokatolici, pak, slijede latinski obred, s naglaskom na latinski jezik, iako se danas većinom koriste nacionalni jezici, slijede zapadnu liturgijsku tradiciju, a svećenici su obvezani na celibate. Obje skupine prihvaćaju papu kao vrhovnog poglavara, a grkokatolici se često smatraju mostom između istočne i zapadne kršćanske tradicije.

CRKVICA PODIGNUTA NA UMJETNOM JEZERU SAVRŠENO SE UKLAPA U PRIRODU KOJA JU OKRUŽUJE

Svojim jednostavnim, ali skladnim proporcijama, crkva se savršeno uklapa u prirodni okoliš Žumberka. Njezina jedinstvena arhitektura, bogato unutrašnje uređenje i smirujuća atmosfera svjedoče o dubokoj povijesnoj i kulturnoj ukorijenjenosti grkokatoličke zajednice u ovom dijelu Hrvatske.

CRKVA JE DANAS SLAVNO MARJANSKO SVETIŠTE NA ŽUMBERKU

Crkva Blagovijesti podignuta je 1911. g. na umjetnom otočiću po nacrtu arhitekta Stjepana Podhorskog. “Izgrađena je osobitom zaslugom vladike Julija Drohobeckog kao spomen hram povodom 300. obljetnice uspostave Marčanskog vladičanstva. U zvoniku crkve nalazi se jedno zvono. U oltaru crkve nalazi se vrijedna slika Krist na odru. Župna crkva Blagovijesti u Pribiću od 25. ožujka 2012. proglašena je glavnim Marijanskim svetištem za Žumberački vikarijat,” navodi se na stranici Žumberački vikarijat.

U crkvi se i danas održavaju službe, a moguće ju je i turistički obići i posjetiti. Njeno bajkovito okruženje, zeleni Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, oaza je mira kao stvorena za šetnje, biciklizam i uživanje u ljepoti prirode.

Aktualno

Pročitajte još